Smerovanie v navrhovaní strešných konštrukcií a zmeny v legislatíve
Znižovanie spotreby energie, a tým aj energetickej závislosti krajín EÚ, má výrazný vplyv na vývoj nových materiálov a tiež zmeny legislatívy v stavebníctve. Zjednocovanie európskych noriem so slovenskými a problematika smerovania vývoja materiálov a skladby striech boli hlavnou témou seminára Cechu strechárov, ktorý sa uskutočnil 25. septembra v Bratislave.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Zdôraznil tiež nutnosť zamyslieť sa nad tým, kam smeruje vývoj konštrukcií z pohľadu použitých materiálov a energetickej efektívnosti? Kde sa skončí zvyšovanie hrúbky zateplenia konštrukcií? Budeme mať strechy s hrúbkou jeden meter? Moderné okná dnes majú trojsklá a čo bude potom – päť-, šesť- alebo desaťsklá?
Je preto dôležité nájsť odpoveď na otázku, kam sa chceme dostať s konštrukciami?
Poukázal tiež na problémy plochých striech realizovaných v súčasnosti, najmä pri obnove strešného plášťa, ktorá patrí medzi náročné činnosti. Tieto obnovy sa často realizujú bez projektov a individuálneho posúdenia a tak sa stáva, že sa musia neskôr znovu rekonštruovať už rekonštruované strechy.
V súvislosti s problematikou aktuálneho riešenia problémov plochých striech boli predstavené aj nové materiály. So zreteľom na spotrebu energie sa pripravujú aj legislatívne zmeny, ktoré by mali v budúcnosti ovplyvniť charakter výstavby u nás.
Ing. Miroslav Zliechovec zo spoločnosti Knauf Insulation predstavil nové systémové riešenie pre strešné a montované konštrukcie, objasnil problematiku správneho navrhovania plochých striech s ohľadom na mechanické a tepelnotechnické požiadavky a prítomných oboznámil s riešením odvodu vody z plochej strechy pomocou špeciálnych výrobkov.
Ing. Zliechovec tiež predstavil zmeny v norme STN 73 0540, ktorú sa po desiatich rokoch podarilo novelizovať. V norme STN 73 0540 o tepelnotechnických vlastnostiach stavebných konštrukcii a budov a tepelnej ochrane budov boli upravené časti 2 a 3, konkrétne hodnoty maximálneho prechodu tepla U alebo minimálna hrúbka tepelnej izolácie šikmej strechy. Po roku 2015 sa budú musieť všetky stavby navrhovať už podľa nových noriem.
Ing. Rastislav Šmehyl zo spoločnosti Icopal sa v prednáške zaoberal problematikou z hľadiska hydroizolácie správneho navrhovania plochých striech pri rekonštrukciách a tiež v novostavbách. Predstavil novinky vo vývoji povlakových krytín plochých striech, súvisiacich so šetrením energie – reflexnú vrstvu povlakových krytín a vplyv odrazivosti povrchu na šetrenie energiou, ako aj fotovoltické panely ako súčasť povlakových krytín.
Ing. Juraj Slezák zo spoločnosti Knauf predstavil najnovšie technické riešenie zvislých a vodorovných konštrukcií z pohľadu akustických požiadaviek a predstavil tiež novú sadrokartónovú dosku so zvýšenou odolnosťou proti mechanickému zaťaženiu, vlhku, hluku a požiaru.
Ing. arch. Kamila Ďuríková