buracie asekacie kladiva
Galéria(6)

Búracie a sekacie kladivá

Búracie a sekacie kladivá patria k ťažšiemu ručnému náradiu, ktorým možno vykonávať najrozličnejšie práce od odsekávania obkladačiek cez prerážanie otvorov do múrov a betónu až po búranie vozoviek a betónových základov, predovšetkým pri sanáciách a rekonštrukciách.

04tuma big image
02tuma big image
03tuma big image
zoom big image
buracie a sekacie kladiva 5862 big image
Výber podľa triedy hmotnosti
Zatiaľ čo na práce v interiéri, najmä na sekanie drážok na elektroinštalácie a vodovodné inštalácie a systémy vykurovania, postačuje aj príklepová vŕtačka, na osekávanie obkladov sú vhodné ľahké vŕtacie alebo sekacie kladivá v hmotnostnej triede od 2 do 5 kg (obr. 1). S náradím s takouto hmotnosťou možno bez problémov pracovať aj nad hlavou. Na rozdiel od príklepových vŕtačiek s mechanickým príklepom vytváraným preskakovaním ozubených kotúčov na vretene využívajú elektropneumatický princíp, ktorým sa na driek nástroja (vrták, sekáč) odovzdáva sila úderu asi 2 J. Vo väčšine výrobkov sa používa rýchloupínací systém SDS-plus.

Na presekávanie múrov a betónových stien je potrebné náradie so silou 10 až 12 J. Takouto silou disponujú kladivá takzvanej ťažkej triedy s hmotnosťou od 5 do 11 kg a s príkonom 1 100 až 1 600 W. Na optimálny prenos sily úderov používajú vrtáky či sekače najrozšírenejší upínací systém SDS-max s tromi vodiacimi a dvomi poisťovacími drážkami na stopke. Vďaka tomuto výkonu možno odbúrať za hodinu až 200 kg betónu so strednou tvrdosťou. Kladivá s výlučne priamočiarym vratným pohybom nástroja sa označujú ako sekacie kladivá. Ak sú okrem vŕtania s príklepom alebo bez príklepu a sekania určené aj na skrutkovanie (majú pravý aj ľavý chod, ako aj nastaviteľný krútiaci moment), označujú sa ako kombinované kladivá. Väčšina z nich používa ráz odolávajúci rýchloupínaniu SDS-plus, SDS-top, výnimočne SDS-max, takže na upnutie a vybratie nástroja stačí posunúť alebo pootočiť plášť upínacieho puzdra.

Akumulátorové vŕtacie a sekacie kladivá síce vďaka Li-iónovým batériám s napätím 18 až 36 V majú silu úderu až 2,6 J, ale v žiadnom prípade nie sú vhodné na ťažké sekanie a prerazenie betónu.

Na zložité prerážacie a búracie práce je nevyhnutné použiť búracie alebo demolačné kladivo v hmotnostnej triede od 16 do 30 kg, zvyčajne s príkonom 1 200 až 2 200 W (obr. 2 a 3). Driek upínacích sekačov, špiciakov (druh čakana) a ubíjadiel má tvar šesťhranu s profilom 28 alebo 30 mm. Náradie, ktoré vzhľadom na jeho vysokú hmotnosť treba na pracovisku prevážať vozíkom s príslušenstvom, má spravidla silu úderu od 25 do 60 J.

Dva odlišné systémy elektropneumatického úderu
Ľahšie vŕtacie a zbíjacie kladivá využívajú na prenos výkonu na upnutý nástroj lietajúci úderník, uvádzaný do pohybu kmitajúcim dutým valcom, poháňaným výkyvnou pákou kývavého ložiska elektromotoru. Z vonkajšej strany zvyčajne pripomínajú vŕtačku s pištoľovou rukoväťou (obr. 4). Ťažšie kladivá s oblúkovou rukoväťou majú osu motora kolmo na os vretena. Piest, ktorý kmitá vo valcovitej komore pomocou kľukového mechanizmu poháňaného motorom, striedavo stláča vzduch vo valcovej komore, a tým uvádza do pohybu lietajúci piest (úderník), narážajúci cez takzvaný klzný kameň na koniec stopky upnutého nástroja. Pretlak vzduchu pulzuje vnútri valca (v rozpätí od 6 do 10 barov). Rotačný pohyb vretena vytvára druhá „vetva“ pro­stredníctvom kužeľového súkolesia.

Piesty prenášajúce rázovú energiu sú veľmi namáhané a na lepšiu účinnosť prenosu energie sú utesnené vymeniteľnými flouro-elastomérovými krúžkami. Na dosiahnutie menšej hmotnosti sa skrine kladív odlievajú z materiálu na báze zliatiny horčíka. Piesty a ojnice príklepového mechanizmu sa zhotovujú z ľahkých kompozitov, spevnených sklenými alebo uhlíkovými vláknami. Motory sú intenzívne chladené axiálnym vetrákom a ich komutátory majú prstencovú výstuž. Samoodpojiteľné uhlíkové kefy sú účinne chránené proti agresívnemu prachu, ktorý do kladiva vniká predovšetkým pri práci nad hlavou. Kombinovanými kladivami možno vŕtať bez príklepu, s príklepom alebo len s príklepom bez rotácie nástroja. V režime sekania možno ostrie sekača nastaviť do niekoľkých (až 36) polôh zabezpečených aretovaním tak, aby si mohol používateľ zvoliť pozíciu, v ktorej si najmenej namáha ruky. Na vŕtanie je dôležitá bezpečnostná spojka chrániaca ruky obsluhy a nástroj pri zaseknutí v diere alebo betónovej výstuži. So stopkami SDS možno do kladiva upnúť rozličné dláta, ubíjadla, zdrsňovacie dosky, zatĺkače klincov či kolíkov do zeme, ponúkané zvyčajne značkovými výrobcami ako príslušenstvo.

Búracie (demolačné) kladivá

Búracie kladivá, označované niekedy aj demolačné, patria k najťažšiemu ručnému elektrickému náradiu. Ako prezrádza ich názov, slúžia na rozbíjanie a lámanie betónu a betónových dosiek, na odstraňovanie cestných povrchov, osekávanie kameňov a podobne. Prevažne sa konštruujú v jednej línii tak, aby ich pracovník mohol držať oboma rukami vertikálne alebo mierne šikmo pred sebou. Sila úderu sa do nástroja lepšie prenáša pôsobením pomerne vysokej hmotnosti náradia, ktorá sa pohybuje v rozpätí od 16 do 30 kg. S motormi s príkonom 1 000 až 2 200 W dosahuje energia ich úderov 25 až 60 J. Aj keď príkon motora nepresahuje 2 200 W, možno počítať so zmenovým výkonom 13 až 15 ton búraného betónu denne. Výmenou špiciakov alebo dlát za ubíjacie dosky sa demolačné kladivá používajú na stavbách aj na ubíjanie zeminy alebo, naopak, na rozpojovanie zatvrdnutého ílu. Na našom trhu ich ponúkajú spoločnosti AEG, Bosch, ­DeWalt, Duss, Hilti, Hitachi, Makita, Metabo, Milwaukee a Ryobi.
–>–>
Čo by nemalo búracím kladivám chýbať
Vibrácie kladív a spätný ráz do ruky po­užívateľa sa tlmí čoraz dokonalejšími antivibračnými systémami vrátane mäkkého gumeného obloženia rukoväte a držadiel. V prípade špičkových výrobkov je časť s úderovým mechanizmom a motorom celkom oddelená od vonkajšieho krytu a rukoväte systémom čapov a pružín. Stále častejšie sa v kladivách používajú bezuhlíkové, elektronicky riadené elektromotory. Na zabezpečenie lepšej hygieny práce môžu byť kladivá vybavené odsávacou súpravou pripojiteľnou k vysávaču. Niektoré kladivá odsávajú drvinu a prach cez prachový filter ventilátorom do integrovaného plastového zásobníka alebo textilného vaku. Tak skľučovadlá a upínacie puzdra, ako aj ložiská, elektromotor a uhlíkové kefy musia byť dokonale chránené proti pôsobeniu abrazívneho prachu z vŕtania a sekania betónu či muriva. Navinutie cievok je zvyčajne chránené nástrekom na báze epoxidovej živice. Väčšina výkonných kladív má riadiacu elektroniku otáčok a krútiaceho momentu a integrovanú diagnostickú jednotku, ktorá rozsvietením červenej diódy informuje obsluhu o opotrebovaní uhlíkových kief, respektíve o čase (zvyčajne osem hodín) ostávajúcom do výmeny. Profesionálne vŕtacie a búracie kladivá majú zabudovaný programovateľný mikročip, ktorý okrem osobných dát používateľa a výrobných údajov (pre prípad odcudzenia) registruje počet pracovných hodín od prvého použitia a aj od poslednej servisnej prehliadky na účely servisu.

Nástroje na vŕtanie do muriva a betónu

Diery sa zvyčajne vŕtajú do muriva, betónu a kameňa, dlaždíc a obkladačiek, a to s menším priemerom na rozperky a kotvy, alebo sa prevŕtavajú steny a podlahy na vytvorenie montážnych otvorov na vodovodné, teplovodné a odpadové potrubie či kabeláž. Kombinované vŕtacie kladivá umožňujú vrták nahradiť sekáčom, prevažne so stopkami SDS-max. Na vŕtanie do vystuženého betónu sa odporúčajú frézovacie korunky s krátkou skrutkovicou a strediacim hrotom. Špeciálne ostria zo spekaného karbidu usporiadané v niekoľkých radoch rýchlejšie rozrušujú betón a rozdrobujú betónovú drvinu. Po náraze na oceľovú výstuž je nevyhnutné znížiť prítlak, nástroj však zvládne jej prevŕtanie bez toho, aby sa poškodilo ostrie.

Na väčšie prierazy v murive alebo betónovej konštrukcii a na otĺkanie omietok a obkladačiek pri rekonštrukciách sa používajú sekacie kladivá. Najčastejšie používané sekáče a dláta sú na obr. 5. Tvar ostria, ktoré možno opakovane brúsiť, je prispôsobený príslušnému použitiu.


Obr. 5 Sekače a dláta na sekacie a búracie kladivá
a) špiciak, b) plochý sekáč, c) kopistový sekáč, d) dlátový sekáč, e) škárovač, f) na dlaždice, g) zubové dláto,
h) na maltu, i) karbidový na drážky, j) na živicu, k) žliabkový sekáč

TEXT: Jan Tůma
FOTO: archív autora

Jan Tůma je odborníkom s dlhodobými skúsenosťami v oblasti ručného náradia a autor radu odborných publikácií.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.