Štvrtý ročník medzinárodnej súťaže International VELUX Award 2010 má svojich víťazov
Galéria(6)

Štvrtý ročník medzinárodnej súťaže International VELUX Award 2010 má svojich víťazov

Spoločnosť VELUX slávnostne vyhlásila víťaza štvrtého ročníka medzinárodnej súťaže prác študentov architektúry International VELUX Award 2010. Vo francúzskom prístave La Rochelle boli udelené tri hlavné ceny a osem čestných uznaní. Prvú cenu získal tím, ktorý pozostával zo štyroch študentov architektúry z Južnej Kórey, za projekt Constellation of Light Fields (Modelovanie svetelných polí).

Víťazný projekt sa venuje veľkému verejnému priestoru a možnostiam, ako využiť a ovládnuť svetlo. Porota označila myšlienku projektu za nevšednú a fascinujúcu v tom, akým spôsobom rieši štrukturálnu, urbanistickú a sociálnu problematiku. Ocenila aj pôsobivú prezentáciu projektu.

„Tento projekt sa dostal na prvú priečku vďaka svojej komplexnosti. Ide o životaschopnú a spoľahlivú koncepciu, použiteľnú aj v iných klimatických podmienkach. Jeho hlavnou myšlienkou je skúmanie svetla, nádherne prezentované v súbore zobrazení a fotografií vychádzajúcich z klasického konceptu Möbiovej pásky,“ zhodnotila prácu kórejského tímu predsedníčka medzinárodnej poroty Magda Mostafa.

Študenti vysvetlili, že pri zrode projektu bol ich záujem o to, akým spôsobom by bolo možné začleniť nehmotný prvok, akým je svetlo, do hmotného sveta architektúry.

„Zaobchádzanie so svetlom je v dnešných časoch obmedzené fyzickými prvkami, ako sú steny a strechy. Pokúsili sme sa architektúru oslobodiť od týchto hmotných prekážok. Svetlo je nehmotný architektonický prvok, na ktorý okamžite reagujú ľudské zmysly. Keď eliminujeme hmotné elementy, svetlo dodá danému priestoru rozmanitosť, tvrdí Park Young-Gook, jeden z autorov víťazného projektu. Ďalšími tvorcami víťazného návrhu sú Kim Dae Hyun, Choi Jin Kiu a Kim Won Ill, študenti Soulskej univerzity Hanyang.

Viac o projekte

Držitelia druhej ceny pochádzajú z Číny
Druhú cenu získal Jue Wu, čínsky študent Technickej univerzity v holandskom Delfte, za projekt Lightscape between Gaps (Prienik svetla medzerami), ktorý ponúka analýzu slnečného svetla v extrémnych podmienkach vertikálnej mestskej zástavby v Hongkongu.

Viac o projekte

Spolu s Jue Wuom toto ocenenie získali aj študenti Ma Xin, Wang Rui a Yang Meng zo školy architektúry čínskej univerzity v Tianjine. Ich projekt Condensation of Variational Sunlight Influences (Variácie vplyvom slnečného svetla) sa zaoberá interakciou slnečného svetla a správania ľudí žijúcich v meste.

Viac o projekte

Porota okrem toho udelila osem čestných uznaní účastníkom z piatich rozličných krajín. Čína sa pri udeľovaní cien v roku 2010 môže pochváliť spolu šiestimi ocenenými príspevkami.

Pozoruhodná paleta nápadov, ako v budúcnosti využiť svetlo
Celkový počet 673 prihlásených projektov študentov z 244 škôl a 55 krajín sveta predstavil širokú škálu možností, ako interpretovať spoločnú tému tohto ročníka súťaže, ktorou bolo Light of Tomorrow (Svetlo v budúcnosti).

„Porota sa zhodla, že všetky projekty boli na vysokej úrovni. V mnohých sa zračila zvedavosť a ochota ísť za hranice bežných možností. Projekty pritom nestvárňovali veľmi zložité nápady, skôr sa zameriavali na jednoduché riešenia či pôsobivé aspekty, ktoré nikomu predtým nezišli na um,“ uvádza predsedníčka poroty Magda Mostafa.

„Zúčastnení študenti podľa nás s tému spracovali veľmi dobre a na ich projektoch možno vidieť množstvo vynaloženej energie. Táto generácia budúcich architektov je obrovským zdrojom inšpirácie. V budúcnosti bude mať hlavné slovo v diskusiách nielen o dennom svetle, ale aj o udržateľnom bývaní,“ hovorí usporiadateľ súťaže International VELUX Award Per Arnold Andersen.

V odbornej medzinárodnej porote zasadli a návrhy posudzovali:

  • Magda Mostafa (Egypt) ako zástupkyňa UIA (medzinárodnej únie architektov) a predsedníčka poroty
  • Momoyo Kaijima (Japonsko), zakladajúci partner ateliéru Bow-Wow
  • Will Bruder (USA), zakladajúci partner spoločnosti Will Bruder + Partners
  • Nathalie de Vries (Holandsko), zakladajúci partner spoločnosti MVRDV
  • Stefano Musso (Taliansko), profesor a zástupca EAAE (Európska asociácia pre vzdelávanie architektov)
  • Jesper Salskov Jensen (Dánsko), zástupca firmy VELUX

Projekty porota hodnotila podľa týchto kritérií: do akej miery sa projekt týka budúcnosti, podľa miery jeho experimentálnosti a inovatívnosti, prístupu k novým technológiám, podľa využitia denného svetla ako východiskového bodu v architektúre a podľa celkovej grafickej prezentácie projektu.
Víťazný tím si odniesol honorár v hodnote 8 000 eur, za druhé dva projekty študenti získali po 4 000 eur. Osem čestných uznaní bolo honorovaných sumou 1 000 eur.

International VELUX Award
Súťaž International VELUX Award určená študentom architektúry sa koná každé dva roky, ďalší ročník sa teda uskutoční v roku 2012. Cieľom tejto súťaže je rozšíriť hranice budúceho využitia denného svetla v obytnom prostredí otvorenou a experimentálnou cestou. Súťaž nie je nijako podmienená využitím výrobkov spoločnosti VELUX. Všetky príspevky prihlásené do súťaže sú dostupné na webových stránkach http://iva.velux.com/.