Rezidencia Rulandská

Na strednom Považí je o byty záujem, najmä o dvojizbové

Developerská spoločnosť Rezidencia Vinohrady sa pustila do rozsiahlej nízkopodlažnej rezidenčnej výstavby v trenčianskom regióne, kde ceny nehnuteľností nepatria práve medzi tie najvyššie na Slovensku.

Aktuálne pracuje na viacerých projektoch v Trenčíne – Rulandská (5 bytových domov), Dve Veže (3bytové domy), Záhradné vily ( 29 nízkopodlažných bytových domov) a Rezidencia Kamenná v Novom Meste nad Váhom (4 bytové domy) a Pod Kamennou ( 3 bytové domy).

Výstavba v energetickej triede A0

„Nižšie ceny nehnuteľností v kraji v porovnaní s ostatnými krajmi sú dané historicky a predstavujú príležitosť pre potenciálnych investorov a zároveň zásadne zvyšujú kvalitu života miestnych obyvateľov,“ uviedol developer pre ASB s tým, že napriek nižším cenám sú projekty ekologické, nízkoenergetické a držia krok s aktuálnymi trendmi bývania.

S výstavbou objektov v mestskej časti Zlatovce s piatimi nadzemnými podlažiami, čo je podľa územného plánu maximum, v projekte Rezidencia Rulandská so 198 bytmi začal v roku 2020. Aktuálne stoja dva bytové domy  A a B, vo výstavbe sú domy C a D a v budúcnosti pribudne bytový dom E.

V domoch nebudú nebytové priestory pre služby, lokalita je totiž v blízkosti centra krajského mesta Trenčín a občianska vybavenosť je dostupná pešo. „V Trenčíne staviame bytové domy v energetickej triede A0 ako prvý developer, bytové domy C a D majú energetický certifikát triedy A0. Obvodové, ako aj vnútorné priečky sú z pálenej brúsenej tehly a z akustickej pálenej brúsenej tehly.

V ponuke sú 1- až 4-izbové byty, pričom cena napríklad 4-izbového bytu je vyše 250-tisíc eur. „Aktuálne sme predali viac ako 50 % bytov, najväčší záujem je o 2-izbové byty,“ uviedla Michaela Högyeová z developerskej spoločnosti. Konštatovala, že ceny sú v porovnaní s inými krajskými mestami síce nižšie, no dopyt po bývaní je vysoký aj z dôvodu existujúcich pracovných príležitostí a kvalitnej infraštruktúry. Developer eviduje pomerne veľký záujem o hypotekárne financovanie. Jeho politikou je, že nenavyšuje kúpne ceny nehnuteľností.

Z ekologických riešení budú v projekte Rulandská dažďové jazierka na zber dažďovej vody z pevných plôch, napríklad striech, chodníkov, parkovísk a pod. Následne voda prirodzene vsiakne do podložia a nebude dochádzať k odvodňovaniu. Jazierka zároveň slúžia ako estetický prvok v území. „Okrem dažďových jazierok budú v území aj retenčné vsakovacie jamy so vsakovacími košmi určené na odvádzanie dažďovej vody do zeme,“ vysvetlila Högyeová.

Rezidenčná zóna Rulandská, Trenčín-Zlatovce

Architekt: Juraj Krajčovič
Počet bytov v celej zóne: 198
Minimálny počet vonkajších parkovacích státí: 211
Počet garážových státí 46
Výška investície: cca 29,5 mil.€
Zastavané územie bytovými domami: 3427,31 m2 + plochy parkovísk a komunikácií
Podlažná plocha bytov: 11 803,57 m2
Zhotoviteľ: RV3 zo skupiny Rezidencia Vinohrady

Konkurencia vo výstavbe v jednej lokalite

Podobná situácia z hľadiska úrovne predaja, izbovosti, ale aj záujmu o 2-izbové byty a hypotekárne financovanie ako v projekte Rezidencia Rulandská v krajskom meste Trenčín je v projekte Rezidencia Kamenná so 74 bytmi v okresnom meste Nové Mesto nad Váhom. Tamojšia samospráva v konkurencii v meste intenzívne stavia nájomné byty. V projekte sú bytové domy so štyrmi nadzemnými podlažiami.

Rozdiel medzi oboma projektmi je podľa developera v architektúre, počte bytov (198 a 74) a podlažnosti. Rezidencia Kamenná má energetický certifikát A1, čo znamená nižšie náklady na bývanie ako v starších budovách.

O rezidenčnú výstavbu v tejto lokalite je záujem. Svedčí o tom informácia investora, že stavia v novovybudovanej lokalite rodinných domov a nízkopodlažnej bytovej zástavby. „Výstavbu bytových domov tu realizuje prevažne spoločnosť Rezidencia Vinohrady. Výstavba rodinných domov prebieha buď individuálne alebo za ňou stoja konkurenční investori,“ uzavrela Michaela Högyeová .

Rezidencia Kamenná
Rezidencia Kamenná | Zdroj: Rezidencia Kamenná

Rezidencia Kamenná, Pod Kamennou, Nové Mesto nad Váhom

Investor: Rezidencia Vinohrady
Architekt: Tomáš Straka
Počet bytov spolu: E,F,G,H  74
Min. počet vonkajších parkovacích státí spolu: E,F,G,H 103
Výška investície spolu: E,F,G,H cca 10 mil. €
Zastavané územie BD spolu: E,F,G,H  1740 m2+ plochy parkovísk a komunikácií
Podlažná plocha bytov spolu: E,F,G,H 4365,16 m2
Zhotoviteľ stavby: Rezidencia Kamenná zo skupiny Rezidencia Vinohrady