Upozornenie prokurátora Bratislava neprijala. Proces prijímania miestnych daní je v rukách poslancov
Bratislavskí mestskí poslanci neustúpili vo štvrtok 26. septembra upozorneniu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála v súvislosti s procesom prijatia rozsiahlej novely všeobecne záväzného nariadenia (VZN) 16/2023 o dani z nehnuteľností v decembri minulého roka. Sadzby dane z nehnuteľností ostávajú v Bratislave v platnosti, tých sa upozornenie vôbec netýkalo, ani platnosti nariadenia.
Po korektnej rozprave, ktorá trvala hodinu a pol, a po jednom zmätočnom hlasovaní poslanci v riadnom hlasovaní rozhodli, že berú na vedomie upozornenie prokurátora a považujú ho na neodôvodnené.
„Zákon umožňuje poslancom sa takto rozhodnúť. Je tu úloha prokuratúry vo vzťahu k samosprávam, pretože okrem Najvyššieho kontrolného úradu SR nemajú nadriadený kontrolný orgán, ktorí by ich v ťažkých situáciách vedel usmerniť a ukázať, že pozor, tu sa deje niečo nezákonné a sú tu aj práva verejnosti,“ reagoval prokurátor Mihál s tým, že každý takýto netrestný prípad zo samosprávy, ktorým sa zaoberajú na prokuratúre, je iný.
Zdôraznil, že nie vždy zákon umožňuje podať exaktne protest a navrhnúť zrušenie zákona alebo postupu. Prokurátor zvolil v prípade bratislavského VZN č.16/2023 upozornenie aj preto, že dane z nehnuteľnosti už mesto vyrubilo a občania ich zaplatili. Toto VZN platí od januára 2024.
Prokurátor Mihál poukázal na to, že mestské zastupiteľstvo konalo v rozpore so základnými procesnými pravidlami, ktorými je viazané pri prijímaní a schvaľovaní VZN. Poslanci sa zaoberali najprv zmenou, ku ktorej bol z pohľadu prokurátora riadny legislatívny proces, a tú nakoniec neprijali.
Potom sa venovali pozmeňujúcemu návrhu, ktorý formálne predložil pred začatím rokovania poslanec Igor Polakovič, ktorý ho spracoval so starostkou Danou Čahojovou (Karlova Ves), starostami Matúšom Čupkom (Nové Mesto), Martinom Chrenom (Ružinov), Jozefom Uhlerom (Jarovce), Matejom Vagačom (Staré Mesto), Michalom Vlčekom (Vajnory) a Romanom Lamošom (Podunajské Biskupice).
Informácia o zámere pozmeňujúceho návrhu bola zverejnená 22. 11. 2023 po riadnej lehote na pripomienkovanie návrhu VZN. K tomuto pozmeňujúcemu návrhu, ktorý sa týkal v podstate všetkých ustanovení VZN, však verejnosť nemala podľa prokurátora možnosť uplatniť pripomienky. Prokuratúru nepresvedčil ani argument primátora Matúša Valla, že z dôvodu dĺžky legislatívneho procesu pri zmene VZN nebolo možné daný návrh predložiť riadnym spôsobom.
Mnoho samospráv stálo počas rokov 2022 a 2023 pred otázkou zvýšenia miestnych daní, aby si doplnili medzery v rozpočtoch vzhľadom na prijaté vládne opatrenia či rast cien, čo spôsobila inflácia, rast cien energií a tovarov ako následok vojny na Ukrajine. V Bratislave sa mení táto dôležitá daň pre majiteľov nehnuteľností k začiatku budúceho roka. Predkladatelia vtedy navyše čakali aj na odborné stanoviská a informácie, kým návrh spracovali.
Rozprava k upozorneniu prokurátora bola prehliadkou právnych názorov mestských poslancov na proces prijímania rozsiahlej novely VZN o dani z nehnuteľností, skupiny nesúhlasiacich občanov a reakcie prokurátora Mihála v jej závere. Viacero mestských poslancov argumentovalo právom poslanca predniesť pozmeňovací návrh, zaujímala ich hranica, kedy prokuratúra využije upozornenie a kedy protest, a aký je prijateľný rozsah pozmeňujúceho návrhu.
V rámci skupiny nespokojných občanov vystúpila i bývalá starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. V kritickom príspevku aj uviedla, že Bratislavčania majú právo na odbornú diskusiu o sadzbách dane z nehnuteľnosti a položila rečnícku otázku, kto o nich rozhodol. „To, čo predviedla Bratislava, nebolo skrátené konanie, to bol bleskový zásah, keď sa niekto postaví a zmení 99,9 % nariadenia,“ konštatovala a vyzvala primátora Matúša Valla, aby začal šetriť.
V rozprave vystúpil i samotný predkladateľ – poslanec Igor Polakovič, ktorý zdôraznil, že podanie návrhov mestskému zastupiteľstvu je jedným z pilierov mandátu mestského poslanca a nie je zúžené rozsahom možností podávania návrhov.
„Právny poriadok neobsahuje zákonné ustanovenie, ktoré by poslanca mestského zastupiteľstva obmedzovalo v procese vecne alebo rozsahovo podávať doplňujúce alebo pozmeňujúce návrhy k zneniu prerokovaného VZN a následne o nich hlasovať, dokonca bez potreby ich opätovného zverejňovania a pripomienkovania verejnosťou,“ povedal Polakovič.