Elektrina, ilustračná foto

Elektrina na trhoch mierne zdražela

V piatok sa elektrina s dodávkou na Slovensko na budúci rok predávala za 148 eur za megawatthodinu.

Elektrina na trhoch mierne zdražela. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, cena elektriny sa minulý týždeň pohybovala na úrovni od 131 do 148 eur za megawatthodinu. Je to približne o 14 až 22 eur viac ako v predchádzajúcom týždni. V piatok sa elektrina s dodávkou na Slovensko na budúci rok predávala za 148 eur za megawatthodinu.

Počas posledných dní minulého roka sa elektrina s dodávkou na Slovensko na ďalší rok predávala za 124 eur za megawatthodinu. Cena elektriny na pražskej burze sa v súčasnosti pohybuje ďaleko pod úrovňou historických rekordov. Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého roka sa elektrina obchodovala za 55 eur za megawatthodinu. Viacerí analytici sa zhodli, že za výrazným nárastom trhových cien elektriny sú stále drahšie emisné povolenky, nemecká politika v energetike, ako aj rast cien plynu na trhoch. Viacerí európski vrcholoví politici už volajú po odstránení špekulácií na trhoch s energiami.

Zvýšili sa aj ceny zemného plynu v Európe. Cena plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) v súčasnosti dosahuje úroveň 92 eur za megawatthodinu. Prvé januárové dni bola cena plynu aj vo výške 70 eur za megawatthodinu. Dva dni po Vianociach sa pritom cena plynu na spomínanom trhu pohybovala na historicky rekordných hodnotách vo výške 222 eur za megawatthodinu.

SITA