nove drevene materialy na tvorbu interierov
Galéria(8)

Nové drevené materiály na tvorbu interiérov

Partneri sekcie:

V rebríčku najrozšírenejších materiálov (drevo, papier, kov, kameň, betón, keramika, sklo, textil, plasty a kompozity1) ) ašpiruje drevo svojimi komplexnými vlastnosťami a možnosťami použitia na jednu z najvyšších priečok. V súčasnosti, keď civilizovaný svet hľadá cesty, ako zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj, možno drevo označiť za surovinu budúcnosti – je obnoviteľným a dorastajúcim zdrojom, ktorý človeku poskytuje jedinečné a nenahraditeľné benefity: lesy, udržiavajúce nenapodobiteľné prírodné prostredie a klímu na život, neskôr materiál na nespočetné množstvo využití a na konci svojho životného cyklu2) tepelnú energiu.

1 big image
2 big image
3 big image
4 big image
47 materio vzorky c igor danis big image
51 materio vzorky c igor danis big image
nove drevene materialy na tvorbu interierov 6450 big image
Poznámky:
1) Podľa členenia používaného matériO Paris, Daniel Kula, Élodie Ternaux, spoluautor Quentin Hirsinger: Materiology, 2012. České vydanie Happy Materials, Praha/Frame publishers, Amsterdam.
2) Pri posúdení životného cyklu dvoch stoličiek z rôznych materiálov metódou LCA (Life Cycle Assesment) vychádza celodrevená stolička jednoznačne ako ekologickejší produkt v porovnaní so stoličkou s kovovou podnožou a sedadlom z polyuretánu.

Súčasný trend v hľadaní nových materiálov s kombináciami najrôznejších, neraz napohľad protichodných vlastností prináša do rodiny materiálov na báze dreva nespočetné inovácie, ktoré tvorcom interiérov rozširujú najmä hranice kreatívnych možností. Súčasne sa však na trhu objavujú aj produkty s alternatívnymi, lepšími úžitkovými, cenovými či unikátnymi parametrami na špeciálne využitie.

V súčasnosti sú markantné najmä tieto trendy: vývoj imitácií – rôznych kompozitných materiálov, kde je drevený aglomerát (najčastejšie MDF alebo HDF) „nosičom“ iného materiálu; vývoj kompozitných materiálov, kde spojením dreva a iného materiálu (akrylát, optické vlákno) vzniká nový materiál (kompozit) s novými optickými a výtvarnými atribútmi; zušľachťovanie drevených aglomerovaných materiálov modernými technológiami (CNC frézovanie, lisovanie) či vývoj drevených materiálov, vhodných na použitie vo vlhkom prostredí ako kúpeľne, wellness a podobne.

Sústavné hľadanie nových materiálov a technológií na ich spracovanie je podmienené viacerými faktormi. Dominantné sú dva – snaha prísť na trh s novými produktmi a úsilie nájsť materiály, ktoré by sa svojimi komplexnými vlastnosťami priblížili ideálu. Ideálny materiál však (zatiaľ) neexistuje – existujú len materiály viac alebo menej vhodné na konkrétne využitie. Tvorcom a klientom na Slovensku slúži ako fundovaný pomocník pri orientácii v súčasnej hyperponuke materiálov jedinečná knižnica materiálov matériO Bratislava, prevádzkovaná Centrom súčasnej architektúry ARCHA.

Cieľom je poskytovať záujemcom – profesionálnym tvorcom architektúry, interiérov a dizajnu, ale aj koncovým užívateľom – možnosť celoživotného vzdelávania v oblasti materiálov. Prehlbovanie poznatkov o nových materiáloch je nevyhnutným predpokladom na fundované a zodpovedné použitie materiálov s ohľadom nielen na estetické, konštrukčné a úžitkové, ale aj na čoraz pálčivejšie environmentálne a ekologické požiadavky na tvorbu prostredia.


Kompozitný materiál, ktorého povrch tvorí tenká vrstvička pohľadového betónu, nosný podklad je drevený aglomerát (MDF, HDF). Použitie: rôzne interiérové aplikácie vrátane nábytku s betónovou optikou.


Kompozitný materiál RauVisio, ktorý tvorí nosná spodná vrstva z MDF a vrchná vrstva z umelého kameňa (angl. Solid Surfaces). Materiál má na povrchu vlastnosti ako umelý kameň, pričom jeho cena je oproti masívnym doskám z umelého kameňa výhodnejšia. Použitie: okenné parapety, kuchynské dosky, pulty, obklady a pod. 

Kompozitný materiál, ktorého jadro tvorí akrylátové sklo (plexisklo), na ňom je z oboch strán aplikovaná rôzne tvarovaná tenká vrstva z dreva. Rôzne farebné kombinácie, efekt materiálu sa znásobí podsvietením. Použitie: dekoratívny materiál do náročných interiérov, deliace steny, pulty, obklady a pod.

Viac na: www.archacentre.org
Ing. arch. Ľubica Fábri
Foto: Igor Daniš a archív ARCHA matériO Bratislava

Autorka je riaditeľkou Centra súčasnej architektúry ARCHA matériO Bratislava a doktorandkou na ÚIV FA STU v Bratislave.

Článok je spracovaný na základe prednášky Ing. arch. Ľubici Fábri na konferencii Drevo – surovina 21. storočia, Smolenice, október 2012