Ako môže vyzerať nové San Siro?

Partneri sekcie:

Futbalový štadión Giuseppeho Meazzu, známejší pod familiárnym menom San Siro, je domovom oboch milánskych futbalových klubov už viac než 70 rokov. Otvorili ho v roku 1926, odvtedy prešiel štyrmi rozšíreniami a rekonštrukciami, pričom posledná je z roku 1989. Nadišiel však čas, aby dostal aktuálnejšiu podobu.

Projekt nazvaný Nuovo Stadio Milano bol iniciatívou vedenia oboch klubov, AC Miláno aj FC Internazionale. Nový štadión má vzniknúť vedľa ikonickej stavby a dotkne sa aj širšieho okolia. Z objektu San Siro by mala vzniknúť nová mestská zóna s plnohodnotným vybavením.

Starý štadión by sa mal dočkať ešte minimálne zimných olympijských a paralympijských hier, ktoré Miláno organizuje v roku 2026. Vedenie klubov zorganizovalo architektonickú súťaž pre vyzvané ateliéry. Dva víťazné návrhy teraz predložili na posúdenie mestu a na hlasovanie fanúšikom.

Fasáda je vyskladaná z fotiek fanúšikov.
Návrh Manica/Sportium má charakter parku, je určený prioritne na šport.
Okolo štadióna sa vinie zasklená galéria.
Ateliér Populous si dal záležať na návrhu ekologických riešení v celej štvrti.
„Milánske prstence“ symbolizujú dva milánske kluby, navždy spojené v súperení aj v priateľstve.
„Katedrála“ čerpá inšpiráciu z dvoch najznámejších milánskych pamiatok: katedrály Duomo a nákupnej pasáže Galleria.

Milánske prstence

„The Rings of Milano“ od tímu ateliérov Manica/Sportium sa skladá z dvoch ikonických krúžkov vzájomne prepojených a usporiadaných v dokonalej rovnováhe. Symbolizujú príbeh o tom, ako sa dva kluby vo večnej opozícii spojili a zachovali jednu z najlegendárnejších tradícií Milána.

Kruhy štadióna sú vďaka architektonickému výrazu a veľkoplošným LED displejom navrhnuté tak, aby umožnili budovanie značky pre oba tímy. Samotná fasáda bude vyskladaná z viac ako 16 000 portrétov fanúšikov.

Farebné „nasvietenie“ LED obrazoviek oboch kruhov sa bude prepínať podľa toho, ktorý klub práve hrá – červená pre AC, modrá pre Inter. Počas derby bude každý z kruhov žiariť v jednej farbe. V budove by sa mali nachádzať aj dva obchody a dve múzeá – po jednom pre každý klub.

Nový štadión je starostlivo integrovaný do širšieho rozvoja územných plánov zóny. Návrh revitalizuje a zmení štadión San Siro na park a zábavnú štvrť, celoročne prístupnú obyvateľom mesta. Návrh zachováva aj pôvodnú výšku štadióna ako skromnú pripomienku pôvodnej ikonickej stavby.

Fasáda je vyskladaná z fotiek fanúšikov.
Fasáda je vyskladaná z fotiek fanúšikov. |

Katedrála

Projekt „Katedrála“ od ateliéru Populous čerpá inšpiráciu z dvoch najznámejších budov v Miláne: katedrály Duomo a nákupnej pasáže Galleria. Katedrála bola navrhnutá tak, aby vytvorila jedinečný domov pre fanúšikov.

Oba tímy majú pripravenú vlastnú svetelnú šou – v prípade FC Internazionale celú Katedrálu ovinie špirála jasného modrého svetla a počas zápasov AC bude zas na vertikálach tlieť červené svetlo.

Štadión je navrhnutý tak, aby bol ekologicky najudržateľnejší v Európe: galéria, ktorá obklopuje celý štadión, je prirodzene chladená a pasívne vyhrievaná solárnymi ziskami. Strechu štadióna lemujú fotovoltické panely, všetka dažďová voda sa zhromažďuje zo strechy a používa sa ako úžitková.

Štadión je obklopený 22 hektármi zelene, čo zlepšuje vsakovanie zrážkovej vody. Okrem toho by mal byť „najintímnejším“ v Európe. Fanúšikovia budú sedieť tak blízko hracej plochy, ako nikde inde.

„Katedrála“ čerpá inšpiráciu z dvoch najznámejších milánskych pamiatok: katedrály Duomo a nákupnej pasáže Galleria.
„Katedrála“ čerpá inšpiráciu z dvoch najznámejších milánskych pamiatok: katedrály Duomo a nákupnej pasáže Galleria. |

Hlasovanie

Sila projektu je v spolupráci oboch klu­bov. Spoločný cieľ – dať mestu živú, zelenú, a zábavnú štvrť – si vyžiada investíciu predbežne odhadovanú najmenej na 800 miliónov eur. Štadión bude mať kapacitu 60 000 miest a prvé zápasy by sa na ňom mohli odohrať už počas sezóny 2022/23.

V rámci snahy o zlepšenie komunikácie s komunitou vedenie klubov spustilo stránku www.nuovostadiomilano.com, na ktorej možno vyjadriť svoj názor a hlasovať za jeden z dvoch návrhov. Už dnes San Siro zamestnáva viac ako 3 500 ľudí. Futbal koluje Milánu v žilách a návrhy sú reakciou na potrebu moderného, veľkolepého a inkluzívneho štadióna.

Nuovo Stadio Milano
Miesto: San Siro, Miláno
Architekt: Manica/Sportium, Populous
Investor: A.C. Milan S.p.A. (AC Milan) a F.C. Internazionale Milano S.p.A. (FC Internazionale Milano)
Počet miest: 60 000
Plánované otvorenie: 2022
Text: Karolína Balášková
Vizualizácie, projektová dokumentácia: Manica/Sportium, PopuLOus

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 8-9/2019.