Koncepcia bývanie Nightingale bojuje proti sociálnej izolácii. V Austrálii začína mať úspech

Stretne sa šesť architektonických ateliérov… Toto nie je začiatok vtipu, ale príbehu, ktorý sa odohráva v austrálskom meste Melbourne. Nezisková organizácia sa tu rozhodla postaviť udržateľné domy, ktoré budú spĺňať najvyššie nároky na sociálnu, finančnú a ekologickú udržateľnosť. Výsledkom je súbor šiestich budov s viac ako dvesto bytmi, nazvané jednoducho Village – Dedinka.

V roku 2007 si oceňované austrálske architektonické štúdio Breathe spravilo prieskum melbournského trhu s bývaním. Konkrétne sa zameralo na štvrť Brunswick, ktorá sa nachádza asi päť kilometrov od centra mesta. V husto obývanej oblasti s rozlohou približne 5 km² žije približne 20-tisíc ľudí. Žije tu pestrý multikultúrny mix Austrálčanov, Grékov, Talianov, Arabov aj Číňanov.

Zistenie ateliéru Breathe nebolo veľmi prekvapujúce – trh s bývaním nefunguje. Je nespravodlivý voči menšinám, neudržateľný z hľadiska životného prostredia a celkovo podkopáva akékoľvek snahy o sociálnu harmóniu v miestnej komunite. Postavili preto vzorový dom, ktorý mal ukázať, ako by sa dala neradostná situácia s bývaním riešiť. To, čo malo byť pôvodne jednorazovou záležitosťou, sa stalo začiatkom príbehu, ktorý zmenil nielen Melbourne, ale postupne aj celú Austráliu a položil základy prístupu Nightingale.

Vízia spočíva v novom poňatí funkcie bývania, podľa ktorej nehnuteľnosť nemá byť komoditou. Domy sa majú stavať tak, aby podporovali komunity v boji proti rastúcej sociálnej izolácii, a navrhovanie budov má riešiť problémy s klimatickými zmenami a nie ich zhoršovať

Napriek experimentálnemu poňatiu celého projektu sú pôdorysy bytov rýdzo konvenčné a ponúkajú ľuďom to, čo dobre poznajú.
Napriek experimentálnemu poňatiu celého projektu sú pôdorysy bytov rýdzo konvenčné a ponúkajú ľuďom to, čo dobre poznajú. | Zdroj: Tom Ross

Ponúknuť to najlepšie

Na podporu tejto myšlienky vznikla nezisková organizácia Nightingale Housing, ktorá v rokoch 2014 až 2019 postavila tri bytové domy, najmä v už spomenutej štvrti Brunswick.

Vrcholom jej doterajšieho úsilia sa stala výstavba šiestich bytových domov, ktoré sú organicky prepojené do jedného celku, hoci každý z nich vytvorilo iné renomované austrálske architektonické štúdio, a to konkrétne Nightingale Urban Coup od Architecture architecture a Breathe, Nightingale ParkLife od Austin Maynard Architects, Nightingale Skye House od Breathe, Nightingale Evergreen od Clare Cousins Architects, Nightingale CRT+YRD od Hayball a Nightingale Leftfield od ateliéru Kennedy Nolan.

Všetky domy boli postavené vlani na ploche 4-tisíc štvorcových metrov a ponúkajú spolu 203 bytov. Takmer 30 bytových jednotiek bolo poskytnutých charitatívnym organizáciám a slúžia napríklad ako útočisko pre matky samoživiteľky. Hoci mala každá budova svojho investora a za každú zodpovedal iný ateliér, architekti museli navzájom spolupracovať, aby zladili svoje predstavy a ponúkli to najlepšie možné riešenie lokalite, obyvateľom, investorom aj samospráve.

Architekti sa museli popasovať aj s blízkou vlakovou traťou, aby čo najmenej rušila pokojný život obyvateľov. Ceny bytov odrážajú výlučne len prácu a náklady na výstavbu, spoločnosť Nightingale si nepridáva žiadnu maržu, čím sa v kontexte okolitej komerčnej výstavby stávajú ich domy oveľa dostupnejšie. Architekti pri každej realizácii mysleli aj na to, aby následné náklady na bývanie boli čo najnižšie.

Domy majú fotovoltické elektrárne, dažďová voda sa zbiera na použitie v spoločných priestoroch aj v komerčných priestoroch na parteroch, využívajú sa tepelné čerpadlá a rekuperácia, nechýbajú ani spoločné práčovne, parkovacie miesta pre bicykle a v tesnej blízkosti domov sa nachádza aj verejná doprava či zdieľané autá.

Oblúky sa inšpirovali projektom The Factory od Ricarda Bofilla. V celej štvrti sa potom často dajú vidieť aj na ďalších budovách.
Oblúky sa inšpirovali projektom The Factory od Ricarda Bofilla. V celej štvrti sa potom často dajú vidieť aj na ďalších budovách. | Zdroj: Tom Ross

Pestrý mix susedských vzťahov

Všetky domy ponúkajú rôzny mix dispozícií bývania – s jednou alebo dvoma spálňami, ale aj mikroapartmány Teilhaus, ktoré sú cenovo dostupným odrazovým mostíkom k samostatnému bývaniu pre jednotlivcov aj páry.

Vďaka tomu sa v „Dedinke“ darí vytvárať rôznorodú komunitu, ktorej súčasťou sú mladé rodiny, seniori aj single nájomníci, prípadne zástupcovia skupín, ktoré by boli z bežného trhu s bývaním vylúčené. K dispozícii sú aj spoločné priestory, poloverejné vonkajšie priestory a v budúcnosti sa plánuje vytvorenie parku, ktorý by celý obytný blok uzavrel.

Experiment so silnejším zastúpením architektov v úlohe iniciátorov a realizátorov projektu sa ešte zďaleka neskončil. Spoločnosť Nightingale Housing má ešte v tomto a budúcom roku dokončiť sedem obytných domov a desať je v rôznych štádiách prípravy.

Celkom by tak v Melbourne malo v najbližších rokoch vyrásť viac ako šesť cenovo a ekologicky udržateľných bytov, ktoré prispejú k poľudšteniu nepriateľského trhu s bývaním.

Prírodné a robustné materiály umožňujú dlhú životnosť a nízke nároky na údržbu.
Oblúky sa inšpirovali projektom The Factory od Ricarda Bofilla. V celej štvrti sa potom často dajú vidieť aj na ďalších budovách.
6412765e126a5ee64393ea7e NGVILLAGE 968 web
Výrazný exteriér budovy ParkLife je tvorený bielou oceľou s háčikmi, mrežami a tyčami umožňujúcimi šíre - nie vegetácie.
The Village, Melbourne, Austrália
The Village, Melbourne, Austrália
The Village, Melbourne, Austrália
The Village, Melbourne, Austrália

The Village, Melbourne, Austrália

Hlavný architekt: Hayball
Spolupráca: Clare Cousins Architects (N. Evergreen), Kennedy Nolan (N. Leftfield), Hayball (N. CRT+YRD), Austin Maynard Architects (N. ParkLife), Architecture architecture a Breathe (Urban Coup), Breathe (N. Skye House)
Realizácia: 2022