Lavička ako Brno
Galéria(5)

Lavička „dlhá“ ako Brno

Partneri sekcie:

Revitalizáciu Moravského námestia v Brne ozdobila nezvyčajne dlhá lavička.

O premene dnešného „Moraváku“, ako sa námestiu prezýva, sa v Brne diskutuje prakticky od konca druhej svetovej vojny, keď z verejného priestoru zmizol Nemecký dom.

Spolupráca mmcité a architektonického štúdia Consequence Forma architects prineisla na vynovené námestie novú dominantu. Tou je neprehliadnuteľná lavička, ktorá meria 120 metrov, váži spolu 18 500 kg a jej návrh a výroba trvali viac ako 2 600 hodín.

Lavička ako Brno
Lavička ako Brno
Lavička ako Brno
Lavička ako Brno
Lavička ako Brno

Elipsovitá lavička rámuje centrálnu časť parku, ktorá je vodnou plochou s meniacim sa charakterom: môže byť tvorená vodou, hmlovými tryskami alebo klasickými fontánami a môže sa využívať aj na divadelné alebo hudobné predstavenia.

Lavička ako Brno
Lavička ako Brno | Zdroj: mmcité

„Tento projekt je dobrým príkladom toho, že ak generálny projektant, dodávateľ stavby a investor intenzívne spolupracujú a ťahajú za jeden povraz, je možné vytvoriť kvalitný verejný priestor, ktorý obstojí vo svetovom porovnaní,“ zhoduje sa Ing. arch. Martin Sládek a Ing. arch. MArch. Janica Šipulová pre Consequence forma architects.

„Tento rok nám priniesol veľa výziev,“ hovorí dizajnér David Karásek z mmcité a pokračuje: „Jednou z najväčších v Českej republike bola revitalizácia Moravského námestia v Brne.

Lavička ako Brno
Lavička ako Brno | Zdroj: mmcité
Zdroj: mmcité