Z predajne nábytku coworkingová kaviareň. O nový pracovný formát je veľký záujem

Revolúciu v pracovnom procese dobrovoľne nezamestnaných, čiže živnostníkov a kreatívcov, priniesli „zdieľané“ priestory na samostatnú prácu – coworking. O nový pracovný formát je čoraz väčší záujem a adekvátne k nemu vznikajú netradičné prevádzky združujúce rôznorodé kolektívy.

Humpolec je menšie mestečko v kraji Vysočina v ČR. Minulý rok sa miestna predajňa nábytku transformovala na coworkingovú kaviareň. Predstavou investora bolo vytvoriť priestor, ktorý by ponúkal príjemné pracovné prostredie bez súvisiacich starostí s jeho údržbou.

Mal umožňovať nezávislú prácu, avšak v spoločnosti podobne naladených ľudí, od ktorej sa v prípade potreby dalo vzdialiť do kaviarne v bezprostrednej blízkosti.

Pohľadové tehly po novom

Najväčším zásahom do pôvodnej dispozície bola výstavba hygienického jadra a zázemia pre zamestnancov. Umiestnené boli do prepájacieho výklenku medzi hlavným pracovným priestorom a konferenčnou časťou. Strategickými stavebnými zásahmi vznikol vyhovujúci priestor na prevádzku baru aj kuchynku.

Nové zásahy sú ľahko rozpoznateľné vďaka priznanej textúre tehál, ktoré sú povrchovo upravené iba bielym náterom. Vo vzniknutých interiéroch je vizuálne odlíšenie dámskych a pánskych toaliet riešené v podobe červeného a modrého náteru.

„Cieľom návrhu bolo ponechať možnosť mať priestor otvorený a prepojený, ale zároveň vytvoriť pokojné i rušnejšie zóny. Postupovalo sa logicky od vstupu. Tam vznikol dynamickejší priestor, kde sú menšie stolíky a priestranný pult s barovým sedením. Zámerne je pracovný priestor obsluhy vizuálne prepojený s barom pre návštevníkov, aby sa eliminovali bariéry a nič sa neskrývalo,“ približujú navrhovací proces autorky dizajnu.

Diferenciácia priestorov prebieha na úrovni materiálov. Bar je vytvorený zo starých trámov z masívu, pracovná doska obsluhy z odolnejšej laminátovej dosky. Čelo baru pokrýva perforovaná preglejka doplnená o kovovú konštrukciu z Jäklových profilov.

Presvetlený priestor ideálny na prácu.
Presvetlený priestor ideálny na prácu. | Zdroj: Nikola Tláskalová

Nábytok na mieru

Priestor venovaný urputnej práci má extrovertný charakter. Sú tu umiestnené dva väčšie pracovné stoly s integrovaným elektrickým pripojením. Vizuálny kontakt s barom zabezpečuje kruhový otvor v priečke oddeľujúcej prevádzku kaviarne. Regál na náprotivnej stene je „ovešaný“ zeleňou – upokojujúci element súčasne zlepšujúci klímu i akustiku.

Ponúka tiež integrované úložné priestory s uzamykateľnými boxmi pre „coworkerov“. Prepájací výklenok disponuje mäkkým sedením s konferenčným stolíkom a ústi do pokojnej konferenčnej miestnosti, v ktorej je možné prenajať si buď stôl, alebo v prípade potreby aj celú miestnosť na rokovanie.

Nábytok na mieru má na svedomí tiež štúdio Schwestern. Rozhodli sa pre kúsky z kolekcie Tak a Move Me navrhnuté pre Profil nábytek. Použili sa kvalitné obnoviteľné materiály, ktoré čo najmenej zaťažujú prírodu.

Všetky stoly v konferenčnej miestnosti sú výškovo nastaviteľné.
Všetky stoly v konferenčnej miestnosti sú výškovo nastaviteľné. | Zdroj: Nikola Tláskalová

COWORK:S

Miesto: Humpolec, ČR
Investor: Coworkingové družstvo Spolu
Dizajn: Schwestern – Monika Cihlářová, Iveta Čermáková
Zhotoviteľ: Profil nábytek
Celková plocha: 135 m2
Realizácia: 2019

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 06-07/2020.