Zateplenie rodinného domu

Zdražovanie energií najviac pocítia majitelia nezateplených či málo zateplených domov

Ak bude trend zdražovania energií pokračovať, vykurovanie nezateplených či málo izolovaných domov sa stane finančne neúnosným. V ohrození budú predovšetkým domácnosti, ktoré na vykurovanie spotrebujú ročne 24 MWh plynu a viac a ich mesačné zálohy tak prekročia 110 eur.

Skokový nárast cien energií prepisuje odporúčané štandardy pre zateplenie domov. Ak budú ceny energií naďalej stúpať, nezateplené domy sa stanú ťažko obývateľnými kvôli vysokým platbám za teplo. Kým doteraz sa odporúčalo aplikovať na fasády aspoň 16 cm izolácie, teraz to je v dôsledku rastu cien energie viac ako 20 cm.

„Spotrebu 24 MWh má minimálne zateplený dom s približne 10 cm fasádnou izoláciou. Majitelia starých nezateplených domov sa do problémov dostanú ešte rýchlejšie. Dom bez izolácie s obytnou plochou 150 m2 bežne spotrebuje okolo 40 MWh ročne, po zdražení energií jeho vykurovanie plynom bude stáť medzi 2-tisíc až 2 200 eur za rok,“ hovorí Marcela Kubů, riaditeľka Asociácie výrobcov minerálnych izolácií.

Príklad z praxe: 

Štvorčlenná domácnosť v nezateplenom dome s podlahovou plochou 150 m2 spotrebuje priemerne 40 MWh plynu ročne a na zálohách zaplatila 100 eur mesačne. Ak nezmení dodávateľa, v roku 2022 sa zvýšia jej platby na 175 eur mesačne. Po zateplení domu 24 cm izoláciou klesne spotreba domácnosti na 12 MWh a mesačné zálohy klesnú na cca 55 eur.

Rodina tak ušetrí 1 400 až 1 600 eur ročne. Rozpočet na realizáciu zateplenia je asi 17-tisíc eur bez dotácie. V prípade, že by rodina zvolila len 10 cm izoláciu, za zateplenie by zaplatila aj tak takmer 15-tisíc eur a úspora by sa pohybovala len okolo 700 eur ročne.

Ako domácnosti bývajúce v nezateplených domoch pocítia význam termínu „energetická chudoba“, ukazuje tabuľka nižšie. „Jedinou účinnou cestou k stabilizácii cien je energiu na vykurovanie nespotrebovať. To znamená znížiť ročnú spotrebu, ideálne na menej ako 12 MWh,“ dodáva architektka Marcela Kubů.

Rocna spotreba plynu
Ročná spotreba plynu | Zdroj: AVMI

Z hľadiska výberu tepelnoizolačného materiálu na zateplenie fasády sú izolačné vlastnosti minerálnej vlny a polystyrénu (EPS) porovnateľné. Oplatí sa však vyberať aj podľa priedušnosti, nehorľavosti a zvukovej nepriezvučnosti.

Tu omnoho lepšie skóruje minerálna vlna, ktorá výborne prepúšťa vodné pary, je absolútne nehorľavá a zároveň dobre pohlcuje hluk vďaka svojej štruktúre a hutnosti. Pri rastúcich cenách energií sa náklady na zateplenie vrátia už za 10 rokov.

„Aktuálny rozdiel medzi optimálne zatepleným a nezatepleným domom predstavuje úsporu asi 120 eur mesačne. Celkom tak môže domácnosť na úsporách po dobu cca 50-ročnej životnosti zateplenia ušetriť desiatky tisíc eur, záleží, ako sa budú zdražovať energie,“ hovorí energetický poradca Martin Štibrányi zo spoločnosti Bývanie podľa predstáv. Ako ďalej dodáva, ak by rástli ceny energie medziročne o štyri percentá, oplatí sa zatepliť aj viac ako 20 centimetrami.

Orientačná spotreba energií
Orientačná spotreba energií | Zdroj: AVMI

Koľkými centimetrami zatepliť? Aspoň 20 cm

Podľa údajov výrobcov minerálnych izolácií vlani majitelia novostavieb zatepľovali v priemere hrúbkou 16 cm izolácie. „Najpredávanejšou hrúbkou fasádnej izolácie bolo 15 cm, čo je dnes už málo pre rekonštrukcie, ale aj pre väčšinu novostavieb,“ upozorňuje Marcela Kubů.

Podľa odborníkov je ekonomicky efektívna hrúbka izolácie z pohľadu investície a úspory aspoň 20 cm. „Zateplenie hrúbkou pod 15 cm je nedostačujúce. Nezaistí domácnosť do budúcna proti výkyvom cien energií a pritom stojí takmer toľko, ako poriadne zateplenie. Najviac stojí realizácia, nie izolant.

Ak zvýšime hrúbku izolácie z 15 na 20 cm, náklady na zateplenie sa zvýšia len o 10 – 15 percent. Čo majitelia domov ušetrili na izolácii, to vydajú za pár rokov na zvýšené náklady na vykurovanie,“ varuje Marcela Kubů pred neuváženou snahou ušetriť za každú cenu.

Asociácia výrobcov minerálnych izolácií