Tesnenie bazéna PVC fóliovou hydroizoláciou
Galéria(3)

Tesnenie bazéna PVC fóliovou hydroizoláciou

Partneri sekcie:

Jednou z dôležitých vlastností, ktoré musí konštrukcia bazéna spĺňať, je jej nepriepustnosť a vodotesnosť. Na zaistenie tejto funkcie sa používajú rôzne hydroizolačné systémy. Jednou z možností je aplikácia fóliovej hydroizolácie, ktorá môže plniť aj funkciu vrchnej – kontaktnej vrstvy.

Súvislú vodotesnú membránu možno vytvoriť priamo v bazéne vďaka tomu, že PVC je termoplast a dá sa tavne zvárať horúcim vzduchom. Samotný tavný spoj sa vykonáva bez prídavného materiálu a má pevnosť, životnosť a tesnosť pôvodného materiálu. Pre montáž fólií platia prísne pravidlá. Nestačí vedieť fóliu pozvárať, ale aj použiť ukončovacie plechové profily obalené plastom, izolovať prestupy, dýzy, osvetlenie, rohy, kúty, nárožia a ostatné komplikované detaily. Odporúča sa, aby fóliu namontovali zaškolení a pedantní izolatéri so skúsenosťami v izolovaní bazénov.

Fólie určené na izoláciu bazénov sa vyrábajú väčšinou v odtieňoch modrej, modrozelenej alebo v neutrálnej bielej farbe. Šírka pásu fólie je 1,3 m, hrúbka fólie používanej do bazénov je 1,5 mm a pre rozmerovú stabilitu a pevnosť je vystužená polyesterovou vysokopevnostnou sieťkou. Povrch fólie môže byť hladký alebo s protišmykovým dezénom, ktorý zvyšuje bezpečnosť v bazéne. Fólia je povrchovo upravená tak, aby jej vrchná vrstva zabezpečovala zníženú priľnavosť nečistôt, čo zjednodušuje údržbu bazéna.

Vlastnosti fóliovej izolácie bazéna

  • Fólia je pružná a môže prenášať určité pohyby a deformácie bez straty hlavnej funkcie – schopnosti tesniť. Fóliová izolácia je voľne položená a nezávislá od podkladu. Tým sa zabraňuje porušeniu fólie, aj keď skelet bazéna vykazuje určité pohyby.
  • Skelet bazéna môže mať dilatačné škáry. Môže byť teda rozdelený na niekoľko samostatne sa pohybujúcich celkov.
  • Na fóliovej hydroizolácii sa dajú pomerne jednoducho opraviť drobné poškodenia. Na malých dierkach alebo iných poškodeniach možno pomocou horúceho vzduchu alebo riedidla THF vytvoriť záplatu.
  • Nevýhodou fólie je, že ju možno úmyselne poškodiť.
  • Pri čistení fóliovej izolácie sa nesmú používať abrazívne látky, pretože pri opakovanom použití by mohli na fólii zanechať viditeľné stopy.

Zásady pri práci s fóliovou hydroizoláciou

Podklad, do ktorého sa fólia kotví, t. j. steny a dno bazéna, musí byť dostatočne tuhý. Podkladové vrstvy nesmú obsahovať decht, olej, rozpúšťadlá a iné látky, ktoré by svojím pôsobením mohli ovplyvniť farebnosť alebo celistvosť fólie. Povrch musí byť rovný, hladký a pripravený na ukladanie ďalších vrstiev. Fóliová hydroizolácia sa môže aplikovať na povrch z betónu, kovu, dreva, tepelnoizolačnej vrstvy alebo laminátu.

Betónový povrch

Pred ukotvením fólie do betónu musí byť podklad dostatočne vyzretý. Prípadné nerovnosti sa musia opraviť maltou a začistiť. Povrch by mal byť hladký. Dôležité je, aby z neho netrčali kamienky alebo iné ostré predmety, ktoré by mohli fóliu porušiť.

Kovový povrch

Kovové časti by sa mali chrániť pred koróziou základným antikoróznym a vrchným náterom.  

Drevený povrch

Drevo nesmie byť napadnuté hnilobou ani plesňami. Na jeho impregnáciu možno použiť len prostriedky na báze solí bez obsahu olejov.

Tepelnoizolačné hmoty

Tepelnoizolačná vrstva sa aplikuje najmä v bazénoch s teplou vodou, aby sa zabránilo jej ochladzovaniu. Dôležité je uvedomiť si, že tepelná izolácia bude vystavená zaťaženiu tlakom vody. Preto voľba materiálu tejto vrstvy závisí od zaťaženia, ktorému bude tepelná izolácia vystavená. Prípadné medzery medzi platňami izolácie (napr. extrudované ho polystyrénu) treba vyplniť polyuretánovou penou a zarovnať. Povrch musí byť rovný a bez škár.

Laminátová konštrukcia

Aj tieto konštrukcie musia byť očistené, vyštiepené miesta sa musia zapraviť a zarovnať, prípadne zabrúsiť. Ak na povrch vystupuje lepivá kvapalina ako produkt degradácie laminátu, treba povrch očistiť a odseparovať. V týchto prípadoch sa však musí počítať s určitým rizikom vo vzťahu k stálosti farby fólie.  

Podkladová geotextília

Pod PVC fóliu sa v niektorých prípadoch odporúča položiť geotextíliu. Podkladová geotextília s plošnou hmotnosťou 300 g/m2 sa ukladá vždy pod fóliu na dno a na zvislé steny podľa potreby.
Geotextília plní v bazéne tieto funkcie:

  • ochrannú – kompenzuje drsnosť podkladu,
  • separačnú – oddeľuje látky, ktoré sa môžu chemicky ovplyvňovať (napr. PVC-P a asfalt, PVC-P a polystyrén),
  • zmäkčuje došľap – chodenie naboso po fólii podloženej geotextíliou je príjemnejšie.

Montáž PVC fólií

Fólie možno klásť na staré i nové základové konštrukcie bazénov z betónu, oceľových dosiek, dreva alebo laminátov. Postupy kladenia, manipulácie a spojovania a výber podkladu a ochranných vrstiev závisia od charakteru stavby a podkladu izolácie a realizujú sa podľa technologických a montážnych opisov výrobcu.
Fólie sa spájajú horúcim vzduchom alebo pomocou tetrahydrofuranu s následným poistením tesnosti spoja špeciálnou zálievkovou hmotou.

Niektorí výrobcovia v rámci systému fóliovej izolácie ponúkajú aj poplastovaný ukončovací plechový profil, izoláciu prestupov, dýz, osvetlenia, rohov, kútov, nároží a všetkých ostatných detailov v bazéne.

Pri bazénoch si treba uvedomiť, že dôležitá je nielen funkčnosť (tesnosť) fólie, ale aj estetická stránka práce, pretože na fóliu, zvar alebo iný detail sa návštevník bazéna pozerá úplne zblízka.

Výstavba bazéna je náročná, najmä z hľadiska dodržiavania technologických postupov. Preto sa odporúča, aby výstavbu bazéna alebo jej jednotlivé technologické časti realizovali skúsení odborníci, ktorí dokážu zhotoviť aj komplikované detaily. Vhodným technologickým postupom a kvalitnou prácou zaškoleného majstra sa predíde zbytočným chybám či poruchám bazéna.

Fatra Izolfa, a. s.
FOTO: Fatra Izolfa, a. s.