Fasáda z okolitých dubov. Hotel a kúpele Seezeitlodge odrážajú keltskú minulosť

Partneri sekcie:

Hotel sa síce nenachádza priamo v chránenej oblasti, no pri svojich impozantných rozmeroch a nekompromisnom štandarde sa správa ako prirodzená súčasť prírody.

Neďaleko nemecko-luxemburských hraníc sa stále dajú nájsť zvyšky pôvodného, prastarého európskeho pralesa. Národný park Saar-Hunsrück je nielen zatiaľ neobjaveným turistickým magnetom, ale patrí aj k najmladším európskym národným parkom – založený bol len v roku 2015. Hotel Seezeitlodge je príkladom projektu, ktorý napriek svojim rozmerom nemusí dominovať nad prírodou.

Hotelový komplex a kúpele Seezeitlodge vedia zo svojho umiestnenia v jedinečnej lokalite vyťažiť všetky výhody. Pozemok, na ktorom hotel vznikol, sa nachádza na malej vyvýšenine na brehu jazera Bostalsee. Jemne zvlnená krajina lákala svojou krásou už Keltov.

Detail dubovej fasády.
Z väčšej časti je skrytý, ale čo sa týka výhľadov, nerobili architekti žiadne kompromisy.
Interiéry navrhla Bridgite Nicolayová, väčšina materiálov je lokálnych.
Výhľad na jazero majú hostia aj z kúpeľne.
Duby, ktoré kvôli stavbe vyrúbali, použili na vytvorenie charakteristickej fasády.
Z pohľadu návštevníka sa tvári ako skromná dvojpodlažná hmota skrytá za „maskáčovou“ fasádou.
Do kopca sú skryté konferenčné miestnosti, administratívne a technické zázemie a časť wellness.
Zaujímavosťou je inteligentné, tzv. cirkadiánne osvetlenie, nastavené tak, aby podporilo prirodzené denné rytmy hostí.

„Náš návrh musel podporiť krásu tohto územia bez toho, aby mu stavba dominovala,“ hodnotia architekti z ateliéru GRAFT svoje poňatie projektu hneď v prvej vete. GRAFT je globálny ateliér pôsobiaci od Kalifornie po Čínu, no nosnou myšlienkou všetkých prác je spájanie architektonických disciplín.

Voľné umenie, záhradná architektúra aj interiér splývajú do koherentného diela. Stavebná gúra Hotela Seezeitlodge je produktom okolitej topografie. Je mediátorom medzi lesom a jazerom a zároveň štvorhviezdičkovým zážitkom pre náročných hostí.

Skutočná veľkosť hotela sa ukáže až pri pohľade z výšky.
Skutočná veľkosť hotela sa ukáže až pri pohľade z výšky. | Zdroj: MIchael Moser, AIRTEAM

Príbehy po priestore

Hostia prichádzajú do hotela cez dubové lesy. Jazero takmer nevidia. Cesta k hotelu vedie ďalej, k dvom zeleným kopčekom, na ktorých spočíva hlavná časť dvojpodlažného hotela. Vstupná hala je umiestnená priamo pod ňou, v prírodnej medzere medzi kopcami. Pri vstupe do lobby sa hosťom zrazu otvorí úchvatný výhľad na jazero.

Okná lobby večer zarámujú západ slnka ako to najdrahšie výtvarné dielo. Slnečný svit na oplátku oživuje vnútorný priestor cyklom prírodného sveta. Vonkajšia terasa s otvorenými ohniskami ponúka hosťom možnosť vychutnať si večerné predstavenie hviezdnej oblohy. Z lobby môžu hostia prejsť do reštaurácie a baru s čitárňou alebo na opačnú stranu do konferenčných priestorov a kúpeľov.

Tieto funkčné priestory, ako aj administratívne a technické priestory, sú zakomponované priamo do topografie kopcovitej krajiny. Kúpeľné centrum s wellness s rozlohou 2000 m2 je orientované na okolité lesy a vytvára chránené súkromné prostredie. Reštaurácia, konferenčné priestory a niektoré časti kúpeľov sa otvárajú k jazeru a kochajú sa panoramatickým výhľadom.

Úctyhodných 98 hotelových izieb a suít s rozlohou od 30 do 80 m2 sa nachádza na dvoch horných poschodiach: na juhozápadné izby dopadá večer zapadajúce slnko, zatiaľ čo ráno na severovýchodné vychádzajúce slnko. Na streche bude v budúcnosti postavený ešte lukratívny apartmán a nočný bar.

Administratívu, kúpele (wellness) a konferenčné priestory s kapacitou až 140 návštevníkov spája podzemná infraštruktúra a technické zázemie. Lesy na západnej strane boli preriedené, aby otvorili viac výhľadov na jazero. Drevo z okolitých lesov sa použilo na fasádu hotela. Opaľované dubové lamely dodávajú budove striebristo čierny lesk.

Z väčšej časti je skrytý, ale čo sa týka výhľadov, nerobili architekti žiadne kompromisy.
Z väčšej časti je skrytý, ale čo sa týka výhľadov, nerobili architekti žiadne kompromisy. | Zdroj: MIchael Moser, AIRTEAM

Tri mosadzné lúče

Pod interiéry sa podpísala Birgit Nicolayová z nemecko-amerického ateliéru Nicolay Design. Okrem jazera a lesa sa inšpirovala aj keltskou históriou miesta (neďaleko hotela sa dokonca nachádza prehistorický kamenný kruh). Interiérom hotela prechádzajú tri mosadzné „lúče“.

Os letného slnovratu (21. júna) znázorňuje mosadzný lúč prebiehajúci cez reštauráciu na terasu, ktorý končí zdvihnutý kolmo k nebesiam. Jarná rovnodennosť (21. marca) a jesenná rovnodennosť (21. septembra), takzvaná os rovnodennosti, sa začína vo vestibule a vedie cez nočný bar na terasu, kde vrcholí umeleckým dielom zobrazujúcim akúsi stupnicu, predstavujúcu rovnováhu medzi dňom a nocou.

Vonkajšie umelecké diela nazvané Nebo na zemi a Rovnováha sú výtvormi miestnej umelkyne Kathariny Benderovej. Vo vitrínach zabudovaných do podlahy sú vystavené keltské symboly a názvy nebeských osí. Keltská minulosť sa odráža aj v takých detailoch, ako je potlač tapiet či dizajn svietidiel.

Väčšina materiálov v interiéri pochádza, tak isto ako fasáda, z lokálnych zdrojov. Zaujímavosťou je inteligentné, tzv. cirkadiánne osvetlenie, nastavené tak, aby podporilo prirodzené denné rytmy hostí.

Interiéry navrhla Bridgite Nicolayová, väčšina materiálov je lokálnych.
Interiéry navrhla Bridgite Nicolayová, väčšina materiálov je lokálnych. | Zdroj: MIchael Moser, AIRTEAM

Kontext

Národný park Saar-Hunsrück sa nachádza na rozhraní dvoch nemeckých spolkových štátov – Porýnia a Sárska, ktoré patria medzi husto osídlené a intenzívne využívané oblasti. Plocha národného parku je preto rozdelená do troch zón.

Zóna 1a chráni územia nedotknutého pralesného ekosystému, tvoreného najmä listnatými lesmi a mokraďami. Zóna 1b je les, ktorý by sa mal v nasledujúcom desaťročí navrátiť do svojho pôvodného stavu, napríklad odstránením nepôvodných druhov drevín či regulovaných vodných tokov. Zóna 2 je ponechaná na lesné hospodárenie v malej mierke a celkovo by mala tvoriť 25 % plochy parku.

Hotel sa síce nenachádza priamo v chránenej oblasti, no pri svojich impozantných rozmeroch (so zastavanou plochou takmer 12 000 m2 vrátane krytého parkoviska) a nekompromisnom štandarde sa správa ako prirodzená súčasť prírody. Turizmus z chránených oblastí nezmizne, ale môže ho formovať rozumne navrhnutá infraštruktúra.

Detail dubovej fasády.
Detail dubovej fasády. | Zdroj: MIchael Moser, AIRTEAM

SEEZEITLODGE HOTEL & SPA

Miesto: jazero Bostalsee, Nemecko
Klient: HOTELKULTUR GmbH & Co. KG
Architekt: Arne Wegner
Interiér: Nicolay Design
Realizácia: 2015 – 2017
Plocha: 11 800 m2

Karolína Balášková