Amsterdam má novú ikonu. MVRDV opäť dokázalo, že postaviť snové vízie je možné

Koncom septembra slávnostne otvorili dramatický, geológiou inšpirovaný, v zeleni utopený polyfunkčný komplex Valley, za ktorým stojí developer Edge.

Projekt v amsterdamskej štvrti Zuidas s celkovou rozlohou 75-tisíc m2 nedávno získal ocenenie Emporis Award ako najlepší nový mrakodrap na svete. Upúta tromi vežami s výškou 67, 81 a 100 metrov a veľkolepými visutými bytmi.

Budova sa od ostatných líši v niekoľkých ohľadoch. Po prvé, kombinuje administratívu, obchody, gastroprevádzky, kultúrne priestory a rezidenčnú funkciu v jednom objekte; po druhé, na rozdiel od uzavretých budov v Zuidas je zelené údolie vinúce sa medzi vežami na štvrtom a piatom poschodí prístupné verejnosti po dvoch exteriérových kamenných schodiskách.

Rozsiahla výsadba podľa návrhu krajinného architekta Pieta Oudolfa zahŕňa cca 13,5-tisíc mladých rastlín, kríkov a stromov. Ich rozrastaním bude komplex Valley čoraz zelenší, a tým sa stane manifestom zelenšieho mesta. „Som neuveriteľne hrdý na to, že som mohol spolupracovať s RJB Group of Companies, MVRDV, Pietom Oudolfom a mestom Amsterdam na návrhu jedného z najvýnimočnejších amsterdamských projektov so zmiešanou funkciou.

Valley je skutočne unikátny projekt s úžasným programom a verím, že inšpiruje aj ostatných k prehodnoteniu spôsobu výstavby v moderných mestách, podporujúcej wellbeing a udržateľnosť,“ povedal krátko po slávnostnom otvorení Coen van Oostrom, zakladateľ a CEO spoločnosti Edge.

Polyfunkčný komplex Valley, Zuidas, Amsterdam, Holandsko
Polyfunkčný komplex Valley, Zuidas, Amsterdam, Holandsko | Zdroj: Ossip van Duivenbode

Návrat ľudského rozmeru

Valley je pokusom vrátiť do nehostinného administratívneho prostredia Zuidas zelený i ľudský rozmer. Ide o budovu rôznych tvárí – z vonkajších strán pokrýva fasádu hladké zrkadlové sklo, dokonale zapadajúce do kontextu biznis štvrte. Vnútri tejto škrupiny má však úplne iný, oveľa prívetivejší prírodný charakter, akoby sa sklenený blok rozpadal a odhalil tak strmé skalnaté steny z prírodného kameňa porastené zeleňou.

Všetky miesta v trojvežovom komplexe ponúkajú úchvatný výhľad na mesto – v prvom rade, samozrejme, byty, ale aj strešný bar situovaný na najvyššej veži, kam sa návštevníci dostanú cez vlajkovú predajňu Molteni na prízemí.

Členenie budovy reflektuje rôznorodosť mixu rezidentov, zamestnancov a návštevníkov: nad trojpodlažným podzemným parkoviskom je sedem podlaží vyhradených pre administratívu, od ôsmeho podlažia vyššie sú situované byty.

Veľká časť budovy je otvorená pre verejnosť, a to po verejne prístupnom chodníku kľukatiacom sa od ulice do centrálneho údolia až po grotu na prvom poschodí, akési átrium tvoriace pasáž, kde bude čoskoro sídliť laboratórium Sapiens – inkubátor pre mladých vedcov.

Grotu prepájajú s vonkajším svetom dva veľké svetlíky, ktoré nad ňou, v úrovni centrálneho údolia, slúžia ako plytké vodné plochy. Jeho podlaha, steny aj stropy sú obložené prírodným kameňom – rovnakým, aký bol použitý na povrchy údolia a fasády veží – a jasne ukazujú, že všetky verejne prístupné oblasti budovy sú súčasťou tej istej, zjavne geologickej formácie.

MVRDV Valley 28 © Ossip van Duivenbode
Polyfunkčný komplex Valley, Zuidas, Amsterdam, Holandsko | Zdroj: Ossip van Duivenbode

Vizuálne prieniky

Poloha Valley je definovaná prechodom. Nachádza sa na hranici obytnej a obchodnej funkcie. Tvorí prepojenie medzi zelenými športoviskami a hustým mestským prostredím biznis centra a iniciuje zmenu menších budov v centre mesta na veľké objemy, ktoré vymedzujú južnú os. Práve v silnej myšlienke prechodu je zakorenený hlavný koncept budovy.

„Umiestnením obytných objemov na multifunkčný podstavec a ich zatlačením na samotný okraj sa výsledný objem javí ako jeden celok. Zrkadlením korporátneho prostredia cez reflexnú fasádu komplex uznáva svoje firemné dedičstvo a vizuálne sa spája s bezprostrednými susedmi,“ vysvetľujú architekti MVRDV.

„V priamom kontraste  s ňou je vnútorná fasáda definovaná sériou členitých kamenných terás s veľkými kvetináčmi, ktoré pokrývajú budovu vegetáciou a vnášajú do objemu pocit ľudskej mierky. Na základe tohto protichodného spracovania fasád je vyjadrená dualita výsledného objemu, ktorý pripomína vyrezaný blok: korporátny vs. obytný, XL vs. ľudská mierka,“ dodávajú MVRDV.

Polyfunkčný komplex Valley, Zuidas, Amsterdam, Holandsko
Polyfunkčný komplex Valley, Zuidas, Amsterdam, Holandsko | Zdroj: Ossip van Duivenbode

Komplexná forma

Dizajn i konštrukcia komplexu Valley sú šité na mieru, čo je zásluhou stoviek dizajnérov, inžinierov, staviteľov, konzultantov a, samozrejme, aj klienta. Enormne komplexná forma si vyžiadala mimoriadny zmysel pre detaily, ktoré dizajnový koncept dovádzajú do dokonalosti.

Technologickí experti z MVRDV navrhli celý rad na mieru šitých riešení – od nástroja, ktorý zaistil, aby mal každý byt dostatočný prísun svetla a výhľad, až po program, ktorý vytvoril zdanlivo náhodný vzorec vyše 40-tisíc kamenných platní rôznej veľkosti zdobiacich fasády.

Valley je skutočne unikátny projekt, ktorý inšpiruje aj ostatných k prehodnoteniu spôsobu výstavby v moderných mestách, podporujúcej wellbeing a udržateľnosť.

Všetkých 198 bytov má jedinečný pôdorys od interiérového štúdia Heyligers Architects. Nezvyčajné usporiadanie veží je výsledkom inovatívneho inžinierstva vrátane jedenástich oceľových „špeciálov“ priskrutkovaných k betónovému skeletu, ktoré umocňujú celkový vzhľad komplexu.

MVRDV Valley 5 © Ossip van Duivenbode
Polyfunkčný komplex Valley, Zuidas, Amsterdam, Holandsko | Zdroj: Ossip van Duivenbode

S úctou ku klíme

Krajinný architekt Piet Oudolf vytvoril vzor, ktorý nakonfiguroval vhodné rastliny pre každé miesto komplexu, pričom zohľadňoval faktory ako vietor, slnečné svetlo, teplota a starostlivosť. Stromy sa napríklad nachádzajú prevažne na spodných podlažiach, zatiaľ čo na vyšších podlažiach sú zasadené najmä malé rastliny.

Celkovo sa v kvetináčoch z prírodného kameňa nachádza viac ako 271 mladých stromčekov a kríkov a približne 13,5-tisíc menších rastlín z 220 rôznych druhov. Vďaka rozrastajúcej sa zeleni sa bude v nasledujúcich rokoch čoraz viac približovať vízii architektonického tímu.

MVRDV Valley 33 © Ossip van Duivenbode
Polyfunkčný komplex Valley, Zuidas, Amsterdam, Holandsko | Zdroj: Ossip van Duivenbode

Druhovú pestrosť tejto krajiny podporujú domčeky pre vtáky a netopiere, ako aj včelie a hmyzie hotely. Stromy a rastliny na terasách udržiavané automatickým závlahovým systémom a „fasádnymi“ záhradníkmi pozitívne ovplyvnia pohodu ľudí žijúcich a pracujúcich v komplexe.

Valley kombinuje poznatky z oblastí trvalej udržateľnosti, technológie a zdravia. Energetická účinnosť budovy je o 30 % vyššia, ako požadujú miestne predpisy. Administratívna časť disponuje certifikáciou BREEAM-NL Excellent a rezidenčná časť získala 8 z 10 bodov v GPR Building Scale. To je nástroj hodnotiaci budovy v piatich kategóriách, a to energia, životné prostredie, zdravie, kvalita užívania a budúca hodnota.

Do administratívnej časti sú integrované najnovšie inteligentné technológie, medzi iným automatizácia budovy na báze IP a rôzne senzory monitorujúce aktuálnu prevádzku.

MVRDV Valley 28 © Ossip van Duivenbode
Polyfunkčný komplex Valley, Zuidas, Amsterdam, Holandsko | Zdroj: Ossip van Duivenbode

Zrodila sa nová ikona

„Ako spraviť z administratívnej štvrte miesto na bývanie? Ako by mali vyzerať domy? Čo je ešte potrebné? To boli otázky, od ktorých sme sa v začiatkoch návrhu odrazili.

Namiesto jednoduchého biznis centra je teraz toto miesto pozdĺž amsterdamskej Beehtovenovej ulice symfóniou života. Ľudia, samozrejme, pracujú, ale aj grilujú na svojich terasách, kým návštevníci relaxujú v údolí, nakupujú v grote, večerajú na ulici a čističi okien a záhradníci sa šplhajú do výšok.

Valley je prvým krokom k premene tejto časti Amsterdamu na zelenšie miesto plné života,“ rozpráva Winy Maas, zakladajúci partner ateliéru MVRDV. Reinier van Dantzig, poradca pre bývanie a mestský rozvoj z amsterdamského magistrátu dodáva:

„Som hrdý na to, že môžem v meste privítať takúto ikonickú budovu. Táto štvrť Amsterdamu sa v súčasnosti mení z výlučne obchodnej na dynamickú časť mesta, ktorá prináša nielen rezidenčnú funkciu, ale aj rôzne služby. Výnimočná budova je skvelým príkladom toho, čo je v Holandsku možné realizovať v oblasti vysokokvalitného a udržateľného bývania. A som rád, že dotvára panorámu Amsterdamu.“

Polyfunkčný komplex Valley, Zuidas, Amsterdam, Holandsko

Architekt MVRDV
Klient: OVG Real Estate, The Netherlands
Developer: Edge
Dodávateľ: G&S Bouw B.V. a Boele & Van Eesteren B.V.
Investor: RJB Group of Companies
Krajinný architekt: Pieta Oudolfa
Počet bytov: 198, každý s jedinečným pôdorysom
Realizácia: 2018 – 2022

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2022