vlaknocement prirodny material v systeme prevetravanych fasad
Galéria(8)

Vláknocement – prírodný materiál v systéme prevetrávaných fasád

Partneri sekcie:

Vláknocement je ideálny stavebný materiál slúžiaci ako ochranný vonkajší plášť budov. Vynález vláknocementu pochádza z roku 1900 od českého rodáka z Olomouca Ludwika Hatscheka. Suroviny priateľské k životnému prostrediu ako cement, mletý vápenec, voda, vzduch a vlákna cementovú zmes stabilizujú a vďaka ich kombinácii vzniká nehorľavý stavebný materiál vhodný na každý typ budovy akejkoľvek výšky.

vlaknocement prirodny material v systeme prevetravanych fasad 5923 big image
ea4 project 2 namen 01 resi big image
passivhaus lore lorenz schu big image
natura 251 rd affligem belg big image
etercolor belgicko antwerp  big image
etercolor 20 be temse offic big image
ea5 project 8 zoersel 01 cz big image

Vláknocementové fasádne dosky Eternit

Fasádne dosky tvoria samostatný plášť budovy, ktoré možno kotviť na rámové profily z hliníka, pozinkovaného plechu, nehrdzavejúcej ocele, ale aj dreva. Medzi novou a pôvodnou fasádou, prípadne medzi fasádnymi doskami a tepelnou izoláciou sa vytvorí vzduchová medzera – takúto fasádu nazývame prevetrávanou.

Výhody systému prevetrávaných fasád

  • Najvyššia účinnosť z hľadiska odvádzania skondenzovanej vodnej pary – odvetrávaná vzduchová medzera odvádza prípadnú vlhkosť a zachováva tak uvažovanú hodnotu tepelného odporu tepelnej izolácie.
  • Znižovanie vlhkosti muriva pomocou vzduchovej medzery.
  • Zvyšuje akustickú nepriezvučnosť obvodovej konštrukcie, najmä v kombinácii so vzduchovou medzerou a minerálnou vlnou môže výrazne znížiť hlukovú záťaž v interiéri objektu.
  • Je použiteľný aj vo vlhkých prevádzkach.
  • Obklad ako povrchová úprava má dlhú životnosť.
  • Systém možno montovať v každom ročnom období.
  • V prípade potreby je možná jednoduchá demontáž a výmena poškodeného prvku.
  • Dodatočné opravy na budove sa môžu vykonať bez poškodenia fasády.
  • Ide o bezúdržbovú fasádu, v súčasnosti už aj s možnosťou ochrany proti graffiti.
  • Pomerne nízka plošná hmotnosť.

Vláknocementové fasádne dosky ETERNIT(R) predstavujú 5 typov veľkoformátových dosiek (3 100 × 1 250 mm) v širokej škále farieb, čím poskytujú takmer neobmedzené možnosti pri riešení modernej fasády.

Jedinečnou doskou je fasádna doska NATURA PRO. Je to tvrdá vláknocementová doska (EN 12467) prefarbená v celom priereze, s akrylátovým povrchom vytvoreným pri výrobe samotnej dosky aplikáciou špeciálnej fólie zahorúca.

Táto technológia výroby umožňuje naniesť na fasádnu dosku až 37 farebných odtieňov bez toho, aby sa potlačila prirodzená a esteticky cenná štruktúra vláknocementu. Vláknocement sa tak „nehrá na iné materiály“, ale aj pri voľbe farebného odtieňa korešpondujúceho s konceptom stavby si zachováva svoju podstatu.

Veľmi cennou devízou dosky NATURA PRO je možnosť povrchovej úpravy proti graffiti.  

                              
Obdobnou fasádnou doskou je ETER-COLOR, ktorý je prefarbený v celom priereze v 8 farebných vyhotoveniach. Technológiou brúsenia povrchu sa štruktúra vláknocementu ešte zvýrazňuje, vďaka čomu fasádna doska ETER-COLOR dokáže reflektovať na jednotlivé fázy dňa. Získame tým jedinečný efekt tzv. živej fasády.  

Tri typy dosiek (Pictura, Textura, Operal) sú povrchovo upravené akrylátovou lazúrou vytvrdzovanou UV žiarením. Dosky Textura sa často využívajú ako balkónové dosky, a to vďaka certifikátu na tzv. mäkký a tvrdý prieraz.

Moderné technológie riešenia prevetrávaných fasád umožňujú zásadným spôsobom meniť architektonický výraz novostavieb, ale aj rekonštruovaných budov. Prispievajú k estetickému formovaniu našich miest a obcí, zvyšujú životnosť a  morálnu hodnotu budov a výrazne znižujú pevádzkové náklady realizovaných stavieb. Podstatným prvkom týchto prevetrávaných fasád sú kvalitné a esteticky príťažlivé fasádne dosky.

Text: EBM Co, s. r. o., Ing. David Hahn a Ing. Martin Fabian; www.ebmco.sk

–>–>