Slnečnice sa ďalej rozrastajú, v zóne Mesto pribudli nové byty

V najväčšom rezidenčnom projekte Slnečnice sú najčerstvejšími skolaudovanými prírastkami etapa A5 a A6 v zóne Mesto. Bytový dom A5, ktorý na trh priniesol 230 bytov vrátane apartmánov, bol skolaudovaný koncom roka 2020. Kolaudácia bytového domu A6 s 224 bytmi a apartmánmi prebehla v prvom kvartáli tohto roka.

Architektonický návrh, tak ako väčšinu bytových domov v Slnečniciach, navrhovalo architektonické štúdio Compass Architekti.

„Bytové domy A5 a A6 v zóne Mesto sú určené pre ľudí, ktorí hľadajú mestský spôsob života, ale zároveň sú radi v kontakte s prírodou. Zároveň je naším cieľom budovať nízkoenergetické budovy s prihliadnutím na ekológiu, ako aj ekonomický aspekt bývania, čo tiež prispieva ku komfortu našich klientov,“ hovorí Michal Pauer, obchodný riaditeľ Cresco Real Estate.

„Prostredníctvom predĺženej električkovej trate sa onedlho stane veľkým benefitom pre obyvateľov týchto novopostavených bytových domov aj priame a rýchle spojenie s centrom mesta,“ dodáva.

Domy navrhovalo štúdio Compass Architekti.
Neutrálnu farebnosť dynamizujú fasádne prvky v podobe priebežných balkónov a na najvyššom podlaží terasy.
Bytové domy A5 a A6 v Slnečniciach.
Severný pohľad, objekt A5.
Východný pohľad, objekt A5.
Južný pohľad, objekt A6.
Západný pohľad, objekt A6.

Architektonicky odlišné

V bytových domoch A5 a A6 sa nachádzajú praktické menšie byty, ale aj priestranné byty s terasami. Budovy sa od ostatnej zástavby v zóne Mesto architektonicky odlišujú. Signifikantmi osempodlažných, rovnobežne radených pozdĺžnych objektov je použitá farebnosť a tvaroslovie fasády. Domy sa držali vo farebnom neutrále – fasáde dominuje biela a niekoľko odtieňov sivej, ktoré sú ozvláštnené hnedými akcentmi.

Architektúre dodávajú dynamiku priebežné balkóny, na najvyšších podlažiach strešné terasy. Symetrickú monotónnosť pozdĺžneho pôdorysu objektov „rozbíjajú“ v strede parterov podlubia. Tunely predstavujú komunikačné spojnice medzi blokmi pre obyvateľov, svetlo a verejný priestor.

Neutrálnu farebnosť dynamizujú fasádne prvky v podobe priebežných balkónov a na najvyššom podlaží terasy.
Neutrálnu farebnosť dynamizujú fasádne prvky v podobe priebežných balkónov a na najvyššom podlaží terasy. | Zdroj: Miro Pochyba

Bližšie k mestu

Podľa Michala Pauera pandemické obdobie zmenilo preferencie záujemcov o mestské bývanie. „Klienti dnes pri kúpe bytov viac prihliadajú na ponuku voľnočasových športových a relaxačných možností, ktoré nájdu v bezprostrednom okolí svojho bydliska.“

Trend potvrdil aj Juraj Benetin z Compass Architekti. „Od mestského bývania dnes záujemca očakáva okrem dobrého napojenia na verejnú dopravu aj možnosti rodinného vyžitia v najbližšom okolí.“

Obytné domy A5 a A6 sú situované v blízkosti plánovaného zeleného parku, ktorým bude prechádzať aj cyklotrasa. Tá sa v budúcnosti napojí na mestskú cyklotrasu priamo do centra mesta. Onedlho tieto možnosti rozšíri aj predĺženie električkovej trate, ktorou sa obyvatelia Slnečníc dostanú do centra za dvanásť minút. Zóna Mesto ponúka pestré možnosti pre tých, ktorí si chcú užívať „mestský život“.

Okrem dopravnej dostupnosti sa v bezprostrednej blízkosti nachádza nákupné centrum Slnečnice Market s množstvom obchodných prevádzok od potravín až po lekáreň, gastrozóna TRCH či rodinno-športové centrum LEON. Nechýba kaviareň, reštaurácie, kaderníctvo, barbershop alebo čoskoro otvorená zubná ambulancia.

Domy navrhovalo štúdio Compass Architekti.
Domy navrhovalo štúdio Compass Architekti. | Zdroj: Miro Pochyba
Ľudovít Petránsky

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2021.