ReGen village

Nazývajú sa Teslou medzi eko dedinami. O čom je projekt ReGen

O nápadoch na ekologické dediny či mestá počúvame v posledných rokoch čoraz častejšie. ReGen chce byť vysoko technologizovanou odpoveďou na klimatickú krízu

Viete si predstaviť, že žijete v dedinke, ktorá je stopercentne zelená a sebestačná? Zhromažďovali by ste si vlastné zásoby vody a energie, pestovali vlastné jedlo a spracovali prakticky všetok odpad. 

Zo zelenej utópie sa čoraz viac podobných projektov začína posúvať k realite. Blízko spustenia by mala byť aj prvá dedinka projektu ReGen, ktorý sám seba nazýva Teslou medzi eko dedinami. 

Projekt ReGen
Projekt ReGen | Zdroj: Facebook / ReGen villages

Skúšajú to s high tech riešeniami a premysleným urbanistickým konceptom. Za ReGen stojí americký vizionár James Ehrlich a dánske architektonické štúdio Effekt. Ich cieľom je vybudovať dedinky v Holandsku, Nórsku a Nemecku, počnúc prvou usadlosťou blízko holandského mesta Almere. Práve na jeho vizualizáciách môžeme vidieť, ako si autori predstavovali svoju víziu v praxi. 

Sofistikovaný systém

Umelá inteligencia bude v dedine spravovať obnoviteľnú energiu, produkciu jedla, zásob vody aj spracovanie odpadu. Domácnosti si budú vedieť pestovať plodiny, či filtrovať dažďovú vodu. Veľkú plochu by mali pokrývať úrodné polia, rybníky a plochy na chov domácich zvierat vďaka čomu by sa mali dedinčania zaobísť prakticky bez dovozu potravín. 

Základom je dôkladné prepojenie vstupov a výstupov. Odpad má rozkladať systém „Živý stroj“, ktorý využíva rastliny a stromy. Spracovaný materiál dokáže použiť ako závlahu.  Vyprodukovaný odpad z jedla a zvierací trus majú rozložiť červy a mušky, ktoré poslúžia ako krmivo pre ryby a hydinu. 

Exkrementmi chcú zároveň prihnojovať úžitkové rastliny. Tie budú rásť vo vertikálnych hydroponických záhradách, ktoré majú priniesť niekoľkonásobne vyššie výnosy na rovnakej ploche v porovnaní s klasickým hospodárením. 

Ako má fungovať ReGen
Ako má fungovať ReGen | Zdroj: Facebook / ReGen villages

Autori ReGen dúfajú, že projekt rozšíria aj do ďalších miest Európy a napokon do rozvojových krajín. Do úvahy pripadajú štáty afrického kontinentu alebo Indi, kde rýchlo rastie počet obyvateľov a stovky miliónov ľudí sa posúva do strednej triedy.

Prví obyvatelia dedinky pri Almere sa mali nasťahovať už v roku 2017. Projekt však spomalili nariadenia vlády. Keďže boli pozemky využívané ako poľnohospodárske, museli najprv získať oprávnenia od majiteľov pozemkov a pôdu od nich odkúpiť. Softvér by však už mal byť hotový a pripravený slúžiť. Realizácia by preto mohla byť konečne blízko.