Budú stáť pri Komárne veterné elektrárne?
Nemecká spoločnosť Green Answers plánuje pri Komárne postaviť veterné elektrárne. Firma chce v katastrálnom území obcí Zlatná na Ostrove a Čalovec postaviť celkovo 21 až 29 veterných elektrární, podľa toho, aký variant napokon bude investor realizovať. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý už spoločnosť predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment - EIA), výstavba veterných elektrární by si mala vyžiadať približne 70 až 90 mil. eur. “Plánovaná kapacita veterných parkov je pri obci Zlatná na Ostrove 48 megawattov a pri obci Čalovec 15 megawattov,“ uviedol pre agentúru SITA konateľ slovenskej dcérskej spoločnosti Green Answer SK Reinhard Vöhringer.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Nemecká spoločnosť Green Answers plánuje stavať na Slovensku veterné elektrárne aj napriek nastaveným podmienkam zo strany Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s. Tá ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy zastavila do konca tohto roka vydávanie kladných stanovísk pre výstavbu veterných a slnečných elektrární.
„Aj napriek náročným podmienkam, ktoré v súčasnosti panujú pri využívaní veternej energie, sme presvedčení, že výroba energie prostredníctvom veternej energie sa v budúcnosti presadí aj na Slovensku, rovnako ako je tomu v okolitých štátoch,“ dodal Vöhringer.
Ako pre agentúru SITA potvrdil hovorca Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Igor Gallo, stále platí, že prenosová sústava sa možno vráti k vydávaniu kladných stanovísk potrebných pre vydanie osvedčenia od Ministerstva hospodárstva SR, až po vyhodnotení skúseností z reálneho vplyvu všetkých druhov obnoviteľných zdrojov elektriny na elektrizačnú sústavu.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava plánuje vyhodnotiť situáciu začiatkom budúceho roka. Do konca tohto roka tak neplánuje vydať žiadnemu investorovi kladné stanovisko pre výstavbu veternej či slnečnej elektrárne. Tieto elektrárne považuje prenosová sústava za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny.
Zdroj: SITA