Autodomiešavač alebo automiešač s hydraulickým vykladacím zariadením
Nielen na prepravu a ukladanie betónových zmesí, ale aj na prepravu a ukladanie ostatných stavebných materiálov sa často používajú jednoúčelové samohybné zariadenia. Pritom používanie jednoúčelových zariadení má za následok vyššie finančné náklady na strojné mechanizmy a obslužný personál, ale aj vyššie nároky na manipulačný priestor a v neposlednom rade prispieva k zvyšovaniu emisií výfukových plynov.
Ukladanie čerstvého betónu a podobného materiálu sa v súčasnosti realizuje autodomiešavačom alebo automiešačom s integrovaným čerpadlom betónu. Ide o dopravný prostriedok s doplnkovým zariadením, ktorého nevýhoda spočíva v jeho technickej zložitosti, vysokej obstarávacej cene, vysokých nákladoch na technickú údržbu, obmedzenej manévrovacej schopnosti a pomerne veľkých objemoch zostatkového betónu. Spravidla sú náročné na bežnú údržbu a čistenie pred nasledujúcim použitím.Ďalším typom v praxi využívaného dopravného prostriedku je autodomiešavač alebo automiešač s dopravníkovým pásom. Tento typ dopravného prostriedku má zasa obmedzenú využiteľnosť, manévrovateľnosť a problémy s čistením pred ďalším použitím.
Hydraulické vykladacie zariadenie*
Uvedené problémy možno optimalizovať použitím autodomiešavača alebo automiešača s hydraulickým vykladacím zariadením.
Autodomiešavač alebo automiešač s hydraulickým vykladacím zariadením pozostáva z kabíny (2), základného rámu vozidla (9), na ktorom je na prídavnom ráme (10) umiestnený prepravný bubon (5) najmä na miešanie alebo domiešavanie betónovej zmesi, pričom k základnému rámu vozidla je upevnené hydraulické vykladacie zariadenie (1), ktoré možno umiestniť za kabínou dopravného prostriedku (2), teda pred prepravný bubon (5) alebo v zadnej časti vozidla na konci prepravného bubna (5).
Hydraulické vykladacie zariadenie nazývané aj hydraulická ruka možno umiestniť v podstate na ktorékoľvek vhodné miesto dopravného prostriedku. Musí sa však splniť podmienka rovnomerného rozloženia jeho hmotnosti na jednotlivé nápravy dopravného prostriedku. Výrobca hydraulickej ruky postupuje podľa odporúčaní výrobcu dopravného prostriedku. Akčný rádius a rovnako teoretické množstvo vyloženia materiálu je závislé od typu použitej hydraulickej ruky.
Hydraulické vykladacie zariadenie možno prichytiť k základnému rámu vozidla (9) dvoma spôsobmi:
- napevno napríklad priskrutkovaním,
- odoberateľne, rýchloupínacím mechanizmom.
Prichytiť napevno možno hydraulické zariadenie pri umiestnení za kabínou dopravného prostriedku pred prepravný bubon. Nevylučuje sa ani umiestnenie v zadnej časti na konci prepravného bubna.
Prichytiť odoberateľným spôsobom možno hydraulické zariadenie pri umiestnení v zadnej časti na konci prepravného bubna, ale rovnako sa nevylučuje jeho umiestnenie za kabínou vozidla pred prepravným bubnom.
Na prídavnom ráme (10) nadstavby miešača alebo domiešavača možno v prednej časti vozidla odnímateľne upevniť betonársky kôš (3).
Obr. 1 Hydraulické vykladacie zariadenie umiestnené v zadnej časti vozidla za prepravným bubnom
Na obr. 1 je znázornený autodomiešavač, respektíve automiešač s hydraulickým vykladacím zariadením, ktorý sa skladá z kabíny vodiča (2) a základného rámu (9). Na základnom ráme je uložený prídavný rám s nadstavbou miešača alebo domiešavača tvoreného prepravným bubnom (5). Prepravný bubon je v zadnej časti vybavený polohovateľnou výsypkou (6) a plniacou násypkou (7) bubna. V zadnej časti na základnom ráme (9) je rýchloupínacím mechanizmom upevnené hydraulické vykladacie zariadenie (1) vybavené hydraulickými podperami (8). V prednej časti za kabínou vodiča (2) je odnímateľne upevnený betonársky kôš (3). Na prídavnom ráme (10) nad pohonom prepravného bubna (5) je ešte upevnená nádrž na vodu (4).
Obr. 2 Hydraulické vykladacie zariadenie umiestnené za kabínou dopravného prostriedku pred prepravným bubnom
Technické riešenie znázornené na obr. 2 sa od technického riešenia znázorneného na obr. 1 líši len umiestnením hydraulického vykladacieho zariadenia (1). V tomto prípade je hydraulické vykladacie zariadenie umiestnené hneď za kabínou vodiča a je upevnené k základnému rámu (9). Prídavný rám (10), ktorý nesie prepravný bubon je v tomto prípade posunutý viac dozadu. Betonársky kôš (3) je rovnako ako na obr. 1 odnímateľne upevnený na prídavnom ráme (10).
Ovládanie a práca s hydraulickým zariadením
Pri požiadavke vyloženia dopravovaného materiálu, najmä čerstvého betónu z autodomiešavača alebo automiešača na vyššie alebo vzdialenejšie miesta pomocou hydraulického vykladacieho zariadenia – hydraulickej ruky a betonárskeho koša sa dopravný prostriedok pristaví k miestu požadovaného vyloženia a zakotví sa hydraulickými podperami do stabilnej polohy. Hydraulické vykladacie zariadenie sa pomocou ovládania rozloží, závesné zariadenie sa presunie k betonárskemu košu, ktorý je v prepravnej polohe uchytený rýchloupínacím mechanizmom. Betonársky kôš sa zavesí na hydraulické vykladacie zariadenie a presunie sa ovládaním k miestu plnenia koša, teda k polohovateľnej výsypke, kde sa uskutoční jeho naplnenie. Ovládaním hydraulického vykladacieho zariadenia sa betonársky kôš presunie k miestu výsypu, kde sa betónová zmes uloží vypustením obsahu betonárskeho koša mechanickým alebo diaľkovo ovládaným otváracím zariadením. Proces sa opakuje až do úplného vyloženia zmesi z prepravného bubna.
Po skončení ukladania zmesi sa betonársky kôš očistí a vypláchne s vodou z nádrže, ktorá sa vypustí do prepravného bubna plniacou násypkou. Čistý betonársky kôš, hydraulické vykladacie zariadenie a hydraulické podpery sa zložia a umiestnia do prepravnej polohy. Dopravný prostriedok je následne pripravený k samohybnej prevádzke a opätovnému plneniu požadovaným materiálom.
Rekapitulácia výhod
Podstatnou výhodou technického riešenia autodomiešavača alebo automiešača s hydraulickým vykladacím zariadením je, že sa na viaceré účely používa len jeden dopravný prostriedok, ktorý obsluhuje len jeden vodič strojník.
Zariadenie možno použiť pri každej dodávke dopravovaného materiálu, po vyprázdnení vlastného obsahu je zariadenie schopné vykladať materiál aj z iného dopravného prostriedku, ktoré nemá namontované doplnkové vykladacie zariadenie. Zariadenie možno v mieste vykladania použiť aj na manipuláciu s inými bremenami ako aj dopravovaným materiálom, čím sa jeho možnosti použitia rozširujú a dochádza k zníženiu finančných nákladov, ktoré by boli potrebné na pristavovanie ďalších jednoúčelových zdvíhacích zariadení.
Teoretický pracovný cyklus vykladania čerstvého betónu prevádzkovaného zariadenia je 190 sekúnd. Tento čas sa úmerne predlžuje v obmedzených pracovných priestoroch no najmä s predĺžením vyprázdňovania betonárskeho koša.
Na samotné vykladanie dopravovaného materiálu možno použiť hydraulické zdvíhacie zariadenie umiestnené na ktorejkoľvek časti dopravného prostriedku, ktoré je jeho súčasťou či už pevnou alebo odnímateľnou.
V prípade dopravného prostriedku s odnímateľným vykladacím zariadením je vozidlo po jeho odmontovaní pripravené vykonávať jednoúčelovú funkciu dopravného prostriedku. Pri využití vozidla iba na prepravu stavebného materiálu sa odmontovaním zariadenia zároveň šetria náklady na jeho prevádzku.
Tento typ vykladacieho zariadenia má oproti doterajším typom výhodu v jeho možnosti dodatočnej montáži na už existujúce dopravené prostriedky pri minimálnych zásahoch do konštrukcie autodomiešavača alebo automiešača.
Ovládanie hydraulického vykladacieho zariadenia možno umiestniť pevne na vozidle, ale môže byť aj diaľkové.
Zariadenie možno rýchlo a jednoducho po skončení vykladania zložiť do prepravnej polohy a betonársky kôš rýchlo vymyť malým množstvom vody. Túto vodu možno vypustiť do prepravného bubna autodomiešavača alebo automiešača, čím sa udrží čistota v mieste vykladania a ochráni sa životné prostredie.
S autodomiešavačom alebo automiešačom s hydraulickým vykladacím zariadením možno pracovať v stiesnených priestoroch, pretože pri použití typizovanej hydraulickej ruky ako vykladacieho zariadenia a betonárskeho koša nie sú potrebné veľké plochy na rozkladanie ďalších mechanizmov alebo stavebných strojov. Pracovný záber závisí od použitého typu hydraulickej ruky.
V lokálnom pôsobisku dopravného prostriedku sa stal v krátkom čase vyhľadávaným zariadením na betonárske práce.
Stavby s vyšším stupňom organizácie výstavby plánujú dodávku čerstvého betónu v čase potreby manipulácie so stavebným materiálom na stavenisku. Úspora finančných nákladov je tým výraznejšia.
TEXT: Pavol Rehuš
FOTO: Rehuš Trans
Autor je konateľom firmy Rehuš Trans, s. r. o.
* Uvedené zariadenie je chránené ako úžitkový vzor.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.