Rezidenčná veža D1 v Dubaji

rezidencna veza d1 v dubaji

Dubaj je pre architektov mestom snov. O investorov nie je núdza, cení sa originalita, špičková kvalita a maximálne nasadenie. Nový dizajn fasády a markíza pri vstupe do budovy je netradičným zadaním. Austrálski architekti z innovarchi však všetky projekty berú ako výzvu – a veľkolepý výsledok je na svete.

Rezidenčná veža D1 so svojimi 80 poschodiami nie je ani na dubajské pomery žiaden zanedbateľný objekt. Spolu so sesterskou vežou Q1 zaujali jednu z najlukratívnejších adries priamo v srdci Dubaja, v Dubai Creek.

D1 má byť pritom jednou z dominánt investorsky zaujímavého územia nazvaného The Culture village – čiže niečo ako osada kultúry. Developer Emirates Sunland našiel na svoje objekty inšpiráciu v olympijskej pochodni zo Sydney z roku 2000 a architektov z innovarchi požiadal, aby redizajnovali fasády s dôrazom na prirodzený vzhľad sklenených plôch. Jednotlivé vrstvy fasády ako lupene ruží chránia vnútro objektu pred nepriazňou podnebia a vrtochmi počasia. Hladké vrstvy na seba nadväzujú plynulo bez viditeľných spojov. Nezvyčajnú sofistikovanosť autori dosiahli mikroskopickým plášťom z čistého striebra, ktorý pokrýva celý povrch objektu.
Výsledkom je premenlivý vzhľad budovy v rôznych časových úsekoch a pri rôznych uhloch pohľadu.

Dominantu D1 veže dopĺňa markíza pri jej päte. Popri puristickom poňatí veže je to nečakaný hravý kontrapunkt. Tvar markízy môžeme chápať ako alegóriu morských vĺn z neďalekého pobrežia či ako štylizované morské siete na lovenie rýb.

Môžeme tu nájsť prevaľujúce sa pieskové vlny alebo aj záhyby plášťa z drahých orientálnych textílií. Nech je subjektívne vnímanie akékoľvek, architekti z innovarchi sa snažili najmä o dramatický a dynamický priestorový efekt, čo sa im bez pochýb podarilo.

O čo prekvapujúcejší je tvar, o to prozaickejšie je vysvetlenie funkcie. Markíza slúži na vyrovnanie teplotných a svetelných rozdielov medzi exteriérom rozpáleným subtropickým slnkom a vychladeným klimatizovaným interiérom. Autorom išlo o to, aby zároveň vytvorili nenásilný a komfortný prechod medzi prostrediami s rôznou mierkou. Do úvahy brali blízku diaľnicu a celkový urbanistický kontext, mierku samotnej štvrte a napokon mierku človeka. Použili podoprenú konštrukciu z lepených drevených nosníkov s diagonálnym vystužením. Jednotlivé prefabrikované diely sa skladajú priamo na stavbe.

Markíza pri veži D1
Miesto:  Dubaj, Spojené arabské emiráty
Investor:  Emirates Sunland Group
Developer:  Emirates Sunland
Architektonický návrh:  innovarchi, Sydney, Austrália
Návrh konštrukcie:  Knippers Helbig
Konštrukčné detaily, výroba a montáž:  Hess Timber
Stavebná dokumentácia:  Holfords
Začiatok realizácie:  2012


–>–>
Ateliér innovarchi, založený v roku 1996, je medzinárodné zoskupenie špičkových odborníkov a nadšencov. Ku každej zákazke pristupujú bez predsudkov. V innovarchi používajú rôzne animačné programy, fyzické modely a aj rôzne netradičné overovacie metódy. Starostlivo študujú celé pozadie projektu v snahe dosiahnuť dokonalý výsledok.

Zoskupenie vedie Stephanie Smith, vyštudovaná architektka, ktorá pracovala na projektoch v Škandinávii, Francúzsku, Holandsku (u Hermana Hertzbergera), Taliansku (u Renza Piana) a v Sydney (u Johna Andrewsa), a Ken McBryde, ktorý strávil tri a pol roka u Renza Piana prácou na projektoch v Paríži, Genoe a Osake a v súčasnosti sa venuje aj pedagogickej činnosti na univerzite v Queenslande.

TEXT: Mária Nováková
Foto, vizualizácie a dokumentácia: innovarchi

Článok bol uverejnený v časopise ASB.