Partneri sekcie:

Netradičné izolácie z prírody

image 88758 25 v1

Korok, konope, kompaktná doska – to je len niekoľko príkladov netradičných izolácií a ekologického obkladu, ktorých zloženie vychádza z trvalo obnoviteľnej suroviny. A hoci na stavebnom trhu nemajú tieto produkty väčšinové zastúpenie, sú vyhľadávanými prostriedkami pri istom segmente stavieb a konštrukčných systémov – či už na zateplenie krovu rodinného domu, do stien drevostavieb, do podláh, ako kontaktný zatepľovací systém s omietkami na murivo, alebo ako estetický obkladový systém aj na väčšie realizácie.

Korok používa aj Álvaro Siza

Korok patrí k prírodným materiálom, ktorý je so svojimi skvelými izolačnými vlastnosťami predurčený na použitie v stavebníctve. Je vhodný najmä pri riešení fasádnych systémov v exteriéroch, ale aj v interiéroch. Vďaka svojej unikátnej bunkovej štruktúre, jej fyzikálnym vlastnostiam a chemickému zloženiu má ako jediný prírodný materiál súčasne štyri izolačné vlastnosti: tepelnú, akustickú, vibračnú abakteriálnu. Navyše, korok je trvale udržateľný a obnoviteľný materiál.

Korkovú izoláciu nájdeme aj v objekte Quinta do Portal v portugalskom meste Sabrosa od architekta Álvara Sizu.

Korkovú izoláciu nájdeme aj v objekte Quinta do Portal v portugalskom meste Sabrosa od architekta Álvara Sizu.

Korok sa totiž vyrába z kôry korkového duba, ktorá opätovne dorastá. Na riešenia fasádneho zateplenia ponúka výrobca Amorim Isolamentos z Portugalska korkové expandované izolačné platne (ECB boards). Vyrábajú sa z granulovaného korku pri teplote asi 300 °C a pod vysokým tlakom. Jednotlivé granuly sú spojené vlastnou živicou bez použitia iných spojív, čiže ide o 100 % ekologický produkt.

ortugalský pavilón z Expa 2000 v Hannoveri bol neskôr prenesený do mesta Coimbra.

Portugalský pavilón z Expa 2000 v Hannoveri bol neskôr prenesený do mesta Coimbra.

Špeciálne izolačné platne z expandovaného korku MDFACADE sú vhodné na vonkajšie i vnútorné obloženie stien a vyrábajú sa v rôznych štýlových variantoch. Z realizačných skúseností vyplýva predpoklad , že vlastnosti tohto produktu budú zabezpečené minimálne počas 50 rokov. K najznámejším realizáciám, na ktorých sa použili tieto platne, patrí portugalský pavilón na Expe 2000 v Hannoveriktorý bol neskôr prenesený do portugalského mesta Coimbra Jeho autormi sú architekti Álvaro Siza a Eduardo Souto de Moura.  Ďalším príkladom je Quinta do Portal v meste Sabrosa od Álvara Sizu.

Zloženie kompaktných dosiek Fundermax Exterior
Dekoračný fasádny panel
1 – MDF dekoračný panel, 2 – Adhezívna vrstva, 3 – Vnútorná stena

ZDROJ: LIKOR SK

Konopná izolácia na rodinné domy

Konope je jednou z najstarších kultúrne pestovaných rastlín, ktorá aj v súčasnosti nachádza široké využitie, a to najmä pri izolácii podkroví, stropov, podláh, vnútorných i vonkajších stien. Izolácie z konopných vlákien, podobne ako iné izolačné materiály z prírodných vlákien, majú také parametre v oblasti tepelnej a akustickej izolácie, ako aj požiarnej bezpečnosti, že sa úplne vyrovnajú bežným izolačným materiálom.

Rodinný dom v Dolanoch pri Olomouci je referenčnou stavbou s konopnou izoláciou.

Rodinný dom v Dolanoch pri Olomouci je referenčnou stavbou s konopnou izoláciou.

Najväčší prínos tejto prírodnej izolácie spočíva v unikátnej vlastnosti konopných vlákien absorbovať a následne uvoľňovať vlhkosť. Vďaka svojej priepustnosti tak zabezpečuje zdravú klímu bez baktérií, plesní a iných alergénov. Konopnú izoláciu využíva vo svojom komplexnom hlinenom programe určenom na rekonštrukciu i ekologické novostavby aj spoločnosť Claygar.

Vďaka svojej priepustnosti zabezpečuje konopná izolácia zdravú klímu bez baktérií a plesní.

Vďaka svojej priepustnosti zabezpečuje konopná izolácia zdravú klímu bez baktérií a plesní.

Tá používa termoizolačné dosky Naporowall, ktoré sú vyrobené z konopnej drevnatej dužiny obsiahnutej v stonkách konopných rastlín, z konopných vlákien s prímesou dvojzložkových spojivových vlákien a roztoku soli ako ochrany proti horeniu a plesniam. K referenčným „ekologickým“ stavbám tejto firmy patrí rodinný dom v obci Dolany pri Olomouci, ktorý aj zrealizovala. Konštrukcia domu je založená na hrazdenom murive, vykurovaní v stenách, nepálených hlinených tehlách, konopnej izolácii Naporowall a hlinených omietkach. Výsledkom je príjemné a zdravé bývanie pre veľkú rodinu.

Zloženie konopnej izolácie

  • konopná drevnatá dužina
  • konopné vlákno
  • spojivové vlákno
  • roztok soli (> 1%) – retardér horenia
Vrstva konopnej izolácie
Vrstva konopnej izolácie

ZDROJ: CLAYGAR

Kompaktná doska na City Arene v Trnave

Multifunkčný komplex City Arena v Trnave sa stal sledovanou stavbou uplynulého roka. V súťaži Stavba roka 2015 získal hlavnú cenu, ako aj cenu Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska a Slovenskej komory stavebných inžinierov. Stavebníkom komplexu City Arena boli spoločnosti City-Arena, a. s. a City-Arena Plus, a. s., hlavným zhotoviteľom Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo, s. r. o. Autormi architektonického riešenia sú Pavol Adamec, Milan Paulík, Pavol Hrčka a Martin Ďurík.

Kompaktné dosky sú odolné proti vonkajším poveternostným vplyvom.

Kompaktné dosky sú odolné proti vonkajším poveternostným vplyvom.

Na odvetranej fasáde sú použité kompaktné dosky Fundermax Exteriér, ktoré vytvárajú súvislý exteriérový obklad. Popri estetických hodnotách majú tieto vysokotlakové lamináty aj adekvátne fyzikálne vlastnosti. Kompaktné dosky sú odolné proti vonkajším vplyvom, ako sú ultrafialové žiarenie, kyslé dažde, mrazy a vysoké letné teploty. Popritom si dlhodobo zachovávajú výrazné a intenzívne farebné tóny.

Na odvetranej fasáde sú použité kompaktné dosky Fundermax Exteriér, ktoré vytvárajú súvislý exteriérový obklad.

Na odvetranej fasáde sú použité kompaktné dosky Fundermax Exteriér, ktoré vytvárajú súvislý exteriérový obklad.

Systém odvetranej fasády môže byť zrealizovaný podľa rôznych energetických požiadaviek pomocou individuálne zvolenej izolácie. Všetky dosky sú dodávané s tmavohnedým jadrom s protipožiarnou úpravou a dekoratívnym povrchom. Montáž kompaktných dosiek je veľmi ľahká, sú vhodná pre takmer všetky podkladové konštrukcie. Povrch dosiek je tvorený akryl-polyuretánovou živicou a je dvojito vytvrdený.

Dekoračný fasádny panel 1 – MDF dekoračný panel, 2 – Adhezívna vrstva, 3 – Vnútorná stena
Zloženie kompaktných dosiek Fundermax Exterior

  • Acryl PUR – živica (odolnosť proti atmosférickým vplyvom)
  • UNI – dekor alebo DREVO dekor
  • Hnedé jadro s protipožiarnou úpravou

ZDROJ: JAF HOLZ SLOVAKIA

FOTO: MATEJ KOVÁČ, TOMÁŠ LEBEDA
TEXTY A REDAKČNÁ ÚPRAVA: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2016.

KategórieZateplenie