Partner sekcie:
  • Stavmat
  • KM BETA
  • P.M.H

Cena energetickej certifikácie budov sa bude stanovovať individuálne

Cena za energetickú certifikáciu (EC) budov sa bude stanovovať individuálne. Táto cena sa bude odvíjať od kategórie budovy a náročnosti výpočtu. Pre TASR to uviedol hovorca ministra výstavby a regionálneho rozvoja Miroslav Bátovský. Podľa odhadov Európskej komisie by sa cena EC rodinného domu mohla pohybovať okolo 150 EUR, doplnil Bátovský.

EC budov je povinná od 1. januára 2008 pri predaji alebo prenájme budovy podľa zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov. EC budú vykonávať odborníci z oblastí tepelná ochrana budov, vykurovanie a príprava teplej vody, vetranie a klimatizácia, elektroinštalácia a osvetlenie. Odborníkov pripravuje a preskúša Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI).

Podľa informácií z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR pripravuje pre nich SKSI príručku pod názvom  Komentár a výpočet energetickej certifikácie budov. Predpokladaný termín jej odovzdania je prelom októbra a novembra. Príručka má obsahovať príklady výpočtu energetickej náročnosti bytovej budovy a administratívneho objektu.

Zdroj: TASR

KategórieEnergieZnačky