drevo je zo stavebnych materialov najblizsie k cloveku
Galéria(2)

Drevo je zo stavebných materiálov najbližšie k človeku

Drevo je surovina 21. storočia. Toto konštatovanie, ale aj perspektívu s obrovským potenciálom priniesla 8. konferencia so zahraničnou účasťou, ktorá sa v dňoch 29. a 30. októbra uskutočnila v Kongresovom centre SAV na Smolenickom zámku. Organizátorská spoločnosť ADAPT s mediálnou spoluprácou časopisov ASB a Stavebné materiály ponúkla v štruktúrovaných panelových blokoch rozmanitý pohľad na drevo a jeho využitie v architektúre, stavebníctve a interiéri.

drevo je zo stavebnych materialov najblizsie k cloveku 6315 big image
Odborníci z vysokých škôl, stavebných spoločností a profesijných inštitúcií prednášali a diskutovali na aktuálne témy: súčasné trendy v architektúre pri uplatnení dreva v stavebných konštrukciách; životnosť a funkčnosť konštrukčných prvkov a sústav na báze dreva; materiály, výrobné technológie a realizácie drevených stavebných konštrukcií; trendy uplatnenia dreva a materiálov na báze dreva v interiérovej tvorbe.

Drevo je najčistejší, najzdravší a trvalo obnoviteľný materiál. Voľne parafrázujúc doc. Veroniku Kotrádyovú z Fakulty architektúry STU v Bratislave, drevo je svojimi fyzikálno-mechanickými vlastnosťami vynikajúci stavebný materiál s množstvom pozitívnych vlastností pre tvorbu mikroklímy vo vnútornom prostredí. Drevo nielen vizuálne vnímame, ale aj sa ho radi dotýkame, vonia nám, a dokonca aj chutí…

Jeho využitie vo všetkých sférach nášho života je odskúšané stovkami, ba až tisíckami rokov, len Slovensko v tejto oblasti výrazne zaostáva, a to napriek svojim vynikajúcim podmienkam. Drevo je zároveň tvárny a neuveriteľne flexibilný materiál, ktorý je svojimi vlastnosťami, ale aj možnými povrchovými úpravami vhodný tak pre objekty súčasnej architektúry, ako aj ich interiéry. Navyše, drevo je vhodné aj na nízkoenergetickú výstavbu a objekty v pasívnom štandarde.

(pet)

Tému konštrukčné systémy budov na báze dreva – tradičné i experimentálne príklady – pripravujeme na december 2012.

–>–>