Budove najvyššieho súdu svitá na lepšie časy. MIB pripraví architektonickú súťaž

Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Najvyšší súd SR oslovil Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), aby pripravil a zastrešil prípravné kroky a architektonickú súťaž na budovu Najvyššieho súdu SR na Župnom námestí. Informuje o tom Annamária Krchňavá z MIB.

„Budova je poslednou veľkou realizovanou administratívnou budovou architekta Vladimíra Dedečka, avšak posledné roky je prázdna pre svoj zlý technický stav a náročný energetický prevádzkový režim,“ uviedla s tým, že súťaž má priniesť rekonštrukciu budovy podľa aktuálnych potrieb súdu.

Budova stojí na rohu ulíc Staromestská a Kapucínska a pôvodne v nej sídlili dve inštitúcie – Najvyšší súd SR aj Ministerstvo spravodlivosti SR. „Dnes najvyšší súd v budove na Župnom námestí sídli len formálne, pretože z dôvodu nevyhovujúceho technického stavu budovy svoju činnosť reálne vykonáva v štyroch iných budovách,“ vysvetlila Krchňavá s tým, že najvyšší súd oslovil MIB, aby zhodnotil aktuálny stav budovy a potreby inštitúcie, a následne nastavil a zrealizoval architektonickú súťaž.

Cieľom súťaže je zodpovedne pristúpiť k rekonštrukcii budovy tak, aby boli zohľadnené požiadavky Najvyššieho súdu SR na praktické fungovanie, s požiadavkami kultúrneho dedičstva architektúry spolu s ekonomickými a energetickými požiadavkami.

„Budova má špecifický konštrukčný systém, vytvorený a uložený v špecifickom tvare pozemku,“ priblížila Krchňavá s tým, že súťaž má priniesť zlepšenie technického stavu, ktorý bude zodpovedať aktuálnym potrebám, ako je oddelenie verejnej časti budovy od úradných priestorov a  úpravu predpolia budovy, ktorá by reagovala na obnovu Zóny Zochova.

Bude tiež potrebné zmodernizovať zabezpečenie priestorov, skvalitniť prístup verejnosti do podateľne úradu, vytvoriť veľkú miestnosť vhodnú na pojednávanie, ktorú bude možné využiť pre rôzne potreby, zlepšiť akustické podmienky v pojednávacích miestnostiach.

„Prvým krokom, ktorý by mal byť realizovaný počas najbližších mesiacov je štúdia uskutočniteľnosti, ktorá prinesie informácie potrebné na vyhodnotenie Útvarom hodnoty za peniaze, akou formou nastaviť efektívnu revitalizáciu budovy najvyššieho súdu,“ doplnila Krchňavá s tým, že súťaž bude vyhlásená v roku 2023.

KategórieAktuálne, Súťaže