image 74859 25 v2
Galéria(19)

Industriálny loft v Cornlofts Praha

Partneri sekcie:

Loft nachádzajúci sa v pôvodnom industriálnom komplexe Cornlofts Praha v časti Karlín je pozoruhodným výsledkom efektívnej spolupráce klienta a architekta. Priestor bol zrekonštruovaný s ohľadom na dizajn Baumschlager Eberle Architekten z Viedne.

1
2
3
4
5
6
7
8

Bohatý objem prirodzeného denného svetla v spojení so štedrou podlahovou plochou, ktoré boli dosiahnuté vďaka pozoruhodnému architektonickému riešeniu, robia z tohto loftu výnimočný, funkčný a esteticky vysokohodnotný rezidenčný priestor.  Základným prvkom je vloženie skleného panelu do stredového priestoru pôvodnej podlahy najvyššieho podlažia triplexu. Tento prvok umožňuje maximalizáciu podlahovej plochy a zároveň efektívny prienik prirodzeného svetla do celého priestoru.

Loft má tri podlažia, ktoré sú prepojené tvarovaným schodiskom. Najnižšie podlažie tvorí vstupný priestor so šatníkom vyrobeným na mieru, detská izba, majiteľovo hudobné štúdio, hosťovská izba s kúpeľňou a technické miestnosti. Vyššie podlažie má spoločenský charakter – nájdeme tu na jednej strane otvorenú pracovňu so strešným oknom, na druhej strane spoločenský priestor, ktorý je vertikálne prepojený s najvyšším podlažím prostredníctvom skleneného dielu podlahy tretieho podlažia. Najvyššie podlažie slúži ako priestor pre hlavnú spálňu, kúpeľňu a dva šatníky.

V súvislosti s prezentovaným projektom, ale aj architektkinou tvorbou vo všeobenosti, sme jej položili niekoľko otázok:

1. Na aké materiály, farby, tvary ste kládli dôraz pri realizácii tohto projektu z hľadiska maximálneho zachovania industriálneho rázu priestoru?
V momente, keď som do tohto projektu vstúpila, byt pôsobil neosobne a chladne. Prišlo mi strašne ľúto, že industriálny genius loci, ktorý celá budova bezpochyby má, sa v priebehu rekonštrukcie úplne vytratil a vznikla iba ďalšia unifikovaná novostavba.

Spolu s klientom sme sa teda dohodli, že bývaniu s rozlohou 230 m² vrátim jeho pôvodný industriálny charakter a dám mu štýl, aký majú loftové byty v New Yorku. Nechala som preto na niekoľkých miestach bytu znovu odhaliť pôvodné tehlové steny a tomuto faktu som podriadila aj návrhy atypického vnútorného vybavenia, ktoré dostalo „industriálny look“. Tieto industriálne prvky som potom prepojila s ultramoderným dizajnom.

2. Aké sú vaše osobné preferencie pri navrhovaní interiéru?
V projekte sa zameriavam na jednoduché, ale pritom komplexné riešenie. Pri rekonštrukciách rada pracujem s vecami, ktoré mám momentálne k dispozícii. Klientom často hovorím, že sa snažím priestor neznásilňovať, ale ponechať čo najviac pôvodných prvkov, ktoré sú na mieste. (V prípade cornloftu napríklad skryté pod omietkou.)

3. V čom spočíva podľa vás základ efektívnej spolupráce klienta a architekta?
Základom úspešnej spolupráce je komunikácia. Čím viac mi o sebe a svojich potrebách klienti povedia, tým viac im dokážem vytvoriť ideálny výsledok.

Prehľad:
Typ: privátny
Plocha: 230 m²
Autor: Ing. arch. Barbara Bencová
Rok: 2012/2013
Lokalita: Praha 8 – Karlín

O autorke:
B² Architecture je architektonické a dizajnérske štúdio zamerané na inovatívny dizajn so silným ohľadom na subtílnu vzájomnosť tvarov a materiálov. Bolo založené Ing. arch. Barbarou Bencovou v roku 2012 po jej predošlých bohatých pracovných skúsenostiach v Prahe i v zahraničí. Architektka má pozoruhodný zmysel pre detail a kompozíciu. Narodila sa na Slovensku (v Bratislave),  žila, študovala a pracovala v Paríži (RPBW – Atelier Renzo Piano), Benátkach (IUAV, Faculty of Design and Arts) a napokon v Prahe (CTU, Faculty of Architecture; Atelier 8000 a BFLS). Vďaka rozmanitým skúsenostiam a vzdelaniu prináša široký a jedinečný pohľad na modernú architektúru.

Text: Anna Martausová v spolupráci s Ing. arch. Barbarou Bencovou, B² Architecture
Foto:  Michal Šeba
Zdroj: B² Architecture