bonaparte prinasa emocie
Galéria(13)

Bonaparte prináša emócie

Partneri sekcie:

Kedysi vraj toto miesto neďaleko Bratislavského hradu navštívil Napoleon Bonaparte, odkiaľ mal po vyhratom boji strategický výhľad na mesto. Napoleonov vŕšok si zachoval exkluzívny výhľad aj v súčasnosti a najnovšie získal aj prívlastok Bonaparte. Rovnomenný polyfunkčný objekt nedávno skolaudovali, čím priniesol na hradný kopec aj luxusné byty. Projekt vyvolal už od svojho vzniku diskusie, ktoré pokračujú. Bonaparte je projekt, ktorý nikoho nenecháva ľahostajným.

13 ilcik big image
11 rez big image
10 podorys 1np big image
09 bonaparte big image
08 bonaparte big image
07 bonaparte big image
06 bonaparte big image
04 bonaparte big image

Diskusie o podobe
Napoleon nebola jednoznačná postava, prečo by mal byť jednoznačný Bonaparte? Projekt Bonaparte medzi Riznerovou a ulicou Medzierka je od svojho štartu témou pre okolitých obyvateľov, magistrát a neskôr i bulvár.  O podobe Napoleonovho vŕšku sa viedli viaceré diskusie. Parcela mala v minulosti niekoľko podôb, tú súčasnú získala po predaji pozemku do súkromného vlastníctva. Výsledkom je polyfunkčný objekt, v ktorom sa obytná funkcia spája s občianskou vybavenosťou.

Podľa časopisu Trend stavebnému povoleniu nezabránil ani fakt, že dom je väčší, ako úrady stavbárom povolili. „Dostali územné rozhodnutie na základe územného plánu z roku 1993. A vtedy v tejto oblasti žiadne regulatívy neboli,“ hovorí prednosta Krajského stavebného úradu Andrej Mede (SDKÚ). Do rozľahlej bytovky s 38 bytmi, ktorá vyrástla medzi rodinnými domčekmi a na kopci s výhľadom na Dunaj, Kamzík či na Slavín, sa tak môžu sťahovať noví obyvatelia.

Premena projektu
Zaostrime však na odbornú stránku projektu. Projekt prechádzal počas svojho vývoja zmenami. Prvý návrh pochádza od architektov Mikuláša Brezu – Mariána Maľovaného, neskôr sa dostal do rúk bývalého ateliéru Cakov – Makara, až ho v realizačnej podobe skompletizovali architekti v Atelier1.

„Do projektu sme vstúpili v roku 2007, v čase, keď bolo vydané stavebné povolenie,“ hovorí Ing. arch. Ľubomír Hurajt z Atelier1. „V pôvodnej koncepcii to mal byť hotel a administratíva, pričom bývanie bolo len v hotelových apartmánoch. Nový vlastník sa však rozhodol, že dominantná bude obytná funkcia s tým, že na prízemí sú dve administratívne časti, ďalej sú tam prenajímateľné byty a na vyšších poschodiach výberové byty. Museli sme však zmeniť architektonický koncept. Keďže išlo o luxusné byty, zdvihli sme poschodie o 20 až 30 cm. K dôležitým dispozičným zmenám patrilo aj odstránenie vnútorného átria, ktoré sme považovali za neefektívne.“

Polyfunkčný dom BONAPARTE
Miesto:  Radvanská ulica 1, Bratislava
Architekti:  Atelier1 – Ing. arch. Ľubomír Hurajt, Mgr. art. Renáta Hanusrichterová
Investor:  REAL FORUM INVEST, s. r. o.
Zodpovedný projektant statiky: Ing. Marian Hargaš
Začiatok výstavby:  2008
Ukončenie výstavby:  2011
Úžitková plocha bytov: výmery sú rôzne aj v rámci jedného typu bytu 3
3-izbový – 88 m2 a 123 m2,
4-izbový – 133 m2 a 177 m2,
5-izbový – 313 m2 a 340 m2
Zastavaná plocha:  1 625 m2
Generálny dodávateľ: Hesit, a. s.
Dodávatelia:
Bezpečnostné a požiarne dvere: ADLO-Investičná, s. r. o.
Kameň:  BALAX, s. r. o.
Šúchaná omietka: CAPAROL SLOVAKIA, spol. s r. o.
Antikoro: CIELE, a. s.
Vzduchotechnika:  ECOSTEEL, s. r. o.
Elektrina: ERMONT – ING. PETER TURIAN
Izolácie Fatrafol: EZPO INVEST, s. r. o.
Kontaktné fasády: FENIX štúdio, s. r. o.
Železo: FEROMAX, s. r. o., METALEX, a. s.
Požiarne zasklené dvere: FORBE, s. r. o.
Priemyselné podlahy: HN-INVEST, s. r. o.
Podlahové vykurovanie: Ing. Kovács Silvester – THERMOPOL
Plyn: Juraj Ondruš R–O komp. – Združenie
Okná, fasáda: KALYPSO, spol. s. r. o.
Tieniaca technika: K-system, spol. s r. o.
Izolácie Fatrafol – ploché strechy: MIDRO STAV, s. r. o.
Kryštalické izolácie: MC-Bauchemie, spol. s. r. o.
Sadrové omietky:  Milan KUBALA
Stavebný materiál: MPL STAVING, spol. s r. o., ­STAVMAT IN, spol. s r. o.
Debniaci systém: DOKA SLOVAKIA, s. r. o., PERI, spol. s. r. o., TEBAU, spol. s r. o.
Tehla: PEZINSKÉ TEHELNE – PANELÁREŇ, a. s.
Betón:  PROFIBETÓN, s. r. o.
Výťah:  Schindler výťahy a eskalátory, a. s.
Odľahčený strop – COBIAX:  STAV CONTACT, plus s. r. o.
Voda:  SZČO, s. r. o.
Montáž kameňa:  T.I.K.O. SYSTEMS, s. r. o.
Materiál na zdravotechniku: Technopoint SANITRENDS, s. r. o.
Klimatizácia:   TITTL THERMO KING, s. r. o.

Zväčšiť mapu

Harmónia s hradným kopcom
Vonkajší výraz objektu ovplyvňovali aj náročné kritériá svetlotechniky, ktoré neboli v pôvodnom projekte splnené. Aj preto architekti zväčšovali okenné otvory, ktoré prechádzajú celou výškou bytu.

Estetika sa však tvorí aj použitím fasádnych materiálov. V rukopise Atelier1 sa často objavuje obkladový materiál Alucobond s trvácnymi vlastnosťami, ktorý je na objekte Bonaparte skombinovaný s prírodným kameňom. Dvojitá farebnosť jeho fasády (sivá, tehlová) je najviac zreteľná z diaľkových pohľadov na hradný kopec. Bonaparte sleduje striedanie farieb fasád a striech okolitých domov, čím sa jeho veľká hmota rozkladá na viacero prvkov. Tie ho nadľahčujú a spolu s tvarmi fasády vytvára hravú, ale najmä neopozeranú architektúru na ladnom zaoblení kopca.

Konštrukcia sleduje statiku
Polyfunkčný objekt Bonaparte je 6-po­dlažná budova s dvomi podzemnými po­dlažiami a štyrmi nadzemnými podlažiami členitého pôdorysu vonkajších rozmerov s dĺžkou približne 70 m a šírkou 50 m. Vrchná stavba je rozdelená na štyri dilatačné celky. Návrh nosných konštrukcií zohľadňuje skutočnosť, že z architektonických dôvodov dochádza k zmene modulovej osnovy, ako aj polôh zvislých nosných konštrukcií v jednotlivých podlažiach. Objekt má pravouhlú pravidelnú modulovú osnovu vo dvoch podzemných podlažiach, avšak nadzemné podlažia sú rozdelené do štyroch pôdorysne pootočených blokov. Obvodové zvislé nosné konštrukcie 2. – 4. nadzemného podlažia sú predsadené o 2 m až 4,5 m oproti obvodovým zvislým nosným konštrukciám 1. nadzemného podlažia.

Strop nad 4. NP je oproti priečeliu ustúpený. Základová doska, stĺpy, stropy, steny a schody sú železobetónové monolitické konštrukcie. Vzhľadom na zložité základové pomery je objekt založený na monolitickej železobetónovej základovej doske s hrúbkou 650 mm.

Stropná doska nad 1. podzemným podlažím je riešená ako monolitická železobetónová krížom armovaná s dvomi úrovňami horného povrchu železobetónovej konštrukcie. Na vonkajších terasách je horný povrch železobetónovej konštrukcie stropu o 500 mm nižšie. V mieste rozdielu výšok (pod zvislou nosnou obvodovou konštrukciou prvého nadzemného podlažia) sa vytvára prievlak s výškou 750 mm, ktorý zabezpečuje priestorové stuženie stropnej nosnej dosky a prenos excentricky pôsobiacich zvislých síl z nadzemných podlaží do zvislých nosných konštrukcií podzemných podlaží.

Byty bez nosných priečok
K dispozičným zaujímavostiam projektu Bonaparte patrí, že má veľkorozponové byty, čo je v Bratislave ojedinelý jav. Z bytov boli vylúčené nosné priečky a stĺpy, pričom nosná stropná doska má rozpätie 11 m.
„Na tento zámer bola použitá technológia Cobiax, ktorá odľahčila hmotnosť stropov asi o 35 %, čím dochádza k výraznému zníženiu zaťaženia nosných prvkov,“ približuje princípy konštrukcie statiky budovy Ing. Marian Hargaš. „Táto technológia odľahčuje železobetónovú monolitickú krížom armovanú stropnú dosku nad 1. nadzemným podlažím s hrúbkou 600 mm. Odľahčujúcim prvkom sú plastové gule s priemerom 450 mm. Prievlaky sú oceľové, skryté, z profilu 3 ×145 a 2 × 145. Stropná doska má vyloženie v oboch smeroch od 2 m do 4,5 m, pričom zvislé nosné konštrukcie troch ďalších nadzemných podlaží ležia na okrajoch vyložení stropnej dosky nad 1. nadzemným podlažím. Je jednou z najexponovanejších nosných konštrukcii celej stavby.“

Tento systém odľahčuje aj železobetónové monolitické krížom armované stropné dosky nad 2. a 3. nadzemným podlažím s hrúbkou 350 mm. Vyľahčujúcim prvkom sú plastové gule s priemerom 270 mm. V strede každého bloku na 2. NP je podporou stropnej dosky železobetónová stena s hrúbkou 400 mm, ktorá je vyložená oproti zvislej nosnej konštrukcii na 1. NP o 4,5 m. Táto nosná stena prenáša sily zo všetkých stropov nad ňou a strop pod ňou je ňu zavesený. Na 3. NP je v jednom bloku rovnaká nosná stena, avšak v troch blokoch je táto nosná stena nahradená stĺpmi a prievlakmi.

Polyfunkčný objekt Bonaparte zaplnil jeden z posledných pozemkov na lukratívnom hradnom kopci. A hoci atraktívne výhľady majú najmä majitelia bytov na najvyššom poschodí, ani ostatní neprídu skrátka. Záhradky či terasy sú samozrejmosťou, rovnako ako podzemné garáže. Bonaparte je jednoducho iný.

Pôdorys 1. NP


Rez


Situácia

Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský

Odborným okom
Vstupujeme do objektu a ešte pred recepciou nás víta povinných 10 schodiskových stupňov smerom nadol. Takéto bariérové riešenie je nevhodné a nedá sa akceptovať ani s doplnkovou inštaláciou schodolezu či inou plošinou, pokiaľ by aj projektant s niečím podobným počítal. Na stavbe, i keď je skolaudovaná, sa viaceré práce ešte dorábajú, v bytoch sa zatiaľ nebýva a v interiéri budovy nie je dostatočný GSM signál.Veľkorysý vestibul budí pocit nadštandardu. Ten dotvárajú veľkoformátové kamenné platne (280 × 145 cm) na podlahe. Dlažby z pravého kameňa sú použité skoro všade, vrátane schodísk, pivničných kobiek a fasádneho obkladu partera. Je to bezpochyby luxusné riešenie, použili sa však rôzne odtiene a výsledok pôsobí – subjektívne – trochu presýtene. Flambované kamenné dosky nájdeme na podlahách niektorých lodžií. Tieto, naopak, pôsobia – opäť subjektívne – veľmi zaujímavo. Pivničné kobky sú veľké, akurát sa ešte vykružujú do stien otvory na ich odvetranie. Projektovou chybou je jedna z pivničných chodieb, kde je pre nosnú konštrukciu výrazne znížená svetlá výška (pozri obr.). Takýto úkaz je minimálne čudný. Naopak, príkladne zvládnuté je parkovanie. Rozmery státí sú nadštandardné (šírka minimálne 2,75 m) a celá plocha je spádovaná do odvodňovacích žľabov, ktoré sú cez lapol a prečerpávaciu jednotku napojené na kanalizáciu. Takéto riešenie by malo byť povinným štandardom v každom parkovacom priestore na iných stavbách. V objekte sa nachádza aj autoumyváreň, takže motoristom sa vyšlo výrazne v ústrety. V príjazdovej ceste do garáží sme postrehli trhliny, ktoré vznikli pravdepodobne vplyvom zmrašťovacích síl. Tento a podobné drobné nedostatky sa plánujú opraviť ešte pred nasťahovaním prvých obyvateľov.Pri koncipovaní dispozícií bytov sa kládol výrazný dôraz na individualitu klienta. V bytoch sa nenachádzajú nosné steny, čo umožňuje variabilitu zariadenia priestoru. Istým obmedzením je pôdorys celej stavby v tvare motýlích krídiel, takže niektoré miestnosti vychádzajú atypicky, napríklad našli sme spálňu s pôdorysom 7-uholníka. Byty sú dokončené v štádiu holobytu, so svetlou výškou 3 metre. Vyzdvihnúť treba TZB prípravu (vrátane satelitného príjmu, cirkulačných rozvodov v rámci bytu a ďalšie) ako aj rovinnosť povrchov stien a podláh.„Pultová“ cena konkuruje v rámci segmentu najdrahším ponukám v Bratislave. Bývanie v tomto dome ponúka veľmi hodnotné výhľady a prestížnu adresu, ale zatiaľ absentujú súvisiace služby. Čas ukáže ako sa podarí naplniť potenciál nadštandardného bývania na Napoleonovom vŕšku.

Ing. Jozef Ilčík

Autor je konateľ spoločnosti Perfect Home, s. r. o.

www.kvalitnebyvanie.sk

Článok bol uverejnený v časopise ASB.