Mestská štvrť Nesto.

Už sú známe detaily urbanistickej súťaže pre severnú časť projektu Nesto

Spoločnosť Lucron odhalila podrobnosti súťaže a niečo prezradila aj o jej účastníkoch. Výsledky majú byť verejnosti predstavené na jar.

Počas nedávneho slávnostného poklepania základného kameňa projektu Nesto developer Lucron prezradil vyhlásenie urbanistickej súťaže. Dnes sa o súťažných podmienkach aj zúčastnených ateliéroch dozvedáme viac.

Projekt Nesto na približne 47 hektároch v tesnej blízkosti rakúskych hraníc ponúkne všetky funkcie plnohodnotnej mestskej štvrte: bývanie, občiansku vybavenosť, priestory na prácu, vzdelávanie, šport aj voľný čas. O budúcej podobe severnej časti územia rozhodne jeden z etablovaných európskych ateliérov.

V hre sú aj poprední európski hráči

Projekt Nesto developer pracovne rozdelil na dve časti. Výstavba menšej, južnej časti, ktorá tvorí asi pätinu územia, sa už začala. Podoba tej severnej sa ešte len hľadá. Jej riešenie a pripojenie k južnej časti je predmetom medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaže, ktorej prvé kolo práve začalo.

Z oslovených ateliérov potvrdilo účasť sedem skúsených európskych tímov, a tak budúca podoba pre Nesto Sever môže okrem Slovenska vzniknúť aj vo Francúzsku, Dánsku, Rakúsku či Švajčiarsku.

„Ide o našu prvú medzinárodnú súťaž takéhoto charakteru a rozsahu. Ateliéry, ktoré sme do nej pozvali, sú etablované, no zároveň progresívne. Ich výber sme podmienili urbanistickou kvalitou ich referencií, ale aj ich otvorenosťou pre všetko nové. Toto územie si vzhľadom na svoju bohatú históriu a európsky význam takýto prístup zaslúži,“ vysvetľuje Zoltán Müller.

Predseda predstavenstva spoločnosti Lucron dodáva, že už dlhší čas táto lokalita nesie nenaplnený potenciál na pomedzí dvoch krajín. Práve ten chce teraz developer naplniť a vytvoriť príležitosti, ako toto cezhraničné územie prepojiť. Na rozdiel od Vydrice, ktorá vzniká v náročnom zastavanom území, východiskom pre Nesto je takpovediac biely papier.

To je na jednej strane výborná príležitosť, ale zároveň aj mimoriadne náročná výzva. Práve urbanizmus a budúci masterplan tejto časti projektu ovplyvnia, do akej miery bude nová štvrť žiť a vytvárať kvalitu života svojich obyvateľov aj návštevníkov.

Polročný proces

Hlavným cieľom súťaže je priniesť komplexný urbanisticko-architektonický návrh, ktorý zohľadní všetky funkcie územia – bývanie, prácu a obchodné priestory, no najmä kvalitný verejný priestor a služby. Tie v rozrastajúcich sa častiach Petržalky často chýbajú, pričom ide najmä o vzdelávanie a šport. Výsledkom súťaže má byť najlepší koncepčný urbanisticko-architektonický návrh a predloženie urbanisticko-architektonickej štúdie pre Nesto Sever Masterplan.

Lokalizácia severného Nesta
Lokalizácia severného Nesta | Zdroj: Lucron

O víťazovi rozhodne odborná porota zložená z odborníkov z oblasti architektúry a urbanizmu vrátane expertov zo zahraničia, zástupcov Metropolitného inštitútu Bratislavy a zástupcov investora. Prvé kolo, ktoré bolo vyhlásené 18. októbra, bude prebiehať do januára budúceho roka.

Na hodnotenie poroty vo februári nadviaže druhé kolo, ktoré potrvá približne do apríla. Po oznámení výsledkov plánuje developer zorganizovať aj verejnú prezentáciu.

Budúce trendy a vízia pre udržateľné štvrte

Zadanie má poskytnúť víziu pre dané územie do budúcnosti, s výhľadom až na nasledujúcich 40 – 50 rokov s dôrazom na kvalitu života a vytváranie udržateľných riešení.

„Otázka, ako má vyzerať mesto budúcnosti, je aktuálna už dlhšie. Za posledné obdobie sa k nej pridala aj nová výzva: ako má vyzerať mesto po pandémii? Odpoveď na ňu hľadáme nielen my developeri a architekti, ale aj samosprávy. Aj Bratislava zažila mnohé zmeny z pohľadu mobility a zdieľanej ekonomiky. Chceme preto vybudovať kvalitné prostredie, ktoré ustojí výzvy budúcnosti,“ pokračuje Zoltán Müller.

Prvá, južná časť projektu, dostupná z Kopčianskej ulice, má vydané územné rozhodnutie a v častiach územia aj právoplatné stavebné povolenia. S jej výstavbou developer začal na jeseň tohto roka. Projekčným ateliérom prvej fázy projektu Nesto je okrem iných aj ateliér Siebert + Talaš. Pre konkrétne riešenia developer oslovuje viacerých odborníkov podľa ich špecializácie na urbanizmus či verejné priestory.

„Jednoliate, uniformné sídliská z dôb minulých sa už nenosia. Rovnako tak ani biznis zóny, ktoré po večeroch či cez víkendy zívajú prázdnotou. Naším cieľom je, aby ste sa pri prechádzaní Nestom cítili príjemne, čomu bude zodpovedať mierka aj dizajn jednotlivých častí. Bývanie, práca, relax aj zábava sa plynule premiešajú v súlade so súčasným trendom 20-minútovej štvrte,“ uzatvára Zoltán Müller.

Lucron, redakcia