Aj mimo Bratislavy vznikajú veľké polyfunkčné centrá

Aj mimo Bratislavy vznikajú veľké polyfunkčné centrá

K aktuálnym príkladom nadštandardnej nebytovej budovy na Slovensku patrí aj multifunkčný komplex Europa Shopping Center (ESC), ktorý koncom minulého roka priniesol do Banskej Bystrice obchod, ale aj priestor na zábavu. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti ESC Petra Valacha ide o najväčšie mimobratislavské polyfunkčné centrum na Slovensku.

Stavbu za takmer dve miliardy korún začali budovať v máji 2005. Na ploche 32-tisíc štvorcových metrov, čo je porovnateľné s veľkosťou Polus City Centra v Bratislave, bude 140 obchodných prevádzok a bánk. V marci tohto roka k nim pribudne aj šesť kín, fitnesscentrá a diskotéka.

Obchodno-zábavný komplex vyrástol v tesnej blízkosti historického centra Banskej Bystrice. Súčasne s jeho výstavbou buduje investor aj dve kruhové križovatky (prvá na Huštáku je zrekonštruovaná od októbra 2006), ktoré majú čiastočne vyriešiť miestne problémy v doprave. Za jeden deň touto časťou mesta prejde okolo 40-tisíc vozidiel. Návštevníkom ESC, ale aj historickej časti mesta slúži tisíc parkovacích miest na streche budovy.

O výstavbu veľkých obchodných centier mimo Bratislavy sa v posledných dvoch rokoch začalo zaujímať viacero investorov. Po Bratislave sa objaví obchodný komplex Aupark napr. aj v Košiciach, Žiline či Trenčíne. V minulom roku otvorili podobné, aj keď menšie centrá v Nitre a v Martine (Tulip Center).

Súčasťou ESC v Banskej Bystrici bude i administratívna a kongresová budova Europa Business Center. Táto 23-poschodová budova s rozpočtovým nákladom 400 miliónov korún s kanceláriami, reštauráciou a apartmánovými bytmi by sa mala dokončiť v tomto roku.

Europa Business Center bude inteligentným objektom tretieho tisícročia so zaujímavým nočným osvetlením. Svojím supermoderným trojhranným aerodynamickým vzhľadom sa stane novou dominantou Banskej Bystrice. V novom európskom centre Banskej Bystrice bude druhou stavbou. Postupne by tu mali vzniknúť ďalšie zaujímavé objekty – hotel s kongresovými priestormi, športovo-výstavnícky areál, ale aj polyfunkčné obchodné a bytové centrá.

Názov stavby: Europa Shopping Center
Miesto stavby: Banská Bystrica, časť Trosky
Účel stavby: obchodno-zábavný komplex
Generálny projektant:
AMŠ Partners, spol. s r. o.
Autori:   
Ing. arch. Marian Šovčík, CSc.
Ing. arch. Juraj Kalus
Ing. arch. Branislav Somora
Ing. arch. Pavel Záriš
Investor stavby:
VAV Invest, s. r. o., Banská Bystrica
Europa SC, a. s., Banská Bystrica
Generálny dodávateľ: Hornex, a. s., Bratislava
Investícia: 1,7 miliardy Sk
Úžitková plocha: 32 000 m2

(pet)
Foto: René Miko

Komentáre