Tlačová konferencia k výrubu na Drotárskej

Výrub na Drotárskej: Staré mesto predstavilo svoje riešenie

Výrub stromov na Drotárskej pobúril verejnosť, v tejto veci bol nariadený štátny stavebný dohľad.

Bratislavské Staré Mesto predstavilo plán, ako zachovať Drotársku cestu ako zelené pásmo pre všetkých obyvateľov. Podľa starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej výrub stromov na Drotárskej pobúril veľkú časť verejnosti, mestská časť sa k udalostiam podrobne vyjadrila a súčasný stav už nie je možné zvrátiť. „Vo veci výrubu bol nariadený štátny stavebný dohľad, ktorého výsledky sa ešte vyhodnocujú a budeme o nich informovať,“ uviedla na brífingu starostka.

Aufrichtová zároveň oznámila, že Starému Mestu sa podarilo nájsť riešenie, ako zachovať aspoň do budúcna Drotársku ako zelené pásmo a ako park, ktorý by slúžil Bratislavčanom. „Riešením je, že stavebník, ktorý okrem výrubu má záujem stavať na tomto území, je ochotný tento zámer predať. Zároveň sa našiel kupec, ktorý by tento zámer kúpil a zamenil s hlavným mestom za iný pozemok, pretože má vo vlastníctve stavbu na mestskom pozemku,“ ozrejmila starostka a dodala, že ide o elegantné riešenie, kde dochádza na všetkých stranách k určitej miere uspokojenia.

Do roka opäť zelená

Vlastník, ktorý odkúpi zámer na Drotárskej, touto výmenou získa pozemok pod svojou stavbou, zhodou okolností rovnakej výmery ako pozemok na Drotárskej. „Mesto tak získa nový park, ktorý bude tvoriť okrem územia na Drotárskej aj cesta, chodníky a celé okolie, ktorá je vo vlastníctve mesta,“ vysvetlila Aufrichtová.

Rovnaké riešenie požadovali aj občianski aktivisti, obyvatelia a staromestskí poslanci. „Výsledkom tejto výmeny by mohol byť zachránený park na Drotárskej, ktorý by mohol byť do roka a do dňa opäť zelenou plochou,“ doplnila starostka.

Výrub na Drotárskej ceste súvisí so stavbou bytového domu. Výrubové konanie bolo podpísané v roku 2018 bez toho, aby sa voči nemu niekto odvolal. Staré Mesto nesúhlasí s obvineniami, že vo veci výrubu drevín nekoná. Mestská časť podala dva podnety na preskúmanie rozhodnutia a starostka Zuzana Aufrichtová verejne vyzvala stavebníka, aby pozastavil realizáciu plánovanej stavby.

Starostka tiež oznámila, že vedúca oddelenia životného prostredia sa vzdala funkcie preneseného výkonu štátnej správy na úseku životného prostredia dovtedy, kým sa nepreskúma postup vo veci Drotárskej cesty.

SITA