Stredné zdroje tepla
Do skupiny stredných zdrojov tepla patria zdroje s tepelným výkonom od 500 do 3 500 kW, ktoré sú schopné zásobovať tepelnou energiou na vykurovanie a prípravu ohriatej vody jednu alebo dve budovy. Zdroj tepla môže byť umiestnený buď v jednej zo zásobovaných budov, alebo v samostatne stojacom objekte.
![]() |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Stredné zdroje tepla sa rozdeľujú do dvoch skupín, a to na nízkotlakové a strednotlakové. Nízkotlakové pracujú s tepelným výkonom od 500 do 3 500 kW, pričom teplonosná látka má teplotu do 110 °C. Strednotlakové zdroje majú tiež tepelný výkon od 500 kW vyššie, ale teplonosná látka má teplotu nad 110 °C. V oboch prípadoch sa na dosiahnutie spomínaného výkonu a teploty teplonosnej látky používa tuhé, kvapalné aj plynné palivo. Z tuhých palív prevláda čierne a hnedé uhlie. Na vykurovanie a prípravu teplej vody v kotloch na tuhé palivá sa však bežne používajú aj iné fosílne palivá – antracit, lignit a rašelina či upravené a zušľachtené palivá ako napríklad koks, brikety a drevené uhlie. Štiepky a pelety sú reprezentantmi ekologických obnoviteľných zdrojov energie z biomasy.
Kvapalné palivá, ktoré sa používajú do kotlov pre stredné domové zdroje tepla, rozlišujeme na ťažké, ľahké a extra ľahké. Najrozšírenejším a najuniverzálnejším kvapalným palivom je ropa. Podľa pôvodu a spôsobu úpravy sa rozdeľuje do štyroch skupín olejov: minerálne, dechtové, syntetické oleje a zvláštne kvapalné palivá, napríklad denaturovaný etylalkohol alebo benzol. Pri posudzovaní kvality vykurovacích olejov treba brať do úvahy ich výhrevnosť, viskozitu, bod vzplanutia a tuhnutia, obsah síry, popola a mechanických nečistôt. Plynné palivá sú zmesi horľavých a nehorľavých plynov. Najpoužívanejším plynným palivom je zemný plyn, menej sa používajú svietiplyn, propán-bután a bioplyn. Špecifickými umelými plynnými palivami, ktoré sa používajú prevažne na priemyselné účely sú napríklad vysokopecný, generátorový, koksárenský alebo vodný plyn. Prírodný zemný plyn má vysoký obsah metánu a je približne dvakrát ľahší ako vzduch. Delí sa na ropný a karbónový. Ropný zemný plyn predstavuje najdôležitejšie plynné palivo na výrobu tepelnej energie v stredných domových zdrojoch tepla. Upravuje sa sušením a oddeľovaním nežiaducich prímesí a mechanických nečistôt. Jeho transport sa realizuje plynovodom.
Vykurovacia sústava stredných zdrojov tepla
Vykurovaciu sústavu stredných zdrojov tepla tvorí zdroj tepla, potrubná sieť a vykurovacie telesá. Vykurovacie sústavy môžu byť parné, vodné alebo teplovzdušné. Všetky tri základné druhy teplonosných látok, ktorými sú para, voda a vzduch, majú rozličné fyzikálne vlastnosti. Podľa obehu teplonosnej látky vo vykurovacej sústave ich môžeme rozdeliť na systém s prirodzeným a systém s núteným obehom. Vykurovací systém s prirodzeným obehom sa nazýva aj veľkoobjemový. Využíva prirodzený vztlak teplejšej kvapaliny proti chladnejšej kvapaline. Systém s núteným obehom používa obehové čerpadlo, ktoré zabezpečí potrebný tlak. Je obľúbený a často využívaný, pretože umožňuje využívať nízkoobjemové vykurovacie telesá v miestnostiach a menšie rozmery rozvodného potrubia. Rozvody vykurovacej sústavy sa najčastejšie budujú z ocele, medi a plastov. Každý materiál má však odlišnú dĺžkovú a teplotnú rozťažnosť, preto jeho voľbou ovplyvňujete konkrétne riešenie vykurovacej sústavy ako celku.
Oceľové potrubie sa obyčajne spája zváraním, prípadne závitovými spojmi a upravuje sa náterom. Výhodou oceľových rozvodov sú nižšie zriaďovacie náklady, relatívna pevnosť aj pri vysokých teplotách a dobrá odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Nevýhodou je najmä veľká prácnosť pri samotnej realizácii a nižšia životnosť materiálu. Medené potrubie – či už tvrdé, polotvrdé, alebo mäkké – ponúka dlhú životnosť, ale aj dobrú spracovateľnosť. Nevýhodou je vyššia cena a nevhodnosť kombinácie medi s inými kovmi, napríklad s hliníkom alebo pozinkovaným kovom. Plastové potrubie je v súčasnosti vyhľadávaným a populárnym materiálom pri budovaní rozvodov vykurovacích sústav. Na ústredné kúrenie možno použiť len niektoré druhy plastov s kyslíkovou bariérou, ktorá bráni prestupu kyslíka cez steny potrubia do vykurovacieho systému. Spoľahlivé a v praxi najviac používané je spájanie plastových rúr mechanickým spôsobom. Menej preferované je zváranie. Nespornými výhodami plastového potrubia je cenová prijateľnosť a primeraná životnosť. Nevýhodou je nižšia odolnosť proti vyšším teplotám a tlaku. V súčasnej vykurovacej technike sa za najprogresívnejšie materiály na rozvody vykurovacej sústavy považujú plastovo-hliníkové a plastovo-medené potrubia. Ide o spojenie vynikajúcich vlastností plastov s prednosťami kovov. Ich výsledkom je pevnosť, tvarová stálosť a neoceniteľné antidifúzne vlastnosti potrubia.
Rovnako významné na efektívne fungovanie vykurovacej sústavy sú armatúry. A to tak uzatváracie, regulačné, zmiešavacie, bezpečnostné a termostatické, ako aj doplnkové.
|
|
|
|
|
|
Domová kotolňa
Domová kotolňa, v ktorej je umiestnený stredný zdroj tepla, musí vyhovovať viacerým predpisom a normám. Musí spĺňať mnohé stavebné, konštrukčné, dispozičné, bezpečnostné, hygienické a technické zásady. Dôležitý je jej vplyv na vnútorné a vonkajšie okolie. Preto musí byť miestnosť domovej kotolne v prvom rade dostatočne osvetlená (prirodzene alebo umelo) a odvetrávaná. Kvalitná výmena vzduchu je bezpodmienečnou podmienkou fungovania prevádzky, najmä z hľadiska bezpečnosti osôb. Okná a dvere miestnosti nesmú byť utesnené, pričom dvere sa majú otvárať smerom von. Domová kotolňa musí vo vnútri disponovať dostatočným manipulačným priestorom. Nesmú sa v nej skladovať žiadne horľavé materiály. Pri zriaďovaní domovej kotolne a výbere typu kotla dbajte na to, aby hluk, ktorý sa z nej bude šíriť, neprekročil povolenú hranicu hlučnosti. Z tohto pohľadu je dôležité aj naplánovanie účelu a využitia priľahlých miestností. Pri plánovaní umiestnenia zdroja tepla je dôležité celkové technicko-ekonomické posúdenie návrhu. Odporúča sa umiestnenie v centre spotreby tepla s čo najkratšími rozvodmi k vykurovacím telesám, aby sa minimalizovali tepelné straty.
Autor: Andrea Rozborová
Foto: Buderus, R. Freund, JAGA, Verner, Viessmann