Športová rezidencia s panoramatickým výhľadom na Zillertalské Alpy

image 95484 25 v1

Obec Uderns leží v srdci Zillertalských Álp v rakúskom Tirolsku. Vďaka neďalekým lyžiarskym strediskám a turistickým chodníkom je toto miesto obľúbené u milovníkov prírody a u všetkých, ktorí si vychutnajú aktívnu dovolenku. O to dôležitejšie je pre miestnych obyvateľov aj turistov objavujúcich krásy prírody zabrániť pocitu masového turizmu, aby hotelieri nezastavali výhľad na okolité kopce.

Preto sa aj pri stavbe športovej rezidencie Zillertal dokončenej v roku 2014 kládol dôraz na vysoko kvalitné materiály a dizajn, ktorý sa bude dať optimálne zasadiť do okolia. Základnou myšlienkou architektonického návrhu hotelového komplexu bola idea „premysleného“ priestoru obklopeného zeleňou: umelo vytvorené miesto vložené do okolia tak, aby tvorilo súčasť zelene. Podmienkou výstavby nového objektu bolo zachovať panoramatický výhľad na Zillertalské Alpy a vytvoriť areál nového golfového ihriska v dedinke Uderns.

Vďaka maximálnej priehľadnosti systémových riešení heroal je panoramatický výhľad na Zillertalské Alpy a nové golfové ihrisko očarujúci cez deň aj v noci.

Vďaka maximálnej priehľadnosti systémových riešení heroal je panoramatický výhľad na Zillertalské Alpy a nové golfové ihrisko očarujúci cez deň aj v noci.

Najvyššie nároky na výrazný dizajn

Požiadavkou investora Heinza Schultza a lokálnej architektonickej kancelárie „Die Wohnkultur“ bolo dokonale podčiarknuť výnimočný charakter zillertalského boutique hotela, vytvoriť jedinečnú atmosféru a moderný, harmonický celkový vzhľad komplexu. Aby bolo možné túto požiadavku splniť, boli na zariadenie interiéru starostlivo vybrané prírodné materiály ako kameň a masívne drevo spolu s pohodlným a štýlovým nábytkom. Dôraz sa kládol aj na vytvorenie optimálneho exteriéru budovy: „heroal bol vybraný ako partner na stavbu hotela vďaka svojmu čistému a výraznému dizajnu – predovšetkým preto, že žiadna iná spoločnosť v tomto odvetví neponúka porovnateľné služby v oblasti povrchovej úpravy hliníkových systémov okien a dverí“, hovorí Daniel Maj, riaditeľ športovej rezidencie v Zillertali. Okrem toho zabezpečuje vonkajšia povrchová úprava budovy heroal, ktorá je vysoko odolná voči počasiu, dlhodobo vynikajúcu stabilitu farby, lesku a odolnosť voči zmenám počasia – požiadavky, ktoré sú nevyhnutné v prostredí obklopenom prírodou.

Na splnenie požiadavky výnimočného dizajnu harmonicky prispôsobeného okoliu bolo ťažisko kladené na použitie prírodných materiálov ako kameň a masívne drevo a zároveň aj na optimálne začlenenie budovy do okolitej prírody.

Na splnenie požiadavky výnimočného dizajnu harmonicky prispôsobeného okoliu bolo ťažisko kladené na použitie prírodných materiálov ako kameň a masívne drevo a zároveň aj na optimálne začlenenie budovy do okolitej prírody.

Kompletne vybavené systémom heroal

Aby sa umožnil jedinečný výhľad na alpské štíty a zelené golfové ihrisko, bolo potrebné pracovať s veľkými plochami: 350 m² fasády a viac ako 100 prvkov okien a dverí zabezpečujú spolu s veľkoplošnými zdvíhacími posuvnými dverami veľkolepý výhľad. Výnimočne sa dbalo na kompatibilitu systémov, aby bolo možné všetky prvky navzájom kombinovať a všetko šlo podľa plánu. Okenné prvky systému heroal W 72 je možné optimálne integrovať do fasádnych riešení heroal C 50 v rámci stĺpikov a priečok. Oba systémy spĺňajú najvyššie požiadavky na efektívnu tepelnú izoláciu – čo je dôležitým aspektom pre hotelových hostí v lete aj v zime. Solárna termálna energia, fotovoltaické články a zelené strechy garantujú aj ekologický štandard. Fasádne riešenie spĺňa vďaka šikovnej náhľadovej šírke len 50 mm aj vysoké požiadavky na štýlový dizajn. Aj átrium hotela je vďaka tomu vzdušné a priehľadné, čo zároveň poskytuje hosťom dostatok denného svetla. Zelené vnútorné dvory poskytujú vďaka veľkorysým prvkom okien spolu s okolitou prírodou pocit vzdušnosti s plynulým prechodom medzi interiérom a exteriérom. Ale panoramatický výhľad na jedinečné prírodné úkazy nezabezpečujú len okenné a fasádne prvky. Systém zdvíhacích posuvných dverí heroal S 77 SL je takmer neviditeľným spojovacím prvkom s prírodou a zväčšuje obytný priestor nad jeho skutočné možnosti. Maximálny výhľad do diaľky, ktorý vytvára nový pocit z priestoru a prináša návštevníkom dojem, že sú v srdci prírody.

Vďaka šikovnej náhľadovej šírke len 50 mm je štýlový dizajn viditeľný aj v interiéri hotela: átrium hotela je vizuálne prepojené s exteriérom a pôsobí neobyčajne vzdušne. Otvorený výhľad do vnútorného dvora ponúka návštevníkom dostatok denného svetla a umožňuje plynulý prechod medzi vnútorným a vonkajším priestorom.

Vďaka šikovnej náhľadovej šírke len 50 mm je štýlový dizajn viditeľný aj v interiéri hotela: átrium hotela je vizuálne prepojené s exteriérom a pôsobí neobyčajne vzdušne. Otvorený výhľad do vnútorného dvora ponúka návštevníkom dostatok denného svetla a umožňuje plynulý prechod medzi vnútorným a vonkajším priestorom.

V každom ohľade bezpečnosť s technickými detailmi heroal

Panoramatický výhľad sa však návštevníkom nenaskytá len pri peknom počasí, ale aj keď fúka, prší či silno sneží – každý sa tu aj vtedy cíti príjemne a bezpečne. Preto boli aj požiadavky na tesnosť systémových riešení pri šikmom daždi výnimočne vysoké. Bolo potrebné, aby okenné prvky splnili požiadavky triedy 9A, pri zdvíhacích posuvných systémoch triedy 7A, čo nebol pre heroal najmenší problém: oba systémy sú totiž certifikované tesnosťou pri šikmom daždi triedy 9A. V hoteloch sú veľmi dôležité aj dvere. A nielen z optického hľadiska, ale najmä pre svoju funkčnosť. Systém dverí heroal D 72 je optimálne prispôsobený na často používané vstupné miesta, zatiaľ čo protipožiarne riešenie heroal D 82 FP zabezpečuje potrebnú bezpečnosť. Daniel Maj vysvetľuje, aký je hrdý na spoluprácu so spoločnosťou heroal: „Na každom kroku vidno nielen funkčnosť, ale aj štýlový dizajn v celom hoteli, zvonka aj zvnútra.“

heroal – výrobca hliníkových systémov

Ako jeden z popredných výrobcov hliníkových systémov vyvíja a vyrába spoločnosť heroal vzájomne optimálne skoordinované systémy pre okná, dvere, fasády, rolety, rolovacie brány, doplnené o skladacie a posuvné okenice, ochrany proti hmyzu ako aj terasové strechy a prístrešky pre autá. V dôsledku minimálnej spotreby energie vo výrobe a maximálnych úspor energie počas používania prispieva spoločnosť heroal rozhodujúcim spôsobom k systémovým riešeniam umožňujúcim trvalo udržateľnú výstavbu – v spojení s najvyššou hospodárnosťou pri spracovaní systémov a zvyšovaní hodnoty budov. Značka heroal je synonymom systémových riešení, ktoré zlučujú inovácie vychádzajúce z praxe, špičkové odborné služby a kvalitný dizajn kombinovateľný s akýmkoľvek typom architektúry, s rozsiahlou trvalou udržateľnosťou. Viac ako 800 zamestnancov všetkých oddelení spoločnosti pracuje priebežne na neustálom zdokonaľovaní systémov a optimalizácii kvality služieb poskytovaných spoločnosťou heroal. Značka heroal je zárukou prémiovej kvality made in Germany s certifikaciou ISO EN 9001. Výrobky a systémy heroal sa vyrábajú výlučne v nemeckých výrobných závodoch spoločnosti heroal: v sídle firmy vo Verle a v Hövelhofe.

Informácie o stavbe

Objekt: Športová rezidencia Zillertal, Uderns, Rakúsko
Investor: Heinz Schultz – www.schultz.at
Plánovanie/architekti: Die Wohnkultur – www.diewohnkultur.com
Zhotoviteľ: Alois Muigg, Schlosserei-Metallbau GESmbH
Dokončenie stavby: 2014

 

Ďalšie informácie nájdete na internetových stránkach: www.heroal.com a www.sportresidenz.at.

FOTO: heroal
ZDROJ: PR článok spoločnosti heroal