Iniciatíva účastníkov a podielnikov európskeho stavebného sektora
Galéria(2)

Iniciatíva účastníkov a podielnikov európskeho stavebného sektora

Stavebný sektor v EÚ poukazuje na potrebu špeciálnej pozornosti, ktorá by sa mala venovať budovám v akejkoľvek nadchádzajúcej stratégii EÚ týkajúcej sa energetickej efektívnosti.

Na základe oznámenia vydaného 8. júla 2010 komisárom pre energiu Güntherom Oettingerom, že Európska komisia očakáva prijatie novej stratégie EÚ alebo akčného plánu na tému energetickej efektívnosti začiatkom roka 2011, vydal stavebný sektor dokument, ktorý poukazuje na potrebu vytýčenia ambicióznych a realistických cieľov pre dôkladnú energetickú obnovu budov. Článok poukazuje na skutočnosť, že bez okamžitého zamerania pozornosti na budovy, nebude možné dosiahnuť ambície EÚ zredukovať emisie CO2 o 80 až 95 % do roku 2050 v porovnaní s úrovňou z roku 1990.

Iniciatíva spojiť účastníkov a podielnikov stavebného sektora na európskej úrovni vyšla od Architects´ Council of Europe (ACE, Európska rada architektov). Jej jediným cieľom bolo vytvoriť široko uznávaný dokument obsahujúci návrhy na schválenie pre Európsku komisiu, Európsky parlament a ďalšie rozhodovacie orgány. Dokument má predstavovať námet na rokovania o tom, čo by mali obsahovať stratégie pre úspory energie s ohľadom na budovy a najmä existujúci fond budov. Akcia na túto tému na úrovni EÚ sa považuje za dôležitú vzhľadom na prínos k rýchlemu zotaveniu z ekonomickej krízy a najmä k cieľu obmedzenia globálneho otepľovania a dosiahnutia 20-percentných energetických úspor do roku 2020.

Najlepšia, cenovo najefektívnejšia a najspoľahlivejšia cesta, ako dosiahnuť tento cieľ do roku 2020, je stanoviť rámec potrebný na transformáciu zameraný na energetickú efektívnosť existujúcich budov, ktorých počet sa v EÚ odhaduje na 210 miliónov. Budúce stratégie EÚ zamerané na úspory energie sa musia sústrediť na dôkladnú energetickú obnovu existujúcich budov a uplatnenie potrebných sprievodných opatrení v súvisiacich oblastiach, medzi ktoré patria zvýšený výskum, vzdelávanie a školenia, výroba a renovačná kapacita, vysoko kvalitné certifikačné schémy pre budovy, vyvážené a progresívne fiškálne a finančné stimuly a schémy kontroly o zhode.

Dokument vydaný Európskou radou architektov poukazuje na potrebu záväzných cieľov pre dôkladnú energetickú obnovu existujúcich budov a na potrebu doplňujúcich sprísnených požiadaviek na nové budovy, vytýčených v nedávno novelizovanej smernici o energetickej hospodárnosti budov (2010/31/EU). Dokument ďalej zdôrazňuje, že všetky obnovy budov musia priniesť ich energetickú hospodárnosť po obnove výrazne lepšiu (zlepšenie až do 90 %), než tomu bolo predtým, a že miera zlepšenia energetickej hospodárnosti sa musí nejakým spôsobom prepojiť s platnými predpismi pre nové budovy v danej krajine. Sú potrebné nadväzné požiadavky a progresívne narastajúce fiškálne a finančné stimuly, ktoré by zabezpečili, že dôkladná obnova sa stane zaužívanou praxou, ktorá bude bezpochyby cenovo optimálna.

Dokument možno nájsť na internetovej stránke ACE (Európskej rady architektov) http://www.ace-cae.eu/public/contents/getdocument/content_id/868 alebo si ho vyžiadať na e-mailovej adrese: info@ace-cae.eu.

Zdroj: ACE
Foto: Dano Veselský