ako usetrit za teplo
Galéria(5)

Ako ušetriť za teplo

Partneri sekcie:

Konečné množstvo tepla, ktoré obyvateľ bytového domu spotrebuje, a teda aj zaplatí, závisí od viacerých faktorov. Niektoré sú priamo v rukách spotrebiteľa a na niektorých sa musí dohodnúť celý bytový dom, pričom na dosiahnutie maximálneho efektu treba dodržať istú postupnosť. Vplyv na spotrebu tepla má, samozrejme, aj vývoj počasia.

ako usetrit za teplo 5438 big image
03 podlesna big image
06 podlesna big image
05 podlesna big image
S cieľom znížiť spotrebu tepla v bytových domoch sa odporúča dodržať uvedený postup:
1. Hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy s osadením termostatických ventilov
Toto opatrenie má z hľadiska vynaložených nákladov a dosiahnutého efektu najväčší význam. Spotrebiteľ si sám môže aktívne regulovať spotrebu tepla, čo v praxi znamená napríklad nastavenie denného a nočného režimu vykurovania, individuálnej teploty v miestnostiach v čase neprítomnosti a podobne. Na dosiahnutie očakávaného výsledku treba zrealizovať obe opatrenia naraz. Osadenie termostatických ventilov bez hydraulického vyregulovania by nemalo zmysel.

Príklad
Zníženie teploty v byte o 1 °C predstavuje asi 6-percentnú úsporu nákladov na teplo. V praxi to znamená, že ak spotrebiteľ zníži teplotu v miestnosti z 23 °C na 20 °C, môže ušetriť približne 18 % nákladov na vykurovanie. Takáto regulácia sa dá využiť napríklad počas neprítomnosti ľudí v byte. Teplotu stačí nastaviť na asi 16 až 17 °C.

2. Osadenie pomerových meračov tepla
Osadenie pomerových meračov tepla v rámci bytového domu má zvyčajne vplyv na spotrebiteľské správanie sa členov jednotlivých domácností. Ich motivácia vykurovať rozumne a úsporne narastá, pretože už nešetria pre celé spoločenstvo vlastníkov bytov, ale sami pre seba.

3. Zateplenie bytového domu
Z úsporných opatrení je zateplenie celého bytového domu finančne najnáročnejšie. Jeho realizácia sa odporúča až po vyregulovaní a osadení termostatických ventilov. Ak by totiž obyvatelia nemohli regulovať teplo v bytoch, dochádzalo by k zbytočnému prekurovaniu a následnému vetraniu. Toto spotrebované teplo by domácnosti museli tak či tak zaplatiť. Celkovému zatepleniu bytového domu by malo predchádzať aj individuálne utesnenie okien, respektíve ich výmena.

Príklad
Ak sa byt nachádza v nezateplenom bytovom dome, má napríklad 70 m2 vykurovanej plochy a nemá hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu, namontované termoregulačné ventily a pomerové rozdeľovače tepla na vykurovacích telesách, jeho spotreba tepla na vykurovanie bude v priemere 111 kWh/m2, čo je ročne 12 778 kWh. V prípade zateplenia by táto spotreba mohla klesnúť na polovicu.

4. Zamedzenie únikov tepla na chodbách bytových domov
Zbytočnému prúdeniu chladného vzduchu, podchladzovaniu chodieb a následne aj bytov sa dá zamedziť sústavným zatváraním vchodových dverí do bytového domu.

Ďalšie tipy pre domácnosti
Vypínať či nevypínať vykurovacie telesá pri dlhšej neprítomnosti?
Vykurovacie telesá sa odporúča nevypínať, len nastaviť na nižšiu teplotu. Pri úplnom zatvorení ventilov dochádza k podchladeniu priestoru a nábeh vykurovania na požadovanú teplotu trvá dlhšie a vyžaduje si vyššiu spotrebu tepla.

Ako vetrať?
Vetrať treba intenzívne a krátko – tak, aby sa vymenil vzduch v miestnosti a zároveň aby sa priestor nadmerne nevychladil.

Ako najefektívnejšie využívať vykurovacie telesá?
Vykurovacie telesá odovzdávajú teplo sálaním a prúdením do miestnosti. Preto sa nemá pred ne umiestňovať nábytok (napríklad pohovky) či zakrývať záclonami alebo závesmi, ktoré siahajú až po podlahu. Ideálne sú také záclony, ktoré sa končia asi 5 cm nad parapetnou doskou. Chladný vzduch z okien tak klesá priamo k vykurovaciemu telesu, kde sa ohreje a následne prúdi do miestnosti. Výkonnosť vykurovacích telies možno zvýšiť aj osadením izolačnej vrstvy na stenu pod okno za teleso (napríklad polystyrén, korok a podobne), prípadne jej doplnením reflexnou vrstvou z hliníkovej fólie.

Kedy sa šetrenie teplom prejaví na faktúrach?
Posledným dňom na objednanie množstva tepla zo systému centrálneho zásobovania teplom na kalendárny rok 2012 je pre odberateľov 30. september 2011. Ide o dôležitý údaj pre teplárne, podľa ktorého objednávajú množstvo paliva a nastavujú ďalšie parametre. Ak bol bytový dom v roku 2011 zateplený a zrealizovali sa aj ďalšie úsporné opatrenia, tieto zmeny bolo treba nahlásiť dodávateľovi tepla na rok 2012 práve do 30. septembra 2011. Na základe týchto informácií je dodávateľ tepla schopný upraviť výšku zálohových mesačných platieb odberateľa tak, aby korešpondovali s jeho skutočnými potrebami.

Správcom bytových domov, ktorí sú zákazníkmi spoločnosti Tepláreň Košice, a. s., spoločnosť ponúka aj bezplatné energetické poradenstvo na e-mailovej adrese energeticke_poradenstvo@teko.sk, prípadne telefonicky na čísle 0800 102 000.

TEXT: Anna Podlesná
FOTO: Tepláreň Košice, Danfoss, isifa.com

Anna Podlesná je vedúcou oddelenia marketingu a komunikácie spoločnosti Tepláreň Košice, a. s.

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.

–>–>