Rodinné domy v Stupave stavia APEX A opäť z tvárnic Ytong

Partneri sekcie:

Projekt Lintavy je pre moderných ľudí, ktorí túžia spojiť život v meste s aktívnym časom v prírode. Pozemky sa nachádzajú priamo pod lesom, na mieste bývalých terasovito osadených viníc. Autorom projektu a súčasne aj developerom je bratislavský architektonický ateliér APEX A. A podobne ako na projekte v Lastovičkách v Novej Dedinke pri Bratislave tu Jurij Čerňak a Miroslav Žilinský zvolili pre hrubú stavbu pórobetónové tvárnice Ytong.

Na osemnástich pozemkoch o výmere od 452 m2 do 611 m2 tu postupne vyrastú samostatne stojace rodinné domy v troch prevedeniach

V Lintavách bude mať každá rodina dostatok súkromia, pretože všetky projekty domov sú navrhnuté v tvare „L“. Takáto dispozícia zaisťuje dostatok súkromia od susedov a zároveň umožňuje nádherný výhľad na mesto a planinu.

Stavby budú inšpirované jedinečnou architektúrou okolia a so svojimi sedlovými strechami dokonale zapadnú do rázu regiónu. Prvých päť domov začal APEX A stavať na jeseň minulého roka, v marci 2022 sa potom rozbehla výstavba ďalších šiestich domov.

APEX A sa aj na tomto projekte spoľahol na pórobetónové tvárnice Ytong

Ing. Jurij Čerňak k výstavbe v Stupave hovorí: „Projekt Lintavy je výnimočný aj tým, že do neho náš tím vložil kúsok seba. S návrhom jednotlivých domov a ich dispozícií sme si “vyhrali” tak, ako by sme plánovali bývanie pre svoje rodiny. Nezostali sme však len pri architektúre a pustili sa aj do samotného developingu. Takýto prístup je pre zákazníkov zárukou, že budú vedieť o každom jednom detaile domu, ktorý im predstaví samotný architekt.”

Výhodou bolo, že sme sa opäť mohli spoľahnúť na pórobetónové tvárnice Ytong, u ktorých máme radi presnosť, rýchlosť výstavby, jednoduchosť a tepelnotechnické vlastnosti. Tie navyše oceňujú aj budúci majitelia domov. Silnú stránku pórobetónových tvárnic Ytong je nielen nízka energetická náročnosť, ale aj zdravé bývanie a skutočnosť, že je to ekologický prírodný materiál.“

Zdroj: Xella Slovensko

„Veľké“ a „malé“ formáty tvárnic Ytong a Silka sa dobre kombinujú

Ateliér APEX A navrhol domy v Stupave z klasických tvárnic Ytong, ale na svojich projektoch využil a využíva aj veľkoformátové tvárnice Ytong Jumbo, Silka Tempo alebo Ytong priečkové panely či minerálne izolačné dosky Multipor.

Bohaté skúsenosti má aj so službami spoločnosti Xella, veď aj pri príprave projektu Lintavy využil prednosť konceptu digitálneho plánovania Xella blue.sprint. „Spojenie veľkoformátových prvkov z pórobetónového muriva Ytong a vápennopieskových tvárnic Silka s tradičnými tvárnicami, priečkami a ostatným sortimentom Xella prináša výbornú kombinovateľnosť a vzájomnú doplniteľnosť.

Zdroj: Xella Slovensko

Prácu na projekte a celú výstavbu uľahčuje aj kompletný sortiment hrubej stavby od jedného dodávateľa. A služba Xella blue.sprint nám pomohla eliminovať kolízie na projekte, riešiť nadväznosť stien a presnú špecifikáciu sortimentu,“ dodáva Ing. Jurij Čerňak.

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.