Búranie na Rusovskej ceste v Petržalke

Na trase električky v Petržalke búrajú premostenie Rusovskej cesty

Práce sa začali tento týždeň, informoval o tom bratislavský magistrát na sociálnej sieti.

Na mieste súčasného premostenia ponad tok Chorvátskeho ramena vybuduje zhotoviteľ nový združený most. Povedie ním dopravná infraštruktúra projektu – električková trať, cestná doprava, cyklo a aj chodník pre peších.

Aktuálne môžu obyvatelia a návštevníci bratislavskej mestskej časti -Petržalka vidieť odstraňovanie vrchných asfaltových vrstiev premostenia.  Potom bude nasledovať odstránenie samotného násypu, ostatné stavebné práce sa naplno začnú po ústupe mrazov.

Konštrukcia mosta bude odolná

Združený most za zastávkou Jungmannova je svojím riešením výnimočný. Priamo priestorom mosta bude viesť viacero typov dopravy vo viacerých smeroch. A rôzne druhy dopravy v rôznych koridoroch si tu vyžiadali aj špeciálny prístup k návrhu samotnej konštrukcie mosta.

„Pre realizáciu bola zvolená konštrukcia spriahnutej oceľo-betónovej dosky. Ide teda o mimoriadne odolnú konštrukciu, ktorá dobre vzdoruje zaťaženiu z rôznych druhov a smerov dopravy a zabezpečí tak hladkú a bezpečnú cestu električkou v Petržalke,“ priblížil stavebné riešenie magistrát.

Aktualizovaný harmonogram zatiaľ nepredstavili

O novom harmonograme stavebných prác  zatiaľ magistrát neinformoval. Koncom januára 2023 hovorkyňa Dagmar Schmucková uviedla, že mesto je v záverečnej fáze rokovania o novom revidovanom harmonogramu.  Primátor Matúš Vallo začiatkom roka  potvrdil, že projekt sa nestihne dokončiť v pôvodne plánovanom termíne, teda do konca tohto roka. Stavbu by podľa neho mali ukončiť budúci rok a električka by mohla začať jazdiť v prvej polovici roka 2024.

Predseda dopravnej komisie a zároveň starosta Jaroviec Jozef Uhler je o niečo skeptickejší. Predpokladá, že pokračovanie električkovej trate dokončia v roku 2024, v prevádzke bude v roku 2025. Povedal to pre TASR s tým, že nový harmonogram stavebných prác by mal byť hotový do konca januára.

Električková trať Bosákova ulica – Janíkov dvor

Lokalita: Bratislava-Petržalka
Investor: mesto Bratislava
Dĺžka trasy: 3,9 kilometra
Výška investície: 74,58 milióna eur bez DPH
Zhotoviteľ: Združenia NS MHD Petržalka (ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA a ALDESA CONSTRUCCIONES S.A.)
Realizácia: 11/2021 – 2024

Základný harmonogram ráta s dokončením stavebných prác tak, aby električka mohla premávať do konca roku 2023. Okrem trate a 7 nových zastávok je súčasťou projektu aj rekonštrukcia 490 metrov trate od Bosákovej po Jungmanovu ulicu a vybudovanie 4 mostných objektov, 9 križovatiek so svetelnou signalizáciou a 6 kilometrov oddelenej cyklotrasy. Nový združený most vznikne na Rusovskej ceste, most pre električkovú dopravu ponad Chorvátske rameno, most pre cestnú dopravu na Kutlíkovej ulici a lávka pre peších a cyklistov ponad Chorvátske rameno.

(TASR, mv)