drevocementove dosky
Galéria(8)

Drevocementové dosky

Partneri sekcie:

Drevocementové stavebné tepelno- a zvukovoizolačné dosky (DCD), vyrábané z jemných stružlín smrekového dreva, obalených cementovým mliekom, majú vďaka svojmu zloženiu a štruktúre dobre využiteľné vlastnosti v stavebníctve.

02 kruzliak big image
05 kruzliak big image
obr1 big image
obr3 big image
obr4 big image
obr6 big image
drevocementove dosky 5543 big image
Vďaka homogénne rozloženej drevnej hmote spojenej cementovým mliekom má drevocementová doska dostatočnú pevnosť a pružnosť. Cementové mlieko, obaľujúce drevné vlákna zabezpečuje nehorľavosť dosky. Drevená vlna sa lisuje za studena a vďaka svojej jemnej pórovitej štruktúre a dutinám vo vnútri sa doska vyznačuje optimálnymi tepelno- a zvukovoizolačnými vlastnosťami, ľahkou opracovateľnosťou pomocou bežného náradia a dobrou priľnavosťou k betónu. Povrch dosky je členitý, a tým vhodný na zhotovenie podkladovej vrstvy pod ťažkú omietku. Ďalšími vlastnosťami drevocementovej dosky sú absencia chemických látok a malá energetická náročnosť pri jej výrobe, čím sa stáva zdraviu neškodným materiálom bez negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Doska je odolná proti vtákom, hlodavcom, drevokaznému hmyzu, hubám a plesniam. Tým sa zvyšuje jej trvácnosť.

Všetky tieto vlastnosti umožňujú použitie drevocementovej dosky alebo jej kompozitov s inými izolačnými látkami na výstavbu ekologických a nízkoenergetických stavieb, na rekonštrukciu budov s cieľom znížiť ich energetickú náročnosť pri vykurovaní, ako aj zlepšiť kvalitu bývania z hľadiska zvukovej izolácie a akustickej pohody.

Výstavba nízkoenergetických domov

Spojením drevocementovej dosky a polystyrénu vznikol panel určený na výstavbu obvodových stien nízkoenergetických stavieb (obr. 1). Montáž s využitím tohto panelu je jednoduchá, bez mokrých procesov, čím sa významne skracuje čas potrebný na výstavbu. Vysokými hodnotami tepelného odporu R ≥ 6,0 (m2 . K)/W a dobrými zvukovoizolačnými vlastnosťami sa dosahuje minimalizácia nákladov na vykurovanie a zvýšenie užívateľského komfortu obytného priestoru. Na vykurovanie sa v porovnaní s klasickými stavbami spotrebuje len desatina z nákladov.

Drevocementová doska je ťažko horľavá a odolná proti biologickým vplyvom. Požiarna odolnosť stien postavených z týchto panelov je 120 minút, čo je až štyrikrát viac, ako sa stanovuje v normatívnych predpisoch pre montované stavby.

Tepelné a zvukové izolácie bytových domov
Ku komplexnému zabezpečeniu zateplenia bytových domov patrí aj tepelná izolácia podláh prízemných podlaží. Z priestorových možností, ale aj z hľadiska stavebnej fyziky je výhodné tieto podlahy tepelne izolovať zo strany pivníc. Na realizáciu týchto izolácií sa veľmi dobre osvedčili kompozitné dosky z penového polystyrénu alebo minerálnej vlny v kombinácii s drevocementovou doskou (obr. 2). Okrem priaznivej ceny je prednosťou tohto riešenia hlavne jednoduchá a rýchla montáž bez mokrých procesov. Mechanické upevnenie dopredu nastriekaných dosiek pomocou tanierových príchytiek sa dá zrealizovať veľmi rýchlo aj pri veľkom počte pivníc.

Keďže je povrch dosiek ťažko horľavý, nie je nutné jeho omietanie, stačí farebná úprava, ktorou sa zabezpečí estetický vzhľad. Vďaka otvorenej štruktúre sa drevocementovou doskou zabezpečuje aj zvuková ochrana.
Ďalším dôležitým krokom pri zateplení bytoviek je zateplenie stropov pod nezateplenou strechou. Táto časť stavby je charakteristická veľkými únikmi tepla. Normou sa pre túto konštrukciu odporúča hodnota tepelného odporu R = 4,5 (m2 . K)/W.

Menej finančne náročné a jednoduchšie riešenie z hľadiska montáže v porovnaní s tradičnými riešeniami predstavuje zateplenie pomocou izolačných dosiek z polystyrénu alebo minerálnej vlny, voľne položených na parozábranu a prikrytých drevocementovými doskami, ktoré ich chránia pred ohňom a mechanickým poškodením (obr. 3). Dostatočná pevnosť týchto dosiek umožňuje ich pochôdznosť.

Na zvukovú izoláciu priečok a stropov je vhodné použiť drevocementovú dosku alebo jej modifikáciu s minerálnou vlnou, alebo s ekomolitanom.

Zvukové izolácie priečok sa realizujú namontovaním drevocementových dosiek jednostranne alebo aj z oboch strán konštrukcie a ich následným omietnutím. Týmito opatreniami sa významne zlepšuje vzduchová nepriezvučnosť a zvyšuje užívateľský komfort bytových priestorov.

Obr. 4 Zvuková izolácia priečky
1 – sadrokartón, 2 – drevocementová doska 25 mm,
3 – murivo, 4 – drevocementová doska 35 mm, 5 – sadrokartón, 6 – príchytky
Obr. 5 Akustický obklad

Ak sa drevocementová doska používa na zlepšenie akustiky miestnosti, neomieta sa. Postačuje len jej farebná povrchová úprava. Možno ju inštalovať na strop alebo aj na steny. Farebne zaujímavým architektonickým návrhom obkladu tak možno zlepšiť nielen zvukovú pohodu, ale aj estetický vzhľad priestoru.

Použitie drevocementovej dosky alebo jej modifikácie v kombinácii s ekomolitanom sa osvedčilo pri realizácii tepelnej a zvukovej izolácie podláh (obr. 6). Uložením dosiek na nosnú vrstvu podlahy sa vytvorí pružná izolačná vrstva, ktorá sa následne zaleje vhodným poterom. Nášľapnú vrstvu možno zhotoviť z vhodných podlahových materiálov.

Vďaka dostatočnej pevnosti a nehorľavosti možno drevocementovú dosku použiť aj pri tepelnom izolovaní plochých striech. Vytvára sa nimi podklad na nalepenie hydroizolačných pásov natavením. Modifikovaná drevocementová doska v kombinácii s vrstvou polystyrénu sa používa aj na elimináciu tepelných mostov drevenej konštrukcie krovu šikmej strechy.

Záver
Využitie drevocementovej dosky v stavebníctve je pomerne rozsiahle. Možno ju v kombinácii s polystyrénom, minerálnou vlnou a ekomolitanom použiť na zhotovenie efektívnej tepelnej a zvukovej izolácie podláh, priečok, stropov, plochých ako aj šikmých striech, a to nielen pri vytváraní nových obytných budov a bytových priestorov, ale aj pri ich obnove.

TEXT: Ing. Marián Kružliak
OBRÁZKY a FOTO: OP-TIM

Ing. Marián Kružliak je obchodným riaditeľom firmy OP-TIM, spol. s r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.

–>–>