THERMO|SOLAR sa vrátil v Nemecku na výslnie

Spoločná nemecko-slovenská firma THERMO|SOLAR  sa po cca 10 rokoch znovu objavila na popredných miestach  v nemeckých štatistikách, so 4,7% podielom na nemeckom solárnom trhu.

Delí sa tak o 6. až 8. miesto v rebríčku s ďalšími  dvoma výrobcami kolektorov  (Wolf, Citrin) a predstihla  takých známych  výrobcov ako je izraelský  Chromagen a nemecké Solvis, Nau, Stiebel Eltron a rad ďalších. Úspech THERMO|SOLARU je skutočne mimoriadny, pretože Nemecko má, s cca miliónom m2 namontovaných kolektorov, dlhodobo viac ako 50%-ný podiel  na európskom trhu slnečných kolektorov. Napriek v súčasnosti neexistujúcej akejkoľvek podpore na Slovensku,  je tu firma vďaka vlastnej ofenzívnej vzdelávacej  aktivite lídrom, s odhadovaným podielom na predaných kolektoroch  na úrovni 70%. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU  Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák.
Ďalej poukázal na to, že v  poslednom  marcovom vydaní  nemeckého odborného časopisu „Sonne Wind & Wärme“ 3/2007, bol uverejnený  rozhovor s jedným  z najuznávanejších nemeckých analytikov trhu slnečných termických kolektorov Wernerom Koldehoffom. Na otázku, čo ho v roku 2005 na trhu slnečných kolektorov  najviac upútalo, odpovedal: „Potešiteľný bol významný rast exportu nemeckých výrobcov. Neočakávaná  však pre mňa  bola silná  pozícia THERMO/SOLARU.  Že táto firma je silná vo východnej Európe, bolo v branži známe. Ale terajší úspech v Nemecku je prekvapujúci“.

M. Novák k tomu uviedol: ,,Náš úspech na nemeckom trhu, je výsledkom  práce mravčej práce nášho nemeckého väčšinového vlastníka Johanna Kollmannsbergera. Ten prevzal v roku 1999 pôvodný podiel nemeckého spoločníka firmy, ktorý zbankrotoval po tom, čo postavil  v Regensburgu  montážny závod na kolektory, kapacitne presahujúci nielen  vtedajšie potreby  nemeckého, ale celého stredoeurópskeho trhu.  Ešte začiatkom 90. rokov minulého storočia patril nemecký THERMO/SOLAR  k západoeurópskym lídrom  na trhu termických slnečných kolektorov.  Po jeho bankrote bolo mimoriadne  ťažké vrátiť sa s pôvodnou značkou opäť na nemecký trh a získať stratenú dôveru bývalých odberateľov“.

Ďalej konštatoval, že úspešný návrat by  nebol možný bez kvalitných, konkurencie schopných  výrobkov. ,,Komplikovaná finančná situácia v dobe bankrotu  nemeckého THERMOSOLARU nám síce neumožňovala investovať do technológií, ale nikdy sme neprerušili výrobkové inovácie. Naše kolektory  trvalo patrili  a stále patria k tým najlepším  v cenovo-výkonových porovnaniach a zároveň sa môžu pochváliť  výborným dizajnom  a v praxi potvrdenou vyše 25 ročnou životnosťou.  Náš návrat na stratené pozície bol o to ťažší, že naši konkurenti z veľkej časti Európy mohli využívať štedré štátne stimuly do výskumu a vývoja technologických inovácií v oblasti využívania  slnečnej energie, zatiaľ čo my na Slovensku sme sa museli spoliehať iba na vlastné sily“, vysvetlil M. Novák.

Ak začiatkom 90. rokov rozhodujúcu úlohu v odbyte THERMOSOLARU mal nemecký, rakúsky a vtedajší československý trh, tak dnes je predaj podstatne diverzifikovanejší. Veľmi silnú pozíciu, popri českom a maďarskom trhu, má firma vo Veľkej Británii. Významne rastie predaj aj v Španielsku, Rakúsku, Taliansku, Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Rumunsku, Slovinsku, Ukrajine i v ďalších európskych krajinách.  THERMOSOLAR vyváža i do USA, Kanady, Mexika a niektorých afrických a ázijských štátov.

,,Na Slovensku  odhadujeme náš podiel na predaných kolektoroch  na úrovni 70%.  Ale  treba si uvedomiť, že je rozdiel mať 4,7 % trhový podiel v Nemecku (950 tis. m2 kolektorov v r. 2005) a vyše 70% na Slovensku (cca 7 tis. m2 kolektorov  v r. 2005).  Ak sa porovnáme s Rakúskom, ktoré sa príliš nelíši od Slovenska  veľkosťou  a počtom obyvateľov, tak v r. 2005 tu bolo  v činnosti okolo 3 mil. m2 kolektorových plôch, čo ostro kontrastuje s cca 60 až 70 tis. m2 kolektorových plôch namontovaných na Slovensku. Začíname výrazne zaostávať ale aj za Českom  a dokonca i Poľskom. Na vine je neexistujúca podpora pre slnečné kolektory. Dúfajme, že vláda konečne schváli navrhovanú podporu pre slnečné kolektory“, uzavrel M. Novák.

Zdroj: THERMO|SOLAR