Mladá generácia ocenená za vízie o trvalo udržateľnej výstavbe na sympóziu v Šanghaji

Nadácia Holcim Foundation si je vedomá toho, že mladá generácia zohráva rozhodujúcu úlohu pri presadzovaní inovatívnych prístupov v trvale udržateľnom stavebníctve. Koncom mája tohto roku udelila nadácia granty v hodnote 200 tisíc amerických dolárov na postgraduálne práce študentom, ktorých zároveň pozvala na medzinárodné sympózium o zmenách v urbanizme do Šanghaja. Súčasťou sympózia bola aj súťaž, v ktorej študenti na ploche jedného plagátu prezentovali svoje vízie o trvalo udržateľnej výstavbe. Práce študentov z celého sveta priniesli nové nápady a riešenia, ako nahradiť nedostatok vzácnych prírodných zdrojov potrebných pre život človeka. Boli rovnako dôkazom, že mladej generácii záleží na našej budúcnosti a cíti zodpovednosť voči budúcim generáciám.

Spomedzi 30 vybraných plagátov ocenili experti zo 42 krajín sveta 5 najlepších a najinšpiratívnejších z pohľadu trvalo udržateľného stavebníctva a ich hmatateľného prínosu pre užívateľov.

  • 1. cena: James Graham a Tad Jusczyk, Massachusetts Institute of Technology, USA za Crowd Farm

Aj ľudský pohyb môže produkovať elektrickú energiu

Študenti Technologického inštitútu v Massachusetts v USA si získali najvyššie uznanie odborníkov za nápady ako zachytiť a ďalej využiť kinetickú energiu ľudského pohybu, ktorá je dnes ako možný alternatívny zdroj celkom ignorovaná. James Graham a Tad Jusczyk vymysleli prototyp stoličky, ktorá pri každom pohybe (dosadnutí, vstávaní či akomkoľvek hmýrení sa) roztočí zotrvačník napojený na dynamo, ktoré potom vyrába elektrickú energiu. Ďalšou z navrhovaných možností, ktorá zaujala porotcov, je systém pružných podlahových blokov, ktoré sa pri každom našliapnutí mierne deformujú, trú sa o seba a znova na princípe dynama vyrábajú elektrickú energiu. Študenti odhadujú, že jedným došliapnutím sa vyrobí energia na rozsvietenie dvoch 60W žiaroviek na jednu sekundu a pri 28 000 krokoch je tej energie toľko, že by na sekundu dala do pohybu celý vlak. Realizácia takéhoto nápadu má zmysel najmä v oblastiach, kde sa pohybuje množstvo ľudí a teda je tam veľa krokov – železničné stanice, nákupne centrá a pod.

  • 2. cena: Konrad Milton, ETH Zürich, Švajčiarsko za Vytvorenie siedmej oázy Egypta

Ako priviesť pitnú vodu do siedmej egyptskej oázy

Nápad švajčiarskeho študenta sa zaoberá myšlienkou ako vytvoriť v Egypte siedmu plnohodnotnú oázu a priviesť do nej pitnú vodu. V Egypte existuje v súčasnosti šesť oblastí – oáz, ktoré sú väčšinou pod úrovňou mora. Pitná voda, ktorá je podmienkou vzniku oázy k ním putuje stovky kilometrov cez pôdu najmä pre ich nízku polohu. Zníženina Qattara je potenciálne siedmou egyptskou oázou s rozlohou okolo 20 000 štvorcových kilometrov (pre porovnanie: Slovensko má necelých 50 000 štvorcových metrov). Nie je v nej však voda. Študenti Technickej univerzity v Zürichu našli spôsob ako do oázy priviesť pitnú vodu z „odsoľovacieho“ závodu umiestneného neďaleko pobrežia Egypta v Stredozemnom mori, čo je niečo vyše 80 km od Qattara. Prívod vody by bol zabezpečený potrubím samospádom, teda bez potreby dodatočnej energie. Nech sa páči – nové miesto pre život!

  • 3. cena: Gustavo Torres, Universidad Iberoamericana, Mexico City za Smerom k  novému systému na zachytenie dažďových vôd

Systém, ktorý plní niekoľko ušľachtilých funkcií

V Mexico City trvá obdobie, kedy výdatnejšie prší asi osem mesiacov v roku. Gustavo Tores, študent univerzity z Mexico City prostredníctvom oceneného plagátu navrhuje vybudovanie nového systému na zachytávanie dažďovej vody a jej ďalšie využitie ako úžitkovej vody. Navrhovaný systém je založený na sérii parkových jazier, na dne ktorých plánuje umiestniť solárne panely, ktoré by mali slúžiť k výrobe elektriny. Jedna plocha tak poslúži na dva účely a navyše prispeje k zvýšeniu protipovodňovej ochrany (zabezpečí riadený odtok vody), ako aj k zlepšeniu klímy v meste (vďaka miernemu ochladeniu vzduchu).

  • Čestné uznanie: Nils Havelka a Nicolas Zimmermann, ETH Zürich, Švajčiarsko za Koncept udržateľnosti obytných domov

Riešenie, ako priviesť pitnú vodu tam, kde je jej nedostatok

Študenti švajčiarskej univerzity si vyslúžili čestné uznanie za návrh flexibilného systému stavby obytných priestorov, ktorý je schopný prispôsobiť sa meniacim sa individuálnym požiadavkám človeka (počas mladosti, výchovy detí až po starobu) a externým podmienkam. Jednou z myšlienok je vytvorenie akejsi škrupiny okolo domu z jednoduchého lešenia (vo vyspelých oblastiach oceľového, inde napr. bambusového) pokrytého bandaskami s vodou a riasami – tie žijú vďaka CO2, čím by pomáhali čistiť vzduch a vďaka fotosyntéze dokonca vyrábať energiu. Okrem toho je možné v takomto systéme upravovať vodu, ktorá sa vďaka vystaveniu slnečnému žiareniu stáva pitnou (v súlade s metodikou Svetovej zdravotníckej organizácie). Ideálne ako riešenie problému pre časti sveta, kde pitná voda nie je úplné bežná a ľahko dostupná.

  • Čestné uznanie: Dukui Li, Jia He and Yuguo Wang, Tongji University, Čína za Mikrourbanizmus

Riešenie otázok neefektívneho využívania energie a znečistenia v preľudnenom Šanghaji

Projekt študentov z Univerzity v Tongji by mal priniesť riešenie pre revitalizáciu preľudnených oblastí a efektívnejšie využívanie energie. Podstatou riešenia je vytvorenie novej alternatívnej obytnej časti na okraji mesta, do ktorej by mali byť postupne presúvaných obyvatelia najviac zaľudnených oblastí. Tie sa potom očistia od množstva odpadu a uskutoční sa v nich rekonštrukcia. Novovzniknutá mikro-urbanistická plocha je založená na princípe siete pozostávajúcej z obytných budov, verejných priestorov a zelených plôch menších rozmerov (s nižšími nákladmi na energie). Pôvodná centrálna časť bude slúžiť len verejným budovám vybudovaných tiež na princípe nízkonákladových a nízkoenergetických projektov, vytvorí sa nová infraštruktúra. 

Viac informácií ako aj ukážky plagátov študentskej súťaže sú k dispozícii na: www.holcimforum.org/studentposters

Nadácia Holcim Foundation finančne podporila aj päť výskumných PhD prác v rámci novej kategórie s názvom Next Generation, ktorá bola vytvorená pre mladých profesionálov v nedávno vyhlásenej celosvetovej súťaži Holcim Awards. 

Zo Šanghaja si tak hodnotné ocenenia odniesli aj ďalší študenti z Brazílie, Číny, Mexika a Švajčiarska:

  • Odair Barbosa de Moraes, Universidade de São Paulo, Brazília (Vyhodnotenie kvality životného prostredia v neformálnych mestských osídleniach za využitia „fuzzy“ logiky)
  • Lei Pang, Tongji University, Čína (Integrovaná a počítačom podporovaná technológia na vyhodnotenie urbanistického dizajnu pre historické územia)
  • Rozana Montiel Saucedo a Arturo Ortiz Struck, Universidad Iberoamericana, Mexico City (Trvalá udržateľnosť v oblastiach chudoby)
  • Deane Simpson, ETH Zürich, Švajčiarsko (Gerontologický urbanizmus:  novovytvorené formy urbanizmu pre staršie demografické skupiny)
  • Jörg Spangenberg, Universidade de São Paulo, Brazília (Trvalo udržateľná a klimaticky adaptovaná premena urbanistických území)

Každý výskumný projekt bol spolufinancovaný aj príslušnou materskou univerzitou. Výsledky výskumu budú prezentované na sympóziu Holcim Forum v roku 2010. Viac informácií o projektoch nájdete na www.holcimprojects.org.

Zdroj: Holcim (Slovensko) a.s.