Partneri sekcie:

Predstavy o raji

Predstavy o raji

Na Drieňovej ulici v bratislavskom Ružinove, v tesnej blízkosti nedávno dostavaného a odbornou verejnosťou oceňovaného obytného súboru Boria, vyrastie rezidenčný komplex, ktorý sa pravdepodobne tiež bude môcť uchádzať nielen o priazeň laickej verejnosti v podobe záujemcov o byt, ale podobne ako jeho spomínaný sused aj o uznanie architektonickej verejnosti. Jeho názov Eden Park prezrádza myšlienku hľadania ideálnej formy bývania v danom prostredí s dostatkom voľnej plochy, ktorou sa hrdia architekti i developer projektu.

„Uvedomujeme si, že v oblasti bývania má Ružinov v rámci Bratislavy stále veľkú obľubu. Pri koncipovaní obytného súboru Eden Park sme sa orientovali na zákazníka, ktorý sa chce presťahovať do lepšieho štandardu, na mladé rodiny alebo na klienta, ktorý berie kúpu bytu ako investíciu. Preto sme veľký dôraz kládli na dispozície bytov a kvalitné vnútorné vybavenie,“ hovorí Ing. Peter Straka, projektový manažér developerskej spoločnosti Eden Park, ktorá do projektu vstúpila v štádiu stavebného povolenia.

Znie to neuveriteľne, ale nový investor sa rozhodol v porovnaní s pôvodným zámerom znížiť výšku zástavby a optimalizovať mieru zastavanosti územia. „Chceli sme dosiahnuť predovšetkým príjemné prostredie na bývanie,“ dopĺňa P. Straka. „Obytný komplex by totiž nemal predstavovať len byty, ale všetko, čo človek na bývanie potrebuje – zeleň, voľný priestor, služby i potešenie oka,“ pripája sa Ing. arch. Roman Talaš z architektonického ateliéru Siebert+Talaš, z ktorého pochádza architektonický koncept komplexu.

Obyvatelia budú mať okrem vyššieho štandardu budov a interiérového vybavenia bytov v bytovom komplexe dostupnú obchodnú pasáž na prízemí, saunu a masáže, ale aj možnosť športovania pod basketbalovým košom. Celý parter je určený službám a obchodom – v komplexe bude podľa predzazmluvnených dohôd banka, lekáreň, pošta, drogéria, fitnes, kaderníctvo, kvetinárstvo, tabak, kozmetický salón a salón krásy. Do komplexu sa bude vstupovať vo vežovej budove A cez lobby s recepciou, kaviarňou a dvojpodlažnou reštauráciou.

„Najväčšou výzvou pre architektov bolo poradiť si s pomerne dlhou hmotou tak, aby nevznikli monotónne fasády a vizuálne unavujúce plochy. Riešenie sme našli v nerovnobežnosti prebiehajúcich línií v pôdoryse, čo v perspektíve vytvára z každého uhla pohľadu inú kompozíciu. Okrem toho tým vznikli rôzne možnosti naklonenia jednotlivých fasád na svetové strany, čo umožňuje vytvoriť veľa variantov bytov,“ pokračuje R. Talaš.

Obytný súbor pozostáva z piatich častí. Vežová časť – blok A – má pätnásť podlaží, blok B sedem, blok C osem, blok D sedem a blok E osem podlaží. „Fasádu prvého, prostredného a posledného bloku bude tvoriť obklad, pravdepodobne z cementovláknitých dosiek, ostatné dve osempodlažné sekcie sú na najvyšších podlažiach obložené platňami s imitáciou dreva,“ pokračuje architekt. Každý blok má dve komunikačné jadrá, na každom podlaží tak prislúchajú jednej chodbe maximálne štyri byty, čo podporuje „komornosť“ bývania. Rôzne veľkosti bytov v každom komunikačnom jadre, ktorému na všetkých podlažiach spolu prináleží len 10 až 15 bytov, zabezpečia vhodnú štruktúru zloženia obyvateľov.

Celková podlažná plocha je 44 870 m2, z toho približne 2 500 m2 tvoria obchodné priestory. Budova bude obsahovať 278 bytov. Takmer polovicu z nich tvoria dvojizbové, približne tretinu trojizbové a zvyšok štvor- a jednoizbové byty. K bytom bude prislúchať 384 parkovacích miest v podzemných garážach a 22 vonkajších parkovacích miest. Do jednosmernej dvojúrovňovej garáže sa bude vchádzať z Drieňovej ulice a vychádzať na Prešovskú ulicu, samozrejme, pre každú úroveň samostatne. Konštrukciu objektov tvorí železobetónový monolitický skelet s keramickým výplňovým murivom.

Práce s výkopovou jamou sa začali začiatkom mája a výstavba by sa mala ukončiť do jesene 2009. V minulosti už prebehol pre-sale a stretnutia najmä so zahraničnými spoločnosťami, ktoré majú záujem o balíky bytov, v marci sa začal koncový predaj bytov. Ceny bytov sa pohybujú okolo 56-tisíc Sk za m2 bez DPH. V súčasnosti prebiehajú rokovania ohľadom výberu generálneho dodávateľa.

Text: Martina Jakušová
Vizualizácie: Eden Park