Holcim Slovensko hlási výborné výsledky za prvý polrok 2007
Holcim Slovensko predal v 1. polovici roka 2007 temer o 12% viac cementu, o viac ako 75% viac kameniva a o viac ako 40% viac betónu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Tieto výborné výsledky ovplyvnili aj finančné výsledky – tržby za vlastné výrobky a služby vzrástli v prvej polovici roka 2007 na temer 2 miliardy slovenských korún (medziročné zvýšenie o 20%).
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
V prvej polovici roka 2007 Holcim investoval 330 miliónov slovenských korún do rozšírenia svojich výrobných kapacít. Významná časť týchto investícií smerovala do inštalácie by–passu. Hlavným dôvodom jeho nainštalovania bolo zvýšenie kapacity a ďalšie zvýšenie využívania alternatívnych palív. Holcim Slovensko dosiahol v priebehu niekoľkých mesiacov viac ako 50% náhradu tradičných palív alternatívnymi.
Výhľad na 2. polovicu roka 2007
„Vďaka dlhodobým investíciám a ročným kontraktom vieme pomerne presne odhadnúť ako sa bude pre nás vyvíjať zvyšok roka 2007. Vidíme, že dopyt sa znižuje, nakoľko mnohé stavby boli dokončené v predstihu oproti pôvodným plánom. Napriek tomu očakávame, že trh v oblasti stavebníctva zostane silný počas celého roka 2007,“ povedal R. van Wijnen.
Holcim Slovensko v súčasnosti dokončuje zvyčajný plán na najbližších 5 rokov. Ten predpokladá že rast ekonomiky zostane na Slovensku silný. Spotreba cementu je obyčajne úzko spojená s rastom HDP. Hlavnými rizikami pre úspešné pokračovanie trvalého rastu priemyslu sú nárast výrobných nákladov a obmedzené množstvo povoleniek na emisie CO2 na obdobie NAP II (2008 – 2012).
„Nedostatok povoleniek na emisie CO2 spolu s nárastom cien elektrickej energie a uhlia môže viesť k bezprecedentnému nárastu nákladov. Len očakávaný nárast cien elektriny a uhlia v kombinácii s predpokladaným nárastom ceny práce povedie k nárastu našich výrobných nákladov o približne 300 miliónov slovenských korún v roku 2008 (200 slovenských korún na tonu cementu). Pre našu špičkovo vybavenú cementáreň v Rohožníku nebude ľahké absorbovať dramatický nárast nákladov technologickými zlepšeniami. Rovnakému problému čelíme aj pokiaľ ide o emisie CO2. Slovenský cementárenský priemysel zredukoval v rokoch 1992 – 2006 emisie CO2 o 12%. Aj súčasné moderné technológie však majú hranice pokiaľ ide o redukciu emisií. Súvisí to najmä z faktom, že 2/3 našich emisií CO2 pochádza z rozkladu vápenca, čo je prirodzená súčasť výroby cementu, ktorú nemožno zmeniť. Ak alokácie povoleniek CO2 nebudú zohľadňovať predpokladaný nárast HDP a nárast spotreby cementu môže sa stať, že budeme nútení znížiť produkciu alebo nakupovať povolenky CO2, ktorých cena je očakávaná na úrovni 25 až 30 Eur za tonu CO2. Momentálne definujeme detaily našej politiky pokiaľ ide o ďalšiu diferenciáciu cien našich produktov založenú na náročnosti našich produktov z hľadiska emisií CO2. Čelíme veľmi komplexnému problému, súčasne však veríme, že v spolupráci s vládnymi predstaviteľmi a našimi zákazníkmi sa nám podarí dosiahnuť udržateľný rozvoj Slovenskej republiky i našej spoločnosti,“ povedal R. van Wijnen.
Zdroj: Holcim