V študentskej súťaži vyhral projekt nízkoenergetického domu
Galéria(2)

V študentskej súťaži vyhral projekt nízkoenergetického domu

Študentská súťaž „Dajte šancu mladým talentom“, ktorú usporiadala bratislavská Galéria Novostavieb v spolupráci so Stavebnou fakultou STU, sa dočkala svojho víťaza. Návštevníci Galérie Novostavieb počas júnového hlasovania rozhodli, že najlepším projektom rodinného domu je návrh Ivana Sedláka. Druhé miesto patrilo Lukášovi Zacharovi a tretie získal Tomáš Krutek. V priestoroch Galérie bolo vystavených spolu osem študentských návrhov rodinných domov, ktoré postúpili do finále na základe internetového hlasovania.

„Je to pre mňa veľké prekvapenie, pretože ide o môj prvý projekt vôbec,“ hovorí o svojom úspechu Ivan Sedlák. „O to viac ma to teší a motivuje k ďalšej práci. Je to asi najväčšie zadosťučinenie, aké môžem dostať. Keď môj projekt pochvália alebo kritizujú rodičia, kamaráti, či konzultanti na univerzite, stále ide o subjektívny – i keď v poslednom spomenutom prípade profesionálny názor. Ak sa však projekt zapáči ľuďom, ktorí uvažujú o vlastnom bývaní, je to skutočná pochvala, pretože si vedia predstaviť, že v tomto dome budú bývať a to je základ dobrého projektu. Je to výborná prezentácia pre študentov aj samotnú stavebnú fakultu. Keď študenti zistia, že ich práca nemusí skončiť zapadnutá prachom, ale môžu ju prezentovať v galérii, určite podajú lepší výkon. Zvyšuje to ich vlastnú úroveň, ale v konečnom dôsledku aj úroveň školy.“

Ivan Sedlák sa rozhodol sa pre koncept nízkoenergetického rodinného domu, situovaného na južnom svahu. Primárnu úlohu v ňom zohráva funkčnosť a dispozičné riešenie vnútorného priestoru, z ktorého vychádza aj samotný vzhľad domu. Keďže sa neopieral o požiadavky konkrétneho klienta, snažil sa vytvoriť bývanie podľa svojich vlastných predstáv. „Svoj návrh som porovnával s obrazom domu, v ktorom dnes žijem, a postupne som upravoval dispozičné riešenie až dovtedy, kým som nebol spokojný ja aj moja konzultantka Margita Kubišová. Vyzerá to možno jednoducho, ale v skutočnosti ide o takmer polročnú prácu, ktorá si vyžadovala množstvo úprav. Nakoniec však vznikol dom, v ktorom si viem predstaviť svoje vlastné bývanie,“ vysvetľuje autor víťazného návrhu.

Pri tvorbe sa snažil dodržať základné kritériá nízkoenergetických stavieb, napríklad čo najmenší vonkajší povrch domu pri čo najväčšom vnútornom objeme, či južnú orientáciu obytných miestností s veľkými zasklenými plochami, čo podporuje získavanie energie zo slnečného žiarenia. Vznikol koncept domu zapusteného do južného svahu, ktorý akoby sa otváral slnku.

„Verím, že súťaž pomohla trochu viac spropagovať mladé talenty. Išlo o pilotný ročník podujatia organizovaného Galériou Novostavieb, ale už teraz pripravujeme väčšiu súťaž na jeseň, ktorá – pevne veríme – ešte viac podporí myšlienku propagácie talentov. Podľa môjho názoru sa niektorí mladí autori predstavili so skutočne zaujímavými riešeniami a pohľadmi na rodinné domy. Aj keď návštevníci Galérie si prišli predovšetkým vybrať nové byty, domy alebo pozemky, pri dielach študentov sa takmer každý pristavil s rovnakým záujmom a ochotne práce ohodnotil. Vo všeobecnosti si projekty mladých architektov vyslúžili veľké uznanie našich návštevníkov, ktorí svojím hlasovaním neváhali rozhodnúť o víťazovi,“ zhodnocuje súťaž Boris Škoda, partner Galérie Novostavieb. Najlepšie návrhy rodinných domov budú v Galérii vystavené počas celých prázdnin.

Zdroj: Kharisma, s. r. o.