Čo terasa, to perfektný výhľad, sľubuje ikonická veža v juhoamerickom meste

Partneri sekcie:

Ekvádorské hlavné mesto Quito, ktoré leží 2 850 m n. m., bolo tradične mestom hustej nízkopodlažnej zástavby. Dnes je situácia iná a 130 m vysoká budova IQON síce vzhľadom vytŕča, no rozhodne z panorámy mesta netrčí.

Panoráma Quita sa zmenila po premiestnení letiska z centra mesta pred viac ako desiatimi rokmi. Keďže silueta mesta mala priestor rásť dohora, spoločnosť Uribe Schwarzkopf si v roku 2017 najala ateliér BIG, aby navrhla viacúčelovú obytnú budovu doplnenú o komerčné a kancelárske priestory i zariadenia občianskej vybavenosti.

Oslavy zelenej biodiverzity

Budova IQON je navrhnutá ako vertikálna komunita a rozšírenie susedného parku La Carolina, ktorý prerastá až na fasádu budovy. Budova má pozoruhodné zakrivené nárožie, ktoré obopínajú terasy (tie pokračujú po celom obvode budovy) s výhľadom na park, mesto a na sopku Pichincha. Architektonickú identitu stavby IQON definuje jej obnažená fasáda, pričom neopracovaný a odhalený betón je zároveň aj konštrukčným základom budovy.

Budova má pozoruhodné zakrivené nárožie, ktoré obopínajú terasy (tie pokračujú po celom obvode budovy) s výhľadom na park, mesto a na sopku Pichincha.
Budova má pozoruhodné zakrivené nárožie, ktoré obopínajú terasy (tie pokračujú po celom obvode budovy) s výhľadom na park, mesto a na sopku Pichincha. | Zdroj: Pablo Casals Aguirre

Jednotlivé „pixely“ sú na seba naskladané do výšky 32 poschodí a pootáčané tak, aby poskytovali čo najlepší výhľad a vytvárali plnohodnotný priestor pre terasy. Architekti prostredníctvom tohto projektu oslavujú i rozmanitosť lokálnych druhov stromov a rastlín, do budovy integrujú zeleň všade tam, kde je to len možné, čím využívajú mierne podnebie a ekológiu Ekvádoru – krajinu s najväčším počtom rastlinných druhov na štvorcový meter na svete.

„Snažili sme sa využiť všetky ikonické vlastnosti mesta Quito, ako napríklad radosť z bývania na jednom z biologicky najrozmanitejších miest na planéte, v meste na rovníku, kde sú ročné obdobia ideálne pre život ľudí aj rastlín, tento zážitok sme chceli preniesť do vertikálneho rozmeru. IQON je vertikálnou komunitou poskladanou z jednotlivých domovov, je rozšírením parku La Carolina, ktorý sa rozrástol až po strechu budovy,“ hovorí Bjarke Ingels, zakladateľ a kreatívny riaditeľ skupiny.

Námestie na prízemí

Na prízemí sú veľkorysé verejné priestory, v ktorých sa nachádza retail aj umenie. Spolu tvoria akési centrálne námestie, ktoré vytvára nový priechod na východno-západnej osi a spája park so zvyškom štvrte.

Pri vstupe do lobby sa plejáda materiálov mení z neopracovaného, nenápadného exteriéru na vkusný, estetický interiér, v ktorom mramorová dlažba dopĺňa vyrezávaný drevený pult na recepcii a ladí aj s betónovými prvkami, ktoré nadväzujú na fasádu budovy. Sýte smaragdovozelené akcenty sa tiahnu od stropného obkladu cez poštové schránky až po výťahové lobby, ktoré je umiestnené za vstupom lemovaným čiernou oceľou.

Budova IQON je navrhnutá ako vertikálna komunita a rozšírenie susedného parku La Carolina, ktorý prerastá až na fasádu budovy.
Budova IQON je navrhnutá ako vertikálna komunita a rozšírenie susedného parku La Carolina, ktorý prerastá až na fasádu budovy. | Zdroj: Pablo Casals Aguirre

Mestská stromová farma

Láska k životu a živým systémom, ktorá je pre Quito príznačná, z verejných priestorov prestupuje aj do súkromia každého domova, a to prostredníctvom kvetináčov, ktoré sú súčasťou architektúry budovy.

Kvetináče sa vo vnútri bytov stali jedinečnou betónovou sochou, vytvárajú priestor pre korene stromov, ktoré svojou zeleňou oživujú byty nad terasami a zároveň premieňajú fasádu budovy na stelesnenie oslavy zelenej biodiverzity Quita. Budova funguje aj ako mestská stromová farma: keď už vegetácia vysadená na terasách prerastie svoj kvetináč, môže byť znovu vysadená v parkoch po celom meste. Budova sa tak stáva súčasťou zeleného cyklu – z parku do budovy a späť do parku.

„Na každom poschodí sa nachádzajú priechodné byty, ktoré majú terasy na severnej aj južnej fasáde a ktoré umožňujú nielen výhľad na celé mesto, ale ponúkajú aj možnosť krížového vetrania a pocit otvoreného priestoru,“ hovorí Thomas Christoffersen, partner spoločnosti BIG

Zabudovaný bazén a terasy vo vrchnej časti budovy ponúkajú obyvateľom miesto na oddych s výhľadom na mesto. K ďalšiemu vybaveniu budovy patrí posilňovňa a squashový kurt, kúpele, bowlingová dráha, spoločenské miestnosti a biznis centrum. IQON je prvou budovou so zmiešaným využitím v Quite, ktorá získala certifikát EDGE.

00 BICUBIK 8948 2288px
Zabudovaný bazén a terasy vo vrchnej časti budovy ponúkajú obyvateľom miesto na oddych s výhľadom na mesto.
Budova funguje aj ako mestská stromová farma: keď už vegetácia vysadená na terasách prerastie svoj kvetináč, môže byť znovu vysadená v parkoch po celom meste.
IQON, Quito, Ekvádor
Architektonickú identitu stavby IQON definuje jej obnažená fasáda, pričom neopracovaný a odhalený betón je zároveň aj konštrukčným základom budovy.
IQON, Quito, Ekvádor
Architekti prostredníctvom tohto projektu oslavujú i rozmanitosť lokálnych druhov stromov a rastlín, do budovy integrujú zeleň všade tam, kde je to len možné.
IQON, Quito, Ekvádor

IQON, Quito, Ekvádor

Investor: Uribe Schwarzkopf
Architekt: BIG – Bjarke Ingels Group
(Bjarke Ingels,Thomas Christoffersen)
Počet bytov: 215
Rozloha: 390 000 m²
Realizácia: 2022