úľ, včely

Med in Bratislava. Hlavné mesto bzučí čoraz viac

Aj keď sa bojíme ich žihadiel, neprežili by sme bez nich. Včely opeľujú viac než 80 % všetkých rastlinných druhov na Zemi – väčšinu ovocia, zeleniny aj orechov. Nedali by sme si bez nich ani svoju rannú šálku kávy.

Sú v prvej línii potravového reťazca tým, že udržujú pri živote aj divoké vtáky a zvieratá, ktoré sa živia semenami a plodmi rastlín. Prostredníctvom opeľovania poľnohospodári zvyšujú a zlepšujú úrodu, čo znamená miliardy eur ročne navyše. V dvadsiatom prvom storočí však tieto usilovné malé tvory bzučia na poplach.

Ničia ich choroby, ktorým sa nevedia brániť, a miznutie viacerých druhov rastlín v ich prirodzenom prostredí im hatí cestu k tomu, aby sa uzdravili. Liečia sa totiž látkami, ktoré sú obsiahnuté v nektári, peli a propolise.

Oproti iným druhom hmyzu majú len málo génov na imunitu a slabú genetickú výbavu na odolnosť proti chemikáliám používaným v poľnohospodárstve na ochranu rastlín. Je na človeku, aby po tom, čo od včiel stáročia bral, začal aj dávať.

Z akcie Nesppíme bzučíme
Z akcie Nesppíme bzučíme | Zdroj: Helena Proková Mališová

 Nesppíme, bzučíme

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) spolu s Neziskovou organizáciou EF vytvorili projekt „neSPPíme, bzučíme,“ ktorý má za cieľ podporiť včelárov a ekologické včelárstvo na Slovensku. Zároveň chce upriamiť pozornosť na ochranu života včiel.

Hmatateľným dôkazom, že to SPP myslí vážne, sú dva bzučiace úle na streche jednej z budov v sídle spoločnosti na Mlynských nivách a dva úle na včelnici v Devíne. Ich patrónkou je včelárka Helena Proková Mališová. Základňu má v Devíne, odkiaľ pochádza aj zatiaľ mladá rodina na Mlynských nivách. Leto je v plnom rozpuku, a keď nám včelárka ukazuje rámy, ligoce sa na nich nektár, no vidno aj zárodky budúcej populácie.

Niektoré sú už pripravené na medobranie. Včelárka nám ukazuje, ako odstredivou silou dostať ligotavú chutnú tekutinu z plástov. Interaktívne workshopy sú prístupné aj pre zamestnancov SPP a EF spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

Vo včelárskom ateliéri bude prebiehať cyklus prednášok a život včiel chce firma priblížiť aj vo svojom  zákazníckom centre v Auparku. A pretože ich budúcnosť bude závisieť aj od ďalšej generácie nás ľudí, pripravuje projekt včelárske praktikum ako vzdelávaciu pomôcku pre učiteľov základných a stredných škôl.

Helena Proková Mališová
Včely na streche SPP | Zdroj: Helena Proková Mališová

Na hoteli aj nákupnom centre

Včely sa už pomaly, ale isto sťahujú aj na iné bratislavské strechy.  Aj keď mestské prostredie nie je pre ne najprirodzenejšie, podľa včelárov sa netreba báť. Dôležité je to, aby nehladovali. Ak je pastva chudobná, musia ich včelári prikrmovať, čo má vplyv na kvalitu medu.

Od roku 2018 bývajú aj na hoteli NH Bratislava. „Našich hostí upozorníme na náš chov už v rámci komunikácie v hotelových izbách, vo vestibule a do jedálnička zaradíme špecifické jedlá z medu,“ hovorí Jiří Kotulán, riaditeľ hotela NH Bratislava Gate One. Pre včely vybudovali aj prístrešie, aby na ne nefúkalo a nesvietilo priame slnečné svetlo.

Bzučí to aj na streche nákupného centra Aupark. Aj vďaka blízkosti Sadu Janka Kráľa, lužných lesov a množstva rozkvitnutých balkónov vyprodukovali za minulý rok 150 kilogramov medu.

TEXT: Veronika Rajničová