Hotel Impiq: Čisté tvary, svetlé farby, prehľadná dispozícia
Galéria(10)

Hotel Impiq: Čisté tvary, svetlé farby, prehľadná dispozícia

Partneri sekcie:

Legendárny trnavský hotel Imperial má od mája tohto roku svojho symbolického nasledovníka. Je ním IMPIQ Hotel, ktorý chce nielen podľa svojho názvu (vychádzajúceho z Trnavčanmi zaužívaného familiárneho pomenovania) nadviazať na svojho predchodcu. Nachádza sa neďaleko starobylého centra slovenského Ríma a s ambíciou troch hviezdičiek chce uspokojovať nároky narastajúcej podnikateľskej klientely prichádzajúcej do mesta a jeho blízkeho okolia. „Tento zámer sme sledovali aj pri koncipovaní interiérov a rozložení jednotlivých prevádzkových priestorov v projekte,“ hovorí Ing. Marián Janov z investorskej spoločnosti Q 100. Výsledok? IMPIQ Hotel kultivovanou architektonickou rečou prináša svoj kvalitný príspevok do súčasnej ponuky slovenských hotelov.

Čistá a svetlá fasáda

Začnime od fasády. Tá pôsobí ako vzdialená pocta puristickým myšlienkam o kráse čistých foriem tvarov, ktorým zodpovedá aj použitý materiál. Najmä jej vrchná časť s pravidelnou sústavou okien vytvára sústavu geometrických obrazcov vodorovných a zvislých čiar jemne akcentovaných farebnou úpravou. Žiadna zbytočná dekorácia či tvarová arabeska – táto kompozícia abstraktného obrazu evokuje poriadok. Autorom dispozičného, konštrukčného a materiálového riešenia je Ing. arch. Jaroslav Janes.

Autorkou farebného riešenia fasády je akad. mal. Dagmar Janova, ktorá bola po celý čas od zrodu hotela, ako aj v priebehu jeho realizácie výtvarným poradcom, ale aj návrhárom výtvarného doriešenia interiéru.

Jej rukopis sa preniesol aj do dispozície hotelovej haly či interiérov hotelových izieb. „Naším zámerom bolo, aby fasáda hotela pôsobila čisto a svetlo, známy to sukcesívny kontrast,“ povedala Dagmar Janova. „Priala som si, aby rozmermi neveľký objekt hovoril k svetu ­istou radosťou a plnosťou. Veď už starí Egypťania vedeli, prečo používali fantastické polychrómie na chrámy či skulptúry.“

Materiálovým i výrazovým kontrastom tohto vrchného kubusu je spodná časť stavby, akýsi podstavec obrazu, ktorý veľkými sklenými tabuľami a tvarovými nuansami zároveň dynamizuje fasádu a otvára náruč pre potenciálneho hotelového klienta. Čisté línie z horných častí sa nestrácajú, ale voľne prechádzajú do rafinovanejších podôb. Pomáha im aj drevený obklad a oblé tvary architektonického detailu, ktoré zmäkčujú hrany z vrchnej časti hotela.

Zaujímavým príkladom je aj predsunuté zábradlie na priečelí, ktoré ukrýva pohľad na suterén. Podľa Mariána Janova sa tam bude v blízkom období odohrávať ďalší, najmä nočný život hotela v podobe pripravovanej medzinárodnej vinotéky a wellness. Samozrejmosťou je bezbariérový vstup, pričom druhý, zadný vstup je navrhnutý v nadväznosti na parkovisko hotela.

Prehľadná dispozícia

Pretlmočené do architektonického jazyka, objekt sa dispozične rozdeľuje na dve podlažia prevádzkovo-technického charakteru (podstavec) a tri podlažia určené na ubytovanie hostí (geometrický obrazec). „Chceli sme oddeliť hotelovú časť od prevádzkovej a reštauračnej časti,“ hovorí spoluautor projektu architekt Jaroslav Janes, ktorý tak vytvoril dve relatívne samostatné časti, vnútorne na seba nadväzujúce komunikačným jadrom, ale aj plynulou a zrozumiteľnou prevádzkou.

Prvé podzemné podlažie je určené na technické a prevádzkové priestory. Tu sa nachádza sociálne zázemie pre zamestnancov hotela, sklad obalov a prepraviek, sklad odpadkov, sklady čistej bielizne a čistiacich prostriedkov, práčovňa, kancelária, kotolňa so samostatným vstupom z fasády objektu.

Časť dispozície tvoria sociálne zariadenia pre hostí reštaurácie a baru v prvom nadzemnom podlaží, sprístupnené točitým schodiskom vo foyeri, a samostatný blok určený na relaxáciu hostí – wellness centrum a vinotéka.

V prvom nadzemnom podlaží sa v nadväznosti na hlavný vstup do objektu nachádza hotelová hala s recepciou, súčasťou ktorej je aj miestnosť úschovne batožín, denný bar a reštaurácia. Na podlaží sa nachádza toaleta pre osoby so zníženou schopnosťou pohybu. Ostatnú časť podlažia tvorí kuchyňa so zázemím – office, sklad potravín, príručný sklad, umyváreň bieleho a čierneho riadu, príprava zeleniny, šatňa so sociálnym zariadením pre zamestnancov kuchyne a miestnosť pre upratovačku.

Druhé nadzemné podlažie plní tak funkciu ubytovaciu – nachádza sa tu apartmán a šesť dvojlôžkových izieb –, ako aj funkciu konferenčnú. Tú zaisťuje variabilne členiteľná, všetkými modernými audiovizuálnymi zariadeniami vybavená sála s celkovou kapacitou 60 osôb, doplnená vlastnými sociálnymi zariadeniami na podlaží.

Tretie a štvrté nadzemné podlažie sú identické a v celom rozsahu sú určené na ubytovanie hostí. Nachádza sa tu 28 dvojlôžkových izieb s predsieňou a samostatnou kúpeľňou s WC. Na každom podlaží je aj miestnosť pre chyžné. Súčasťou dispozície tretieho nadzemného podlažia je izba upravená na pobyt osôb so zníženou schopnosťou pohybu.

Lobby bar Variabilita konferenčnej sály

Dvere sú otvorené

„V úvodnej fáze mal architekt okrem obmedzenia územným plánom a rámcového zadania pomerne voľnú ruku,“ hovorí Ing. Marián Janov, ktorý hodnotí spoluprácu s architektmi ako veľmi tvorivú. „Samozrejme, koncepcia dispozície zaznamenala počas svojho zrodu niekoľko korektúr,“ dopĺňa architekt Janes. „Spočiatku sme napr. mali predstavu, že konferenčná miestnosť bude v najvyššom podlaží nad ubytovaním. Počas projektovania sme to však skorigovali a variabilnú konferenčnú miestnosť sme priblížili obslužným prevádzkam – teda reštaurácii, aby sme ubytovaciu časť čo najviac oddelili od rušnej časti hotela.“

Výsledkom sú kompaktné celky vytvárajúce štýlový hotel s kapacitou 70 hostí. Interiér vychádza z filozofie hotela orientovať sa na biznis klientelu, ktorá prichádza za svojimi povinnosťami do mesta. Vytvára jej potrebný komfort, ale zároveň nekričí zbytočnou pompéznosťou. Naopak, aj kvalitným výtvarným dotvorením sa snaží o kultiváciu vnútorného prostredia. Snaha o harmonizáciu s exteriérom je zreteľná, čo prispieva k celkovému pozitívnemu vyzneniu pocitu z hotela IMPIQ. Voľne parafrázujúc investora, kocky sú hodené a dvere hotela otvorené…

Názov: IMPIQ Hotel
Miesto: B. S. Timravy 2, Trnava
Investor: Q 100, s. r. o.
Autori: Ing. arch. Jaroslav Janes, Ing. arch. Radovan Vranka, Ing. arch. Tomáš Matlák
Výtvarný poradca a dizajnér: akad. mal. Dagmar Janova
Generálny projektant: ARCH IN, spol. s r. o.
Generálny dodávateľ: Chladiace veže Bohunice, spol. s r. o.
Začiatok výstavby: marec 2006
Ukončenie výstavby: apríl 2007
Zastavaná plocha objektu: 578,67 m2
Obstavaný priestor: 8 794,5 m3
Ubytovacia kapacita: dvojlôžkové izby: 34  z toho 1 izba upravená pre osoby so zníženou schopnosťou pohybu; apartmány: 1
Subdodávatelia:
Fasádny systém: BAUMIT, spol. s r. o.
Tepelné izolácie: ISOVER Saint-Gobain Construction Products, s. r. o.
Montovaný fasádny obklad: JAF HOLZ Slovakia, s. r. o.
Vykurovanie, zdravotná technika, plynoinštalácia: TERMOMONT Dolná Krupá, s. r. o.
Elektroinštalácia: TECHNEX-MONT, spol. s r. o.
Vzduchotechnika, klimatizácia: KLIMATECH, s. r. o.
Meranie a regulácia: SIEMENS, s. r. o.
Požiarny rozhlas, štruktúrovaná kabeláž: K. I. T., spol. s r. o.
Hliníkové výplne otvorov: PROWIN, s. r. o.
Plastové výplne otvorov: STETSON, spol. s r. o.
Zámočnícke antikorové výrobky: ORZAN, s. r. o.
Nábytok: BRIK, a. s.

Ľudo Petránsky
Foto: Dano Miština, Jaroslav Janes