image 76813 25 v1
Galéria(35)

Dva pohľady na víkendový dom v horách

Víkendový dom v horách je snom takmer každého človeka – najmä v dnešnej uponáhľanej dobe. Miesto, kde nebudeme rušení a v pokoji si môžeme oddýchnuť, načerpať nové sily a energiu z prírody, ktorá nás obklopuje, je skutočne lákavým cieľom.

chalet DAL 1
chalet DAL 2
chalet DAL 3
chalet DAL 4
chalet DAL 5
chalet DAL 6
chalet DAL 7
chalet DAL 8

V súčasnosti už víkendové domy nespadajú iba do kategórie typických zabudnutých dreveníc či svojpomocne postavených chatiek na úpätiach hôr. Práve naopak – pojmom víkendový dom sa označujú rozmanité počiny architektov aj amatérov – od malých tradičných chalúpok, cez luxusné rezidencie s vlastným wellnessom či množstvom hosťovských izieb až po extravagantné realizácie založené na rôznych materiálových a tvarových riešeniach. Poďme si predstaviť dva víkendové domy, ktoré tvoria absolútne protiklady, no napriek tomu majú niečo spoločné – oba sú moderným poňatím víkendového domu a boli navrhnuté presne podľa predstáv klienta. Ktorý z nich sa vám páči viac?

Očarujúci Chalet DAL pre milovníkov teplých tónov a útulnosti

Chatka s podlahovou plochou 60 m² vznikla zo staršej chaty, ktorá potrebovala rekonštrukciu. Vzhľadom na prísne pravidlá lokálnej výstavby stavebná komisia rozhodla, že chatka nesmie byť exteriérovo pozmenená, aby nenarúšala okolitú výstavbu. Architekti spolu s majiteľmi sa teda rozhodli šalamúnsky – chatku zateplili zvnútra a týmto krokom určili celý charakter stavby. Do pôvodnej stavby sa rozhodli „vložiť“ drevený box, čím vyriešili nielen otázku tepelnej izolácie, ale aj otázku smerovania rekonštrukcie interiéru. Smrekovcové drevo vládne celému vnútrajšku, dokonca aj na mieru robenému nábytku, ktorý vhodne dopĺňa pomerne malý priestor bez toho, aby ho nadbytočne zahltil.

Interiér dýcha prívetivosťou a pohostinnosťou. Teplé drevené tóny mu dodávajú relaxačný charakter a lákajú vás dovolenkovať v ktoromkoľvek ročnom období. V lete lokalita ponúka nádherné výhľady na okolité prostredie a zeleň, v zime zase kvalitné útočisko pre chvíle strávené v kruhu rodiny či priateľov – napríklad pri kozube. Aby interiér nepôsobil nudne a príliš jednoliato, architekti zvolili biele stropy a niektoré kusy nábytku sú tiež v snehobielom odtieni. Výrazná purpurová stena v kúpeľni, farebné textilné doplnky a živé rastliny tvoria malé, ale nevyhnutné detaily, ktoré oživujú celý priestor. Chalet DAL je stelesnením pohodlia. Dom je ideálny pre človeka, ktorý ma rád typickú horskú chalúpku, kde vládne drevo, no zároveň pôsobí moderne a útulne.

Prehľad:

Štúdio: Ralph Germann architectes
Lokalita: Švajčiarsko
Realizácia: 2011

Strhujúci Refugi Lieptgas pre minimalistov milujúcich strohosť

Z diaľky vyzerá ako tradičná drevená chalúpka, zblízka však zistíte, že je to celkom inak zrealizovaná stavba. Celobetónovú chalúpku, ktorá zároveň šokuje aj ohromuje, navrhli dvaja šikovní architekti – Georg Nickisch a Selina Walder – podľa modelu starých chatrčí stojacich v danej lokalite. Od pôvodnej drevenej chatky si nová stavba neprevzala iba pozemok, na ktorom stojí, ale aj pôvodnú konštrukciu a svoj vonkajší vzhľad. Drevo autori nahradili betónom, vďaka čomu stavba pôsobí veľmi netradične, pre niekoho možno až extrémne.

Dom pôsobiaci dojmom fosílie pôvodnej drevenej stavby, ktorá stála na jeho mieste predtým, je komponovaný z betónových blokov – architekti nimi obložili konštrukciu pôvodnej stavby. Betón je dominantným materiálom celého zovňajšku aj interiéru. Hrubé steny dopĺňajú dobre zaizolované okná a svetlík, vďaka čomu je priestor presvetlený prirodzeným svetlom. Jeho dispozícia je veľmi jednoduchá. Z vchodových dverí vojdete priamo do spoločenského priestoru tvoreného spojenou kuchyňou a obývačkou. Okrem toho sa v stavbe nachádza už iba jedna miestnosť – spálňa spojená s kúpeľňou. Zvláštnosťou je, že spálňa sa nenachádza na nadzemnom podlaží, ako by sa mohlo zdať, ale práve naopak – je čiastočne vnorená do zeme a zasklenou plochou otvorená smerom k obrovskej skale, ktorá výhľadu dodáva jedinečný ráz. Dom je teda prízemný, dalo by sa povedať, že spálňa je dokonca v podzemí.

Napriek tomu, že dom pôsobí chladným dojmom, architekti sa postarali o to, aby v ňom bolo príjemne teplo. Lavica, ktorá začína pri kozube a tiahne sa popod okno v obývacej časti, je (rovnako ako betónová vaňa v spálni) vyhrievaná. Kozub efektívne vyhreje celý interiér a kožušiny sú už iba príjemným vizuálnym doplnkom, keďže opticky zjemňujú strohý priestor. Rovnakú úlohu plní aj drevený jedálenský stôl či kuchyňa.

Prehľad:

Architekti: Georg Nickisch and Selina Walder, Nickisch Sano Walder Architekten, Flims Dorf
Lokalita: Švajčiarsko
Realizácia: 2013

Text: Anna Martausová
Foto: Chalet DAL – Lionel Henriod; Refugi Lieptgas – Gaudenz Danuser
Zdroj: homedsgn.com