
Riziká a zodpovednosť pri obnove budov
Pri obnove bytového domu môžu vzniknúť rôzne nebezpečné situácie, ktoré je vhodné správne poistiť.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Obnova bytových domov je nevyhnutnou súčasťou správy nehnuteľností. Stavebné opravy a úpravy prinášajú so sebou mnohé riziká a vyžadujú od všetkých zúčastnených strán prijať zodpovednosť. Aby sa majitelia bytov, správcovia domov a realizátori prác obnovy vyhli nepríjemnostiam, je dôležité mať prehľad o tom, kto nesie riziko a aké opatrenia by mali byť prijaté, aby sa im čo najviac predišlo.
Riziká počas obnovy
„Hlavné riziko zo samotného výkonu stavebných prác nesie zhotoviteľ, ktorý obnovu realizuje. Počas stavebných prác môžu vzniknúť rôzne škody, ktoré môžu mať majetkový alebo zodpovednostný charakter,“ objasňuje Ľubomír Vatrta, odborník na stavebno-montážne poistenie PREMIUM Poisťovne. Medzi majetkové škody patria napríklad škody spôsobené živelnými pohromami (víchrica, krupobitie, povodeň), manipuláciou so stavebným materiálom, požiarom, škody súvisiace s odcudzením materiálu alebo vandalizmom. Zodpovednostné škody predstavujú škody na majetku alebo zdraví iných osôb, ako tých, ktoré sa podieľajú na stavebných/rekonštrukčných prácach a s vylúčením investora (objednávateľa prác). Môže ísť napríklad o náklady na opravu poškodeného alebo zničeného majetku suseda, pri stavebných prácach môže napríklad spadnúť z lešenia náradie, prípadne aj samotné lešenie a poškodí zaparkované auto alebo zraní náhodne okoloidúcu osobu.
Povinnosti zhotoviteľov
Povinnosti medzi investorom (objednávateľom) a zhotoviteľom sú stanovené v zmluve o dielo. Tam sa definuje začiatok a trvanie prác, cena diela, podmienky prevzatia a odovzdania staveniska, požiadavky a nároky na stavebno-montážne poistenie realizovaného diela a zodpovednosti za škodu.
„Majitelia nehnuteľností alebo poverený správca bytového domu by mal dbať na to, aby zhotoviteľ vedel preukázať predchádzajúce skúsenosti s výkonom objednávaných stavebných prác, mal kladné referencie a aby mal uzatvorené aspoň poistenie zodpovednosti za škodu. Ideálne je, ak sa dojedná aj stavebno-montážne poistenie pre samotné dielo,“ odporúča expert z poisťovne.
Kto nahradí škody?
Ak počas zatepľovania alebo iných stavebných prác dôjde k poškodeniu majetku majiteľa konkrétneho bytu alebo bytového domu, dôležité je určiť príčinu vzniku škody. Poistenie majetkových škôd môže pokrývať aj škody na rekonštruovanom objekte, ak bolo dojednané v rámci stavebno-montážneho poistenia. Odborník z poisťovne vysvetľuje:
„V praxi to znamená, že rozlišujeme medzi zazmluvnenými prácami (budovaným dielom), ktoré má vykonať zhotoviteľ a majetkom, na ktorom sú tieto práce vykonávané. V prípade dopoistenia existujúceho majetku, t.j. rekonštruovaného domu alebo bytového domu, by boli poistené aj škody spôsobené na ňom, ktorých príčinou by bolo vykonávanie rekonštrukčných prác. Rozsah poistenia sa bližšie definuje poistnými podmienkami, resp. zmluvnými dojednaniami obsiahnutými v poistnej zmluve. Vhodným príkladom by mohol byť napríklad požiar, ktorý sa rozšíri v rámci bytového domu. Jedným z benefitov stavebno-montážneho poistenia je aj to, že poistenie sa vzťahuje na všetkých zúčastnených dodávateľov/ subdodávateľov, čo eliminuje riziko, že práve ten subdodávateľ, ktorý spôsobí škodu, nebude mať dojednané poistenie a nastane problém.“
Ako sa vyhnúť komplikáciám?
Dôležitý je dôkladný výber spoľahlivého zhotoviteľa, ktorý disponuje potrebnými skúsenosťami. Ak investori a správcovia dbajú na jasné zmluvné podmienky a vyžadujú od zhotoviteľa nielen odborné spôsobilosti, ale aj adekvátne poistenie, zabezpečia hladší priebeh vysporiadania prípadných vzniknutých škôd a následné pokračovanie v prácach.
Možné je uzavrieť aj rámcovú poistnú zmluvu, ktorá automaticky kryje realizáciu prác obnovy. V tejto zmluve sa definuje, aké diela môžu byť do poistenia zaradené a za akých podmienok, a to bez individuálneho posudzovania každého diela a osobitného nastavovania podmienok poistenia.
Zdroj: PR článok PREMIUM Poisťovňa