normy na useku zdravotnej techniky
Galéria(2)

Normy na úseku zdravotnej techniky

Partneri sekcie:

Čo platí v oblasti kanalizácií a vodovodov v budovách a v oblasti sanitárnych zariadení?

normy na useku zdravotnej techniky 6557 big image
Tvorba noriem na európskej úrovni
Tvorbu európskych noriem zabezpečuje Európsky výbor pre normalizáciu (CEN), v ktorom v súčasnosti pôsobí asi 60 technických komisií (TC) v oblasti stavebníctva (www.cen.eu). Ich sekretariáty sú umiestnené v normalizačných organizáciách členských štátov CEN. Tvorbu európskych noriem (EN) v oblasti kanalizácií, vodovodov a sanitárnych zariadení zabezpečujú tieto technické komisie:

  • CEN/TC 165 Technika odpadových vôd, sekretariát vedie nemecký normalizačný inštitút DIN,
  • CEN/TC 164 Zásobovanie vodou, sekretariát vedie francúzska normalizačná organizácia AFNOR,
  • CEN/TC 163 Sanitárne zariadenia, sekretariát vedie taliansky normalizačný inštitút UNI.

S prácou týchto technických komisií súvisí aj činnosť medzinárodnej technickej komisie ISO/TC 224 Činnosti v oblasti služieb týkajúcich sa systémov zásobovania pitnou vodou a systémov odkanalizovania a zneškodňovania odpadových vôd. Kritériá kvality služieb a výkonnostné ukazovatele.

Všetky európske normy, zmeny a opravy k nim sa vypracúvajú v týchto komisiách a preberajú sa do sústavy slovenských technických noriem (STN) buď prekladom, alebo oznámením vo Vestníku ÚNMS SR (v anglickom jazyku).

Slovenská národná technická komisia
Od roku 1993 pôsobí na Slovensku národná technická komisia TK 1 Vodovody a kanalizácie, ktorá pokrýva činnosť všetkých troch uvedených európskych technických komisií a medzinárodnej komisie a zároveň zodpovedá za aktuálnosť pôvodných slovenských technických noriem (formou previerok).

Podieľa sa aj na tvorbe nových slovenských technických noriem v tých oblastiach, ktoré nepokrýva legislatíva EÚ a ktoré sú potrebné vzhľadom na určité špecifiká Slovenska.

Podľa oblasti svojho pôsobenia sa TK 1 delí na tri subkomisie: SK 1 Vodovody, SK 2 Kanalizácie a SK 3 Sanitárne inštalácie a zariaďovacie predmety.

Hlavným zameraním TK 1 je normalizácia v oblasti základných požiadaviek na:

  • navrhovanie, zhotovovanie, skúšanie a prevádzku (vrátane názvoslovia) v oblasti odberu, akumulácie, dopravy a rozvodu vody pre obyvateľstvo, priemysel, služby a poľnohospodárstvo (bez vody na závlahy),
  • odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd pri súčasnom zabezpečovaní minimálneho vplyvu odpadových vôd na kvalitu vôd v recipientoch,
  • úpravu a rozvod vody a odkanalizovanie v budovách.

V súčasnosti má TK 1 Vodovody a kanalizácie 19 členov. Bližšie informácie o komisii možno nájsť na webovej stránke SÚTN v sekcii Technická normalizácia/ Národné technické komisie (www.sutn.org).

Výber noriem z oblasti kanalizácie v budovách
Prvou európskou normou, ktorú vypracovala CEN/TC 165, boli časti 1, 2 a 3 EN 295 Rúry, tvarovky a spoje kameninových potrubí pre drenáže a stoky, vydané v roku 1991. V súčasnosti prebieha veľmi rozsiahla revízia tejto európskej normy, po ktorej sa norma rozšíri na sedem častí. Od publikovania tejto prvej normy sa v CEN/TC 165 vypracovalo ďalších 135 normalizačných dokumentov.

V roku 2002 sa do sústavy STN zaviedol súbor noriem EN 12056 Gravitačné kanalizačné systémy vnútri budov (časti 1 až 5). V súvislosti s prevzatím tohto súboru noriem a ďalších európskych noriem bolo treba spracovať revíziu základnej národnej normy STN 73 6760 Vnútorná kanalizácia z roku 1983. Prepracovaná verzia STN 73 6760 je v súlade s už zavedenými európskymi normami a obsahuje podrobnosti z STN EN 12056 a STN EN 476. Vyšla v apríli 2009 pod názvom Kanalizácia v budovách.

V ďalšom texte prinášame základný opis vybraných nosných európskych noriem z tejto oblasti:

STN EN 476: 2011 (73 6735)
Všeobecné požiadavky na súčasti používané na kanalizačné potrubia a stoky

V norme sú špecifikované všeobecné požiadavky na súčasti vnútri a mimo budov (pozri STN EN 12056-1), ako sú rúry, tvarovky a vstupné šachty s ich príslušnými spojmi, ktoré sú určené na použitie na kanalizačné potrubia a stoky prevádzkované ako gravitačné systémy s maximálnym prípustným tlakom 40 kPa.

V norme sa špecifikujú aj všeobecné požiadavky na súčasti hydraulicky a pneumaticky prevádzkovaných tlakových kanalizačných potrubí a stôk. Zároveň poskytuje základné špecifikácie vzhľadom na materiál na výrobky pre tieto aplikácie vo vzťahu k normám.

Normu nemožno použiť na priame hodnotenie výrobkov, iba ako odporúčanie na zostavovanie špecifikácie výrobku, ak neexistuje norma na výrobok.

Poznámka: Keď je termín „vnútri budov“ použitý v kontexte so súčasťami upevnenými vnútri budov, zahŕňa aj kanalizačné rúry a tvarovky upevnené na vonkajších povrchoch budov.

Norma pokrýva súčasti na použitie pri uspokojivom spôsobe odvádzania:

  • splaškovej vody;
  • zrážkovej vody z povrchového odtoku, 
  • iných odpadových vôd prípustných na vypúšťanie do systému (napríklad priemyselnej odpadovej vody).

Platí na súčasti kruhových a iných priečnych prierezov, rovnako platí na súčasti, ktoré sa vyrábajú továrensky, a aj tie, ktoré sa, ak je to vhodné, zhotovujú na stavenisku.

Norma neplatí na súčasti používané na bezryhovú výstavbu podľa STN EN 14457 a na súčasti používané na renováciu kanalizačných potrubí a stôk podľa STN EN 13380.

Poznámka: Táto norma nahrádza STN EN 476 z apríla 1999, STN EN 1293 Všeobecné požiadavky na súčasti pneumaticky prevádzkovaných tlakových kanalizačných potrubí z júna 2001 a STN EN 773 Všeobecné požiadavky na súčasti hydraulicky prevádzkovaných tlakových kanalizačných potrubí z júna 2001 v celom rozsahu.
     
STN EN 12056-1: 2002 (73 6762)
Gravitačné kanalizačné systémy vnútri budov. Časť 1: Všeobecné a funkčné požiadavky

Norma platí pre gravitačné systémy odvádzania odpadových vôd. Týka sa kanalizácie v budovách na bývanie, ubytovanie, občiansku vybavenosť a v komerčných prevádzkach.

V dôsledku rozdielov v projektovaní a výstavbe kanalizácie v budovách je v Európe veľké množstvo rozdielnych systémov. Niektoré z najviac používaných druhov týchto systémov ďalej opisujeme. Táto norma však neuvádza podrobné detaily každého systému. Podrobnejšie informácie a pokyny možno nájsť v technických podkladoch uvedených v prílohe A (informatívnej).

V prvej časti normy sa stanovujú všeobecné a funkčné požiadavky pre gravitačné systémy odvádzania odpadových vôd. Pre kanalizáciu v budovách odvádzajúcu priemyselné odpadové vody a pre kvapaliny, ktoré sa odstraňujú čerpaním, sa ustanovenia normy použijú primerane.

STN EN 12056-2: 2002 (73 6762) 
Gravitačné kanalizačné systémy vnútri budov. Časť 2: Potrubia pre splaškové odpadové vody. Navrhovanie a výpočet

Norma platí pre gravitačné systémy odvádzania odpadových vôd. Týka sa kanalizácie v budovách na bývanie, ubytovanie, občiansku vybavenosť a v komerčných prevádzkach.

V druhej časti normy sa stanovujú základné požiadavky pre gravitačné systémy odvádzania splaškových odpadových vôd, ktoré platia na navrhovanie a výpočet. Pre kanalizáciu v budovách odvádzajúcu priemyselné odpadové vody a pre kvapaliny, ktoré sa odstraňujú čerpaním, sa ustanovenia normy použijú primerane.

STN EN 12056-3: 2002 (73 6762) 
Gravitačné kanalizačné systémy vnútri budov. Časť 3: Odvodnenie striech. Navrhovanie a výpočet

Norma platí pre gravitačné systémy odvádzania odpadových vôd. Týka sa kanalizácie v budovách na bývanie, ubytovanie, občiansku vybavenosť a v komerčných prevádzkach.

Tretia časť normy opisuje metódy výpočtu hydraulickej kapacity systémov odvodnenia striech a stanovuje požiadavky na prevádzku týchto systémov pri plnom prúdení v potrubí. Stanovuje tiež pravidlá na projektovanie a inštaláciu systému odvodnenia striech, ak ovplyvňujú odtokové množstvo (kapacita odtoku).
Norma platí pre systémy odvodnenia striech, pri ktorých sú dostatočne veľké výtoky strešných žľabov, ktoré neobmedzujú kapacitu odtoku v odkvapových žľaboch (napríklad voľným výtokom). Platí pre všetky materiály používané v systémoch odvodnenia striech.

STN EN 12056-4: 2002 (73 6762) 
Gravitačné kanalizačné systémy vnútri budov. Časť 4: Čerpacie stanice odpadových vôd. Navrhovanie a výpočet

V norme sa opisuje navrhovanie, požiadavky na obsluhu a údržbu čerpacích staníc odpadových vôd s fekáliami alebo bez nich a pre dažďové vody v rámci kanalizácie v budovách, ako aj ich napojenie na pripájacie potrubie a zvodové potrubie. Platí aj pre čerpacie stanice odpadových vôd s fekáliami pri obmedzenom použití.

STN EN 12056-5: 2002 (73 6762) 
Gravitačné kanalizačné systémy vnútri budov. Časť 5: Inštalácia a skúšanie, pokyny na prevádzku, údržbu a použitie

Norma platí pre gravitačné systémy odvádzania odpadových vôd. Týka sa kanalizácie v budovách na bývanie, ubytovanie, občiansku vybavenosť a v komerčných prevádzkach.
V piatej časti normy sa stanovujú základné požiadavky, ktoré platia na inštaláciu a údržbu kanalizácie v budovách v rámci gravitačných systémov odvádzajúcich splaškové odpadové vody a dažďové vody zo striech. Jej ustanoveniami sa rieši upevňovanie, podoprenie, zohľadnenie tepelnej rozťažnosti, ochrana systému a prístup do neho.

STN EN 12380: 2004 (75 6117)
Zavzdušňovacie ventily na kanalizácii vo vnútri budov. Požiadavky, skúšobné metódy a hodnotenie zhody

V norme sa stanovujú požiadavky, skúšobné metódy a hodnotenie zhody pre zavzdušňovacie ventily používané v kanalizácii v budovách podľa STN EN 12056-2 a STN EN 12056-5.

STN EN 13564-1: 2003 (73 6763)
Zariadenia zabraňujúce zaplaveniu z kanalizačných potrubí v budovách. Časť 1: Požiadavky

V norme sa špecifikujú typy a požiadavky na materiály, výkonnosť, dizajn, inštaláciu a označovanie továrensky vyrábaných zariadení zabraňujúcich zaplaveniu z kanalizačných potrubí na fekálne a/alebo nefekálne odpadové vody na používanie v gravitačných kanalizačných systémoch podľa STN EN 12056-1.

STN EN 13564-2: 2004 (73 6763)
Zariadenia zabraňujúce zaplaveniu z kanalizačných potrubí v budovách. Časť 2: Skúšobné metódy

V norme sa špecifikujú skúšobné metódy na zariadenia zabraňujúce zaplaveniu z kanalizačných potrubí v budovách podľa STN EN 13564-1.

STN EN 13564-3: 2004 (73 6763)
Zariadenia zabraňujúce zaplaveniu z kanalizačných potrubí v budovách. Časť 3: Zabezpečovanie kvality

V norme sa špecifikujú požiadavky na zariadenia zabraňujúce zaplaveniu z kanalizačných potrubí v budovách podľa STN EN 13564-1.

STN EN 12109: 2002 (73 6764)
Podtlakové kanalizačné systémy v budovách

V norme sa stanovujú požiadavky na výkon a základné požiadavky na návrh a vyhotovenie (vrátane príslušných skúšobných postupov) podtlakových kanalizačných systémov v budovách, ktoré odvádzajú odpadovú vodu z domácností a priemyselných prevádzok. Na odvádzanie zrážkovej vody z povrchového odtoku táto norma neplatí.

V prípade, že si to požiadavky na výrobky použité v podtlakových kanalizačných systémoch v budovách vyžadujú, v prílohe D (informatívnej) sa uvádzajú požiadavky na výkon, návrh, overenie a zabezpečenie kvality.
Gravitačný odvodňovací systém, ktorý odvádza odpadovú vodu do podtlakového kanalizačného systému, nie je predmetom tejto normy.

STN EN 1253-1: 2001 (73 6765)
Vpusty v budovách. Časť 1: Požiadavky

Norma obsahuje zatriedenie vpustov, pokyny na ich umiestnenie a požiadavky na výrobu, navrhovanie, zhotovenie a označovanie priemyselne vyrobených vpustov do budov (bez ohľadu na materiál) na použitie v gravitačných systémoch odvodňovania budov vrátane podtlakových systémov.
Norma neplatí na poklopy vpustov a šácht, ktoré sú predmetom STN EN 124 Vtokové mreže dažďových vpustov a poklopy vstupných šácht pre pozemné komunikácie. Konštrukčné požiadavky, typové skúšanie, označovanie, kontrola kvality.

STN EN 1253-2: 2001 (73 6765)
Vpusty v budovách. Časť 2: Skúšobné metódy

V norme sa stanovujú skúšobné metódy pre vpusty v budovách podľa STN EN 1253-1 a pre vstupné kryty podľa STN EN 1253-4.

STN EN 1253-3: 2001 (73 6765)
Vpusty v budovách. Časť 3: Kontrola kvality

V norme sa stanovujú požiadavky na kontrolu kvality vpustov v budovách a ich poklopov s cieľom zabezpečiť súlad týchto výrobkov s STN EN 1253-1 a STN EN 1253-4.

STN EN 1253-4: 2001 (73 6765)
Vpusty v budovách. Časť 4: Vstupné kryty

V norme sa zatrieďujú vstupné kryty podľa ich zaťažiteľnosti a stanovujú požiadavky na ich konštrukciu, navrhovanie, označovanie, skúšanie a kontrolu kvality. Norma obsahuje zatriedenie a požiadavky na továrensky vyrábané vstupné kryty používané v budovách.
Norma neplatí pre poklopy a vtokové mreže podľa STN EN 124.

STN EN 1253-5: 2004   (73 6765)
Vpusty v budovách. Časť 5: Podlahové vpusty s ľahkým tekutinovým uzáverom

V norme sa stanovujú požiadavky na navrhovanie, konštrukciu, funkciu, používanie a označovanie priemyselne vyrábaných vpustov v budovách s uzávierkou proti ľahkým kvapalinám, používanou v kanalizácii v budovách. V norme sa stanovujú aj skúšobné metódy pre tieto vpusty.

STN EN 1085: 2007   (75 6400)
Čistenie odpadových vôd. Slovník

V norme sa definujú termíny v oblasti čistenia odpadových vôd, neobsahuje však všetky základné termíny, pretože pri niekoľkých termínoch sa musí ešte dohodnúť vhodná definícia.

Cieľom normy je vytvoriť jednotnú terminológiu v oblasti čistenia odpadových vôd v troch oficiálnych jazykoch CEN – nemčine, angličtine a francúzštine.

Termíny definované v norme budú základom na vypracovanie príslušných noriem na výrobky a ich zodpovedajúce vlastnosti a možno ich v špecifických normách ešte spresniť.

V tab. 1 prinášame zoznam ďalších súvisiacich noriem.

Výber noriem z oblasti vodovodov v budovách
V súvislosti s preberaním európskych noriem, ktoré v oblasti zásobovania vodou vypracovala a pripravuje CEN/TC 164 Zásobovanie vodou (hlavne súbor noriem EN 806 Technické podmienky na zhotovovanie vodovodných potrubí na pitnú vodu vnútri budov), bolo potrebné spracovať revízie základných národných noriem pre túto oblasť, ide o normy:

  •  STN 73 6655 Výpočet vnútorných vodovodov,
  • STN 73 6660 Vnútorné vodovody (pripravuje sa).

Revidované znenie STN 73 6655: 2008
Revidované znenie prinieslo oproti predchádzajúcemu vydaniu normy z roku 1985 tieto zmeny:

  • názvoslovie, termíny a označenia sa zosúladili s STN EN 806-1, 
  • upravili sa: postup stanovenia výpočtového prietoku v potrubí vodovodu, odporúčané a najvyššie prietokové rýchlosti prúdenia vody v potrubí a vzťah na hydraulické posúdenie navrhovaného potrubia,
  • doplnili sa menovité výtoky a požadované pretlaky bežných výtokových armatúr, predbežný návrh cirkulačného potrubia s núteným obehom a jeho hydraulické posúdenie, výpočet lineárnej hustoty tepelného toku (dĺžkovej tepelnej straty) potrubia a vzťah na návrh cirkulačného čerpadla.

Revidovaná norma platí na podrobný výpočet svetlosti potrubia vodovodu vo všetkých druhoch budov. Zaoberá sa dimenzovaním potrubí studenej vody a cirkulačného potrubia teplej vody a dimenzovaním rozvodov vody na hasenie požiarov podľa STN 92 0400 podrobnou metódou. Norma platí aj na dimenzovanie potrubí vodovodných prípojok. Platí v nadväznosti na ustanovenia STN EN 806.

Dimenzovať potrubia zjednodušenou metódou podľa STN EN 806-3 možno len v budovách uvedených v národnom predhovore k STN EN 806-3: 2007. Norma neplatí na dimenzovanie automatických sprinklerových hasiacich zariadení.
 
Revidované znenie STN 73 6660: 1984
Do revidovaného znenia STN 73 6660: 1984 sa preberú požiadavky z STN EN 806 – častí 1, 2, 4 a 5, teda požiadavky z oblasti návrhu, skúšania, prevádzky a údržby vodovodu v budovách. Odstránia sa články, ktoré sú s normou STN EN 806 v rozpore a ktoré už rieši STN EN 805 Vodárenstvo. Požiadavky na systémy a súčasti vodovodov mimo budov.

Revízia STN 73 6660 sa ukončí až po prevzatí všetkých častí európskej normy EN 806 do sústavy STN a zároveň pripravovanej technickej správy CEN/TR 16355 Preventívne opatrenia proti rozmnožovaniu baktérie Legionella vo vodovodných potrubiach na pitnú vodu vo vnútri budov.

V ďalšom prinášame základný opis vybraných nosných európskych noriem z tejto oblasti:

STN EN 806-1: 2003, Zmena A1: 2003 (73 6670)
Technické podmienky na zhotovovanie vodovodných potrubí na pitnú vodu vo vnútri budov. Časť 1: Všeobecne

V norme sa stanovujú požiadavky a uvádzajú odporúčania na navrhovanie, inštaláciu, úpravu, skúšanie, údržbu a prevádzku vodovodov na rozvod pitnej vody v budovách a na určité účely potrubí mimo budovy, napríklad v areáli.

Ak je v rámci vlastného areálu súkromné zásobovanie pitnou vodou, pokrýva rozsah tejto normy aj potrubný rozvod od miesta vstupu z tohto súkromného zdroja zásobovania vodou.

Rozsah použitia normy sa končí pri najvzdialenejšom odbernom mieste vnútorného vodovodu pitnej vody. V tomto mieste musí byť vzduchová medzera (napríklad na výtokovej armatúre) alebo ochranné zariadenie (napríklad na výtokovej armatúre s pripájacou hadicou).

STN EN 806-2: 2005 (73 6670)
Technické podmienky na zhotovovanie vodovodných potrubí na pitnú vodu vo vnútri budov. Časť 2: Navrhovanie

Norma bola vypracovaná na základe nariadenia CEN/TC 164 a je určená na projektovanie, stavbu a prevádzku vodovodov vnútri budov. Uvádza odporúčania a určuje požiadavky na navrhovanie inštalácií a zariadení na pitnú vodu v budovách a na potrubia mimo budov v rámci komplexu budov, ktoré sú zásobované vodou z jednej vodovodnej prípojky (pozri STN EN 806-1). Platí na nové inštalácie, ako aj na ich údržbu, opravy a rekonštrukcie.

STN EN 806-3: 2007 (73 6670)
Technické podmienky na zhotovovanie vodovodných potrubí na pitnú vodu vo vnútri budov. Časť 3: Dimenzovanie potrubia – zjednodušená metóda

Norma nadväzuje na STN EN 806-1 a STN EN 806-2 pre rozvod pitnej vody vnútri budov. Opisuje výpočtovú metódu dimenzovania potrubí na rozvod pitnej vody vnútri budov. V norme nie sú zahrnuté metódy dimenzovania potrubí požiarneho vodovodu.

STN EN 806-4: 2010 (73 6670)
Technické podmienky na zhotovovanie vodovodných potrubí na pitnú vodu vo vnútri budov. Časť 4: Montáž

V norme sa stanovujú požiadavky a uvádzajú odporúčania na montáž vodovodných potrubí na pitnú vodu v budovách a potrubí mimo budov, avšak v rámci areálu, v súlade s STN EN 806-1. Vzťahuje sa na vodovody, ich zmeny a opravy.

STN EN 806-5   (73 6670)
Technické podmienky na zhotovovanie vodovodných potrubí na pitnú vodu vo vnútri budov. Časť 5: Prevádzka a údržba

V norme sa stanovujú požiadavky a uvádzajú odporúčania na prevádzku a údržbu vodovodných potrubí na pitnú vodu v budovách a potrubí mimo budov, avšak v rámci areálu, v súlade s STN EN 806-1.
Predpokladaný dátum vydania normy je august 2012.

CEN/TR 16355
Preventívne opatrenia proti rozmnožovaniu baktérie Legionella vo vodovodných potrubiach na pitnú vodu vo vnútri budov

Táto technická správa poskytuje základné informácie o podmienkach baktérie Legionella vo vodovodných potrubiach na pitnú vodu až po miesta odberu v súlade so súborom noriem STN EN 806 a poskytuje preventívne opatrenia proti rozmnožovaniu baktérie Legionella v týchto inštaláciách.

Technická správa by mala byť publikovaná v CEN v máji 2012. Do sústavy STN sa zavedie prekladom.

V tab. 2 prinášame zoznam ďalších súvisiacich noriem.

Výber noriem z oblasti sanitárnych zariadení
Väčšina európskych noriem z oblasti sanitárnych zariadení bola pripravená v CEN/TC 163 na základe mandátu M/110 Sanitárne zariadenia udeleného Európskou komisiou a Európskym združením voľného obchodu a podporuje základné požiadavky umožňujúce označenie CE v rámci smernice ES o stavebných výrobkoch (89/106/EHS).

Smernica 89/106/EHS o stavebných výrobkoch bola na Slovensku transponovaná do zákona č. 90/1999 Z. z. o stavebných výrobkoch v znení neskorších predpisov.

V tab. 3 prinášame zoznam súvisiacich noriem.

Normy z oblasti stavebnej akustiky
Touto problematikou sa na európskej úrovni zaoberá CEN/TC 126 Stavebná akustika a na národnej úrovni technická komisia TK 21 Akustika a mechanické kmitanie. V oblasti stavebnej akustiky boli spracované dve európske normy, ktoré úzko súvisia s používaním technických zariadení v budovách:

STN EN 15657-1: 2009 (73 0539)
Akustické vlastnosti stavebných konštrukcií a budov. Laboratórne meranie hluku šíriaceho sa vzduchom a konštrukciami z technických zariadení budov. Časť 1: Zjednodušené prípady, keď zariadenie od suseda vytvára hluk väčší, ako je hluk vlastných zariadení. Napríklad vírivé vane

STN EN 12354-5: 2009 (73 0512)
Stavebná akustika. Výpočet akustických vlastností budov z vlastností stavebných prvkov. Časť 5: Hladiny zvuku spôsobené technickým zariadením

Ing. Ivana Hrubá

Autorka pracuje ako odborná referentka na oddelení stavebníctva a dopravy Slovenského ústavu technickej normalizácie.

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.