Rakyta A 0003 v3 lowres
Galéria(8)

Dostupné bývanie v Bratislave sa blíži: Rakyte v Devínskej Novej Vsi ostáva posledný krok k výstavbe

Partneri sekcie:

Devínska Nová Ves môže čoskoro získať nové bývanie. Už roky je na zelenej lúke, oproti železničnej stanici Devínska Nová Ves, nakreslený projekt pod názvom Rakyta. Oproti väčšine bratislavským developmentom pôjde o dostupnejšie bývanie, pričom dnes chýba zámeru už len krôčik k výstavbe.

„Projekt je všetkým, čo by mohli mladé rodiny potrebovať ku kvalitnému životu,” odvážne komunikuje developer projektu, spoločnosť Lucron na svojom webe. Podľa firmy bude Rakyta strategicky dostupnou štvrťou pre blízkosť vlakovej stanice, čím sa stane centrum Bratislavy pre budúcich obyvateľov omnoho dostupnejšie. Ďalej vyzdvihuje dostatok zelene, ihriská pre deti a priestor pre komunity. 

Rakyta vyrastie na pozemku, ktorý je čiastočne využívaný ako poľnohospodárska pôda a sčasti zarastený náletovou zeleňou, funkčne teda nie je využívaný. Celkovo ale ide o perspektívnu oblasť, nakoľko sa v blízkosti nachádza aj kompletná občianska vybavenosť. Situované je tu obchodné centrum, supermarket, škola, škôlka či športoviská. Na východnej strane parcely v blízkosti riešeného územia sa nachádza potok Rakyta.

Rakyta A exterier 1 lowresf.jpg
Rakyta v Devínskej Novej Vsi | Zdroj: Lucron

Celkovo má ísť o pokojné a dostupné bývanie, ktoré bolo prvýkrát predstavené v roku 2021, keď bol projekt predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Právoplatné rozhodnutie, teda, že zámer prešiel posudzovaním, bolo známe takmer o rok neskôr. V tomto čase požiadal navrhovateľ Rakyta Land Development o územné rozhodnutie, ktoré aj získal. 

V auguste roku 2023 podal investor žiadosť o vydanie stavebného povolenia, ide teda o posledné, finálne povolenie, ktoré je potrebné na začatie výstavby. Mestská časť zverejnila až dnes, po 7 mesiacoch od požiadania, oznámenie o začatí stavebného konania, čím sa projekt konečne posúva vpred.

V rámci prvej etapy bude rezidenčný súbor tvoriť 6 bytových domov, ktoré sú koncipované ako chodbové bytové domy označené A1, A2, A3, B1, C1, pričom naplánovaný je aj bodový bytový dom s označením B2. Všetky budú mať päť nadzemných podlaží s posledným ustúpeným.

Ešte v minulosti sa pre redakciu ASB vyjadril aj Juraj Juritka, Development Director spoločnosti Lucron, ktorý o Rakyte povedal: „V projekte pracujeme s rozmanitou typológiou, ktorej súčasťou sú byty s predzáhradkami, balkónmi, lodžiami, aj terasami.”

Všetky objekty sú usporiadané tak, aby boli v maximálnej miere využité danosti dotknutého pozemku, pričom na danú parcelu priamo reagujú. Z troch strán sa nachádza severný pozemok v blízkosti komunikácie, preto bol návrh líniových objektov s vnútroblokmi riešením pre vytvorenie kvalitného priestoru pre jeho obyvateľov. Domy v južnej časti sú zase plošne menšie a ponúkajú vyššiu kvalitu bývania.

Rakyta A 0029 v3 lowres.jpg
Rakyta v Devínskej Novej Vsi – jeden zo strešných bytov | Zdroj: Lucron

Prvý, bytový dom A1 bude obsahovať 80 bytových jednotiek pre 223 obyvateľov, bytový dom A2 zase 82 bytov pre 218 rezidentov a bytovka A3 bude mať rovnaké parametre bytových jednotiek ako predošlá, no určená bude pre 224 obyvateľov. 

Dom s označeným B1 ja navrhnutý s 29 bytovými jednotkami pre 83 obyvateľov, bytovka B2 bude obsahovať o 9 bytov menej a určená bude pre 59 rezidentov. Posledný bytový dom s označením C1 bude mať rovnaké parametre ako B1. 

Celkovo tak vznikne 322 bytov, pričom tie v domoch A1 a A2 sú už istý čas na predaj. V prvej menovanej budove našlo nových majiteľov už 23 nehnuteľností, pričom tri sú predrezervované a voľných je zatiaľ 54 bytov. V prípade dostupných patrí medzi najlacnejšie jednoizbový byt o veľkosti 38 metrov štvorcových vrátane loggie za 138 750 eur, čo aktuálne stránka projektu ponúka ako zvýhodnenú cenu. 

Medzi najdrahšie patrí nehnuteľnosť o veľkosti 202 metrov štvorcových, z čoho vyše polovicu metráže tvorí terasa. Cena je v tomto prípade 477 750 eur, pričom opäť ide o zvýhodnenú cenu. V druhom bytovom dome je zatiaľ predaných len 7 nehnuteľností a voľných je až 72, pričom ceny sa pohybujú na rovnakej úrovni ako pri bytovke A1.

Súčasťou prvej etapy rezidenčného súboru je aj koncepcia  zelene a verejných priestorov v okolí bytových domov. Ide o terénne úpravy, výsadbu stromov, výsadbu kríkov a popínavých rastlín, cibuľovín, trvaliek a travín, ale aj založenie trávnika v okolí projektu či v predzáhradkách jednotlivých bytov. Realizovať sa budú aj dažďové záhrady a vysadí sa aj živý plot z hrabu. 

V oznámení o začatí stavebného povolenia je tiež potvrdené, že projekt bude obsahovať nový mobiliár ako sedacie múry z prefabrikátov, stoly a stoličky, pingpongové stoly, odpadkové koše, ale aj veľkoformátový lomový kameň. Prítomné budú detské ihriská s bezpečnostným povrchom, workout ihriskom s mlatovým povrchom či stojany na bicykle.

Bytové domy budú umiestnené na jednom podzemnom podlaží, slúžiace ako garáž. V nej sa bude nachádzať 210 parkovacích stojísk, avšak 235 parkovacích miest bude umiestnených na teréne. Vybudovaná bude aj sieť cyklochodníkov, ktoré budú rešpektovať súčasné cyklotrasy vedené v okolí ako je napríklad Cyklomost Slobody vedúci do Rakúska. 

Celkové náklady boli ešte v minulosti komunikované na 30 miliónov eur, pričom developer počítal so začiatkom realizácie v roku 2023 s dokončením v roku 2025. Dnes teda nastalo vyše ročné meškanie, pričom zámer stále nedisponuje právoplatným stavebným povolením a s konaním sa aktuálne len začína.

Rakyta A 0037 v3 lowres.jpg
Rakyta v Devínskej Novej Vsi – byty s predzáhradkou | Zdroj: Lucron

Najdôležitejšie povolenie ale najväčšou pravdepodobnosťou získa už o niekoľko mesiacov. Rakyta na svojom webe komunikuje aj aktualizovaný harmonogram výstavby. Zahájenie stavebných prác prvého bytového domu plánuje v prvom kvartáli roku 2024, pričom vo štvrtom kvartáli plánuje výstavbu bytovky A2. Ďalší dom, A3, chce stavať v druhom kvartáli roku 2025.

V roku 2025 má byť skolaudovaná budova A1, v roku 2026 A2 a v roku 2027 aj posledná bytovka, A3. Harmonogram výstavby ostatných domov – B1, B2 a C1 zverejnený nie je.

Dostupnejšie bývanie v Bratislave teda môže byť čoskoro realitou. Jeho autorom je známe a kvalitné architektonické štúdio Sadovsky&Architects. Tí majú v portfóliu napríklad poslednú časť projektu Pri Mýte, Polyfunkčný komplex Železná studienka alebo Vydricu pod Bratislavským hradom či obrovské zámery ako Nesto v Petržalke či Bory v Devínskej Novej Vsi a mnoho ďalších.

Hlavný architekt Rakyty, Marián Stanislav, na webe hovorí aj o ekologickom riešení projektu: „Súčasťou striech domov sú napríklad fotovoltické panely, ktoré produkujú vlastnú zelenú obnoviteľnú energiu, ktorou sa bude napájať ekologický ohrev teplej úžitkovej vody. Strechy domov sú zelené, čo zlepšuje vnútornú klímu a zabraňuje prehrievaniu objektov.“

Periféria Bratislavy sa teda dočká ďalšieho developmentu od Sadovsky&Architects, ktorý prinesie štandardný koncept bývania s jednoduchým architektonickým prevedením. To ale bolo s najväčšou pravdepodobnosťou zámerom, nakoľko sa týmto krokom minimalizujú finančné náklady. Dosiahne sa teda požadovaný efekt a Lucron prinesie do Devínskej Novej Vsi dostupné bývanie pre mladých, ale aj ďalšie skupiny obyvateľov.

Rakyta A 0003 v3 lowres
Rakyta A exterier 1 lowresf.jpg
Rakyta A 0037 v3 lowres.jpg
Rakyta A 0029 v3 lowres.jpg
Rakyta byt 509 0004 lowres.jpg
Rakyta byt 509 0001 lowres.jpg
Rakyta byt 416 0008 lowres.jpg

Rakyta, Bratislava – Devínska Nová Ves

Developer: Lucron
Architekt: Sadovsky&Architects
Realizácia: 2024 – 2027
Rozpočet: 30 miliónov eur
Stav: V príprave