Anketa: Kvalitná podlaha je komplexný systém
Galéria(11)

Anketa: Kvalitná podlaha je komplexný systém

Na výber máme nekonečné množstvo druhov materiálov, vyhotovení, tvarov a kombinácií. Podľa čoho si však vybrať kvalitnú podlahu alebo dlažbu? Individuálne potreby a požiadavky klienta sú, samozrejme, vždy na prvom mieste a ako sa hovorí, proti gustu… Napriek tomu by mal mať povrch, po ktorom sa pohybujeme, aj niekoľko všeobecne platných atribútov kvality. Navyše, aj tento segment neustále napreduje. O tom, ako si správne vybrať, čoho sa vyvarovať a aké novinky si všímať, sme sa rozprávali s odborníkmi na túto tému.

Aké vlastnosti by podľa vás mala mať kvalitná dlažba?

Maroš Beľan
obchodný manažér spoločnosti
MAPEI SK, s. r. o.

Kvalitná dlažba musí spĺňať nielen požiadavky na životnosť, únosnosť, estetické parametre, odolnosť proti mechanickému opotrebovaniu a podobne. Treba si uvedomiť, že dlažba predstavuje iba jednu vrstvu konštrukcie podlahy. Preto sa musia správne zvoliť výrobky stavebnej chémie určené na lepenie dlažby, škárovanie, ale aj prípravu podkladu v závislosti od použitého formátu, zaťaženia, materiálu samotnej dlažby.

Mgr. Ján Prcúch
produktový manažér spoločnosti
Cemix, s. r. o.

Kvalitné keramické obkladové prvky musia okrem estetického hľadiska spĺňať predovšetkým príslušné technické normy. Naša spoločnosť sa zameriava na výrobu kvalitných lepiacich tmelov vhodných na všetky typy obkladových prvkov, ktoré sú na trhu dostupné. Široká ponuka našich tmelov umožňuje lepenie dlažieb nízkonasiakavých, vysokonasiakavých, maloformátových, veľkoformátových, pri štandardnom alebo rýchlom kladení a v akomkoľvek prostredí.

Ing. Gustáv Časnocha
generálny riaditeľ spoločnosti
ELV PRODUKT, a. s.

Vlastnosti kvalitnej dlažby sú odvodené najmä od technológie výroby. Práve od nej sa odvíja pevnosť, trvácnosť a mrazuvzdornosť dlažby, odolnosť proti poveternostným vplyvom (zvetrávaniu), odolnosť proti chemickým rozmrazovacím prostriedkom. Samozrejme, dôležitá je aj farebná stálosť, odolnosť proti mechanickému poškodeniu a nenáročná údržba.

Ing. Juraj Palamarčuk
technický poradca stavebnej chémie Ceresit,
spoločnosť Henkel Slovensko, spol. s r. o.

Kvalitu dlažby možno hodnotiť podľa niekoľkých základných kritérií, prvým je farba črepu. Za najkvalitnejší sa považuje biely črep. Ďalej je to nasiakavosť a z toho vyplývajúca mrazuvzdornosť. Platí, že čím má dlažba nižšiu nasiakavosť, tým ju môžeme považovať za mrazuvzdornejšiu. Najvhodnejšia je v tomto smere spekaná dlažba. Ďalším kritériom je odolnosť proti opotrebeniu alebo oteruvzdornosť. Stanovuje sa pri glazovanej dlažbe a označuje sa indexom PEI 1 až 5, kde 5 je najvyššia trieda. Ďalej treba prihliadať na tvrdosť, protisklz a v neposlednom rade na rozmerovú presnosť. Ak to zhrnieme, môžeme hovoriť o gresovej, glazovanej, rektifikovanej dlažbe.

Mgr. Miroslav Slávik
marketingový a produktový manažér
spoločnosti Koratex, a. s.

Kvalitný koberec by mal byť vyrobený z polyamidových vlákien, ktoré sú pružné a zachovávajú si tvarovú stálosť. Pre koberec je dôležitá jeho hustota, výška vlasu, ktorá ovplyvňuje pohodlnosť nášľapu a je aj zvukovým a tepelným izolantom, ďalej antistatika či nehorľavosť. Pri laminátových podlahách je dôležitá trieda záťaže, ktorá ich rozdeľuje do klasifikačných skupín a určuje vhodnosť použitia. Vďaka pokročilým technológiám sa lamely režú s laserovou presnosťou. Výsledkom je výrobok prepracovaný do najmenších detailov: matný lak, jemné V-drážky, realistická štruktúra dreva, efektívna zvuková izolácia a netradičné rozmery. Pre PVC krytiny je okrem dizajnu dôležitá nášľapná vrstva, protišmykovosť, antistatika či stupeň odolnosti.

Martin Galo
country manažér pre Slovensko,
spoločnosť Tarkett France – organizačná zložka

Každý spotrebiteľ očakáva od kvalitnej podlahy niečo iné. Pre niekoho je kvalitou moderný dizajn, pre iného zase materiál, ktorý sa použil na výrobu daného produktu, a pre ďalšieho je to odolnosť a trvácnosť výrobku. Podľa môjho názoru by sa mali v kvalitnom produkte skĺbiť všetky vyššie spomenuté atribúty. Kvalitný produkt by mal byť šetrný k životnému prostrediu, mal by byť estetický a zároveň ľahko udržiavateľný a dostatočne odolný.
–>–>
Na čo by sa mali zamerať architekti a investori pri výbere podláh pre konkrétne projekty?
M. Beľan: Nestačí riešiť iba estetickú stránku podlahy. K návrhu a riešeniu konštrukcie podlahy treba pristupovať komplexne. Všetky komponenty systému sa musia vhodne zvoliť s ohľadom na plánované využitie a zaťaženie podlahy. Dôraz treba klásť aj na samotnú realizáciu podlahového systému.

J. Prcúch: Predovšetkým je potrebný komplexný pohľad na podlahu v celom jej priereze a voľba jej skladby s ohľadom na očakávané úžitkové vlastnosti. Je nevyhnutné dodržiavať podmienky deklarované výrobcami a pozerať sa na podlahu ako na systém, nielen ako na finálnu – pohľadovú podlahovú krytinu.
G. Časnocha: Architekti by mali prihliadať na charakter exteriéru či interiéru. Mali by zvážiť, či ide o historický, moderný, alebo tradičný štýl, a výberom dlažby zvýrazniť architektúru priestoru.

J. Palamarčuk: V prvom rade treba vziať do úvahy predpokladané využitie a zaťaženie podlahy. Z toho by mala vyplývať skladba podlahy, voľba nášľapnej vrstvy, technické parametre dlažby, respektíve inej podlahovej krytiny, čiže by tomu mal zodpovedať návrh systémového riešenia. Samozrejme, nemenej dôležitá je aj estetická stránka. Podlaha by mala funkčne aj esteticky zapadať do celkového dispozičného, kompozičného a prevádzkového riešenia stavby.

R. Shromáždil: Dôležitými detailmi pri výbere vhodnej podlahovej krytiny je veľkosť priestoru a celkový koncept interiéru. Záleží napríklad aj na tom, či bude v priestore podlahové kúrenie a podobne. Výber vhodnej drevenej podlahy môže ovplyvniť veľkosť lamiel, ich farebnosť, rustikálnosť alebo hrčavosť.
M. Slávik: Na spolupráci s architektmi a projektantmi si dávame záležať, pretože práve vďaka nej vieme dielo úspešne zrealizovať. Architekti majú väčšinou všetky potrebné informácie o projektoch, ich priebehu či prípadných zmenách, ktoré sú pre nás dôležité pri spolupráci s investormi. S architektmi spolupracujeme aj na estetickej stránke diela a na základe tejto spolupráce vznikajú vzhľadovo aj kvalitatívne výnimočné realizácie.

M. Galo: Podlaha musí spĺňať v prvom rade svoj účel a následne by mala osloviť architekta a investora a presvedčiť ich. Najdôležitejšia je životnosť, údržba a životné prostredie v kombinácii s prijateľnou cenou. Naša spoločnosť je priekopníkom v presadzovaní zdravšieho vnútorného prostredia vďaka našim podlahám, ktorých emisie prchavých látok sú pod 100 μg/m3, čo predstavuje desaťnásobne nižšie číslo, ako určuje európska norma. Dôležitá je, samozrejme, aj odolnosť a údržba.

S akými najčastejšími chybami sa stretávate pri realizácii podláh a ako by sa im dalo predísť?
M. Beľan: Ide o široké spektrum problémov, ktoré vedú k poruchám na stavbe. K najčastejším patrí napríklad nevhodná voľba lepidla pre daný charakter a formát dlažby, nesprávne riešenie dilatačných škár alebo nevhodné spracovanie materiálov vo fáze realizácie. Predchádzať problémom možno dôslednou prácou orgánov vykonávajúcich stavebný dozor a, samozrejme, neustálym vzdelávaním realizátorov. Ironicky možno skonštatovať, že najviac problémov spôsobujú práve tí, ktorí podľa vlastných slov už všetko dávno vedia a nič nové sa nemusia učiť.

J. Prcúch: Najčastejšími nedostatkami sú nevhodný výber podlahovej hmoty, nevhodná skladba jednotlivých častí podlahovej vrstvy, neodborná alebo zanedbaná príprava podkladu, nesprávna aplikácia a nedodržanie technologických postupov aplikácie – predovšetkým času zretia a minimálnych alebo maximálnych prípustných aplikačných hrúbok. Keďže prípadné opravy sú zvyčajne finančne veľmi náročné, je nevyhnutné všetkým chybám predchádzať, a nie ich následne prácne a draho sanovať. Najlepším spôsobom eliminácie prípadných problémov je používanie čo možno najkomplexnejšieho systému od jedného výrobcu.

G. Časnocha: Najčastejšou chybou je nesprávny výber druhu dlažby a spôsob jej uloženia. Často dochádza napríklad aj k zbytočnému predimenzovaniu hrúbky dlažby. Pri realizácii remeselníci niekedy nedodržia technologické postupy alebo zvolia nesprávny materiál pre podložie či nevhodnú škárovaciu hmotu.

J. Palamarčuk: Najčastejšie je to nedostatočná príprava podkladu a vysoká zostatková vlhkosť obsiahnutá v podkladových vrstvách, nedodržanie zmesového pomeru, nedodržanie dilatačných celkov, realizácia za nevhodných klimatických podmienok a podobne. Ide spravidla o nedodržanie predpísaných technologických postupov realizácie a noriem. Predísť týmto chybám sa dá jednoducho – výberom kvalifikovanej realizačnej firmy, ktorá má zaškolených a kvalifikovaných pracovníkov a má za sebou dobré referencie. Dôležitá je tiež dôsledná kontrola prác.

R. Shromáždil: Častou chybou je nedodržiavanie predpísaných noriem, napríklad nadmerná vlhkosť podkladu, vysoká relatívna vlhkosť interiéru, nerovnosť podkladu, chybná technológia kladenia, nevhodne zvolená kroková podložka a podobne.

M. Slávik: Pod výslednú kvalitu realizovaných podláh sa podpisuje vhodný výber typu podlahoviny, odborná realizácia a dobrá stavebná príprava. Rovnosť podlahy a optimálna vlhkosť podkladu – to sú rozhodujúce parametre, ktoré ovplyvnia funkčnosť a trvácnosť podlahy.

M. Galo: Negatívne skúsenosti mám so spracovaním podkladu pre inštaláciu podláh. To znamená, že povrch nie je rovný, hladký, hrúbka potrebnej nivelizácie nie je dostatočná alebo úplne chýba. Je to najmä vina konkurenčného boja, pre ktorý sa firmy snažia ušetriť aj na úkor kvality a veľakrát podhodnotia cenu, s ktorou idú do súťaže. Potom ju inde musia doháňať.

Aké novinky vám pribudli/pribudnú do portfólia tento rok?
M. Beľan: Zaujímavou novinkou je náš výrobok, ktorý sa používa ako hydroizolácia pod dlažby v exteriéroch. Určený je na použitie na balkónoch a terasách. Vďaka tomuto jednozložkovému výrobku možno realizovať práce na terasách v extrémne krátkom čase.

J. Prcúch: Aktuálnou novinkou našej spoločnosti v oblasti úspory energií pri konštrukcii podláh je špeciálna tepelnoizolačná a zvukovoizolačná hmota. Ako je už zrejmé z názvu, rieši požiadavky tepelnej i krokovej izolácie v jednom pracovnom kroku. Vytvára vyrovnávajúcu vrstvu pred aplikáciou anhydritových alebo cementových podláh. Ide o veľmi efektívne použitie z hľadiska času aj kvality – jej použitím možno vylúčiť akékoľvek tepelné a zvukové mosty. Výsledkom aplikácie tejto hmoty je komfortné teplo, bezhlukové zóny, a to všetko pri skrátenom čase výstavby.

G. Časnocha: Naša spoločnosť obohatila portfólio napríklad o vegetačnú dlažbu a rôzne druhy bezškárových dlažieb. Ponúkame osemcentimetrovú systémovú dlažbu s minifázou a od druhého polroku 2011 ponúkneme našim klientom osemcentimetrovú reliéfovú dlažbu. V našej ponuke je tiež slepecká drážková a nopková dlažba.

J. Palamarčuk: Začiatkom roka sme prišli na trh so sanitárnym silikónom so samospúšťou, ktorý sa aplikuje bez použitia pištole. Prinášame aj dve nové lepidlá pod obklady a dlažby: CM 11 PLUS, ktoré bolo rozšírené o použitie na gresové obklady a dlažby, a CM 12 PLUS, ktoré je podľa normy EN 12004 kategorizované ako C2T, čiže sa tiež zväčšil rozsah použitia oproti pôvodnému C1.

R. Shromáždil: Novinkou je napríklad rustikálna kolekcia, ktorá svojím vzhľadom zvýrazňuje prirodzenú krásu hrubo opracovaného dreva. Ďalšou novinkou a zároveň dôkazom ochrany životného prostredia sú morené a farbené duby, ktoré nahradzujú exotické dreviny.

Trocha z iného súdka je vinyl so zámkovým spojom, ktorý je vernou napodobeninou drevených podláh.   
 
M. Slávik: Určite by som vyzdvihol dizajnové PVC imitujúce iné materiály, ako napríklad drevo, kameň alebo kov. Tento materiál má výborné úžitkové vlastnosti a na rozdiel od iných materiálov ho možno použiť aj v zhoršených podmienkach. Na miesto so zvýšenou vlhkosťou ľahko umiestnime linoleum s dezénom dreva, kým drevené parkety by sme použiť nemohli. V sortimente drevených parkiet je exkluzívnou novinkou kolekcia extra dlhých parketových dosiek v dvoch XXL dĺžkach z ušľachtilého dubového dreva v piatich štýlových povrchoch s olejovou úpravou. Ďalej máme v ponuke originálne exteriérové terasové podlahy s tepelnou úpravou a WPC podlahové systémy pre exteriérové plochy (zloženie drevo, polypropylén), ktoré sú vhodné na terasy, zimné záhrady, balkóny alebo k bazénom.

M. Galo: Keďže naša spoločnosť je veľkým producentom podláh na svete, noviniek je veľmi veľa. Spomeniem len tie najdôležitejšie. Ponúkame produkt, v ktorom sa spája pevnosť keramickej podlahy a jednoduchosť inštalácie drevenej alebo laminátovej parkety. Ďalšou novinkou je vinylová podlaha bez obsahu chloridu. Zaujímavý je tiež produkt, ktorý predstavuje kombináciu vinylovej podlahy a drevenej dyhy na povrchu a to všetko chránené PUR vrstvou na povrchu. Koncom roka očakávame oživenie kolekcie prírodného linolea, ktoré vďaka takmer stopercentnému prírodnému pôvodu zažíva výrazný boom.

Tamara Leontievová
FOTO: archív autorov, Siko

Článok bol uverejnený v časopise ASB.